OMEGA Speedmaster Professional – hodinky, které přežili 340 dní ve vesmíru

OMEGA Speedmaster Professional - hodinky, které přežili 340 dní ve vesmíru 1

Velitel Scott Kelly strávil na ISS ve vesmíru 340 dní ze svého života. Byl to pozoruhodný výkon, který veřejnost ocenila více než kterýkoliv jiný předtím. Když velitel přistál na Zemi a ukázal na pozemský uvítací výbor, měl na zápěstí blíže nespecifikovatelný mechanický chronograf.

Až bližší pohled odhalil, že šlo o stejné hodinky, které nosily Buzz Aldrin a Neil Armstrong při svých toulkách na Měsíci v roce 1969. Řeč je o hodinkách OMEGA Speedmaster Professional. Speedmaster Professional nebo „Speedy“, jak ho nazývají zástupy fanoušků, schválila NASA někdy v polovině roku 1960. V té době jejich Ed White nosil upoutané na vnější straně skafandru při provádění první americké aktivity mimo kosmickou loď Gemini 4 (EVA).

Hodinky provázely každou další misi Apollo, od tragické katastrofy na kosmické lodi Apollo 1 až k poslednímu letu na měsíc v případě Apollo 17. Hodinky dokonce získaly nejvyšší ocenění NASA, když pomohli zachránit životy ohrožené posádky Apollo 13. V roce 1970 byly znovu schváleny NASA na let raketoplánem a až dosud zůstávají jedinými hodinkami schválenými pro EVA. Vcelku pozoruhodná historie hodinek, které debutovali v roce 1957.

Když je švýcarská značka OMEGA poprvé představila, prodávaly se jako motoristické hodinky se stupnicí tachometru a možností měření časových kol na trati.

Poté, co jejich Wally Schirra nosil na zápěstí v rámci mise Mercury-Atlas v roce 1962, provedla NASA pár testů na hodinkách různých značek. Zaměřila se přitom zejména na baterii, odolnost vůči teplu, chladu, vakuu a vibracím. Testem prošly pouze jedny hodinky. Brutálnímu prostředí, kterému jsou vystaveni kosmonauti ve vesmíru a na měsíci, odolaly pouze hodinky OMEGA Speedmaster. Nedivili bychom se proto, kdyby prvního astronauta na Marsu provázely právě Omegy.