OMEGA Speedmaster Professional – hodinky, které přežili 340 dní ve vesmíru

Velitel Scott Kelly strávil na ISS ve vesmíru 340 dní ze svého života. Byl to pozoruhodný výkon, který veřejnost ocenila více než kterýkoliv jiný předtím. Když velitel přistál na Zemi a ukázal na pozemský uvítací výbor, měl na zápěstí blíže nespecifikovatelný mechanický chronograf.

Až bližší pohled odhalil, že šlo o stejné hodinky, které nosily Buzz Aldrin a Neil Armstrong při svých toulkách na Měsíci v roce 1969. Řeč je o hodinkách OMEGA Speedmaster Professional. Speedmaster Professional nebo „Speedy“, jak ho nazývají zástupy fanoušků, schválila NASA někdy v polovině roku 1960. V té době jejich Ed White nosil upoutané na vnější straně skafandru při provádění první americké aktivity mimo kosmickou loď Gemini 4 (EVA).

Hodinky provázely každou další misi Apollo, od tragické katastrofy na kosmické lodi Apollo 1 až k poslednímu letu na měsíc v případě Apollo 17. Hodinky dokonce získaly nejvyšší ocenění NASA, když pomohli zachránit životy ohrožené posádky Apollo 13. V roce 1970 byly znovu schváleny NASA na let raketoplánem a až dosud zůstávají jedinými hodinkami schválenými pro EVA. Vcelku pozoruhodná historie hodinek, které debutovali v roce 1957.

Když je švýcarská značka OMEGA poprvé představila, prodávaly se jako motoristické hodinky se stupnicí tachometru a možností měření časových kol na trati.

Poté, co jejich Wally Schirra nosil na zápěstí v rámci mise Mercury-Atlas v roce 1962, provedla NASA pár testů na hodinkách různých značek. Zaměřila se přitom zejména na baterii, odolnost vůči teplu, chladu, vakuu a vibracím. Testem prošly pouze jedny hodinky. Brutálnímu prostředí, kterému jsou vystaveni kosmonauti ve vesmíru a na měsíci, odolaly pouze hodinky OMEGA Speedmaster. Nedivili bychom se proto, kdyby prvního astronauta na Marsu provázely právě Omegy.