Ostrov Dominika s omezeným rozpočtem

Ostrov Dominika s omezeným rozpočtem 1

Dominika, samozvaný „přírodní ostrov Karibiku“, je malá země ležící v téže oblasti, jako oblíbené ostrovy Svatá Lucie a Antigua, přitom však má úplně jinou atmosféru. Je dobré připomenout, že se nejedná o Dominikánskou republiku, což spoustu lidí mate.

Kapradinové lesy a vysoké kokosové palmy obrůstají neproniknutelné hory na ostrově, který žije ze svých přírodních atrakcí a zaměřuje se na základní outdoorové zájmy. V roce 2015 přišel developer s prvním letoviskem na ostrově, zatím si však Dominika uchovává svoji pomyslnou korunu coby alternativní královna karibské oblasti. Je místem, kde převažují venkovské penziony, míchané drinky jsou levné a cestovatelé si mohou pochutnávat na pouličním jídle spolu s místními. Zde uvádíme tipy na perfektní karibské dobrodružství, které Vás nezruinuje.

 

Podnikejte pěší túry, plavejte a obdivujte Matku přírodu

Říká se, že nejlepší věci v životě jsou zadarmo, a v Dominice to téměř platí. Za neúměrně mírných 12 USD získáte týdenní pas (vstupenku) na mnohé z přírodních atrakcí ostrova. Vstupenka se vztahuje na všechny státní národní parky, které jsou levně přístupné, pokud máte vlastní vozidlo. K atrakcím patří Smaragdové jezírko (Emerald Pool) v NP Morne Trois Pitons (UNESCO), rokle Titou Gorge (kde můžete plavat), dvojice vodopádů Trafalgar Falls, historický NP Cabrits s pevností a působivá ramena řeky Indian River. Ještě lepší je skutečnost, že mnohé z nich si můžete snadno prohlédnout i bez průvodce; požádejte však o rady správce nebo se zeptejte v kanceláři Divize národních parků.

Ostrov Dominika s omezeným rozpočtem 2

Dejte si snídani s místními

V neděli ráno naleznete obyvatele metropole Roseau v nezvyklém podniku u silnice známé jako Fond Cole, který leží severně od města. Zapomeňte na pouliční jídlo – tohle je spíše velká gastronomie u dálnice. Zručná kuchařka buší do těsta na přípravu bakes (smaženého snídaňového pečiva podobného koblihám), zatímco její pomocník vydává do polystyrenových kelímků horké ochucené kakao. Hlavní nabídkou je mimořádně čerstvý rybí salát s okurkou a rybou mahi mahi chycenou u břehů ostrova a ochucenou rozmarýnem. Okamžitě dostupné jídlo Vás vyjde na necelých 15 XCD/6 USD (XCD=východokaribský dolar).

 

Šnorchlujte u útesu Champagne Reef

Nejlepší způsob, jak snížit náklady na šnorchlování v Karibiku, je vynechat loď. Na Dominice je to skutečně možné, protože podmořské představení naleznete hned u pobřeží kolem útesu Champagne Reef (úvodní foto). Své jméno získal podle přírodního jevu, při kterém zachycený vulkanický vzduch uniká ze skalnatého dna podobně jako bublinky v šampaňském. Šnorchlaři a potápěči naleznou hned u pláže humra, ryby ploskozubce a trubkotlamky skvrnité, želvy karety pravé a mnoho dalších. Výlet spojený se šnorchlováním (1,5 hodiny) od společnosti Champagne Reef Dive & Snorkel vyjde na 19 USD a potápění s jednou kyslíkovou láhví Vás na 60 USD.

 

Navštivte Jerk Shack

Místní se radovali, když stánek I Cho Jerk Shack & Bar, zničený tropickou bouří Erika, asi o měsíc později vstal z trosek. Byl to pozoruhodný počin, když zvážíme, že blesková povodeň téměř spláchla tento podnik u silnice severně od letiště Canefield. Místní rychle obnovili zdejší grilování jerk. Je to prosté zařízení s hrubými dřevěnými piknikovými stoly, barem s otevřenými stranami a s improvizovaným kinem, které večer promítá filmy. Šťavnaté pikantní grilované maso jerk (s novým kořením, skořicí, muškátovým oříškem, jarní cibulkou, pažitkou, tymiánem, octem, česnekem a pepřem) má úžasně komplexní chuť a dostanete ho zde za velmi výhodné ceny: od 4 XCD za kuřecí křídla až po 20 XCD za celou grilovanou rybu (chňapal červený).

 

Ubytujte se v hotelu Hibiscus Valley Inn

Ostrov Dominika s omezeným rozpočtem 3

Venkovský hotel Hibiscus Valley Inn byl atraktivní kdekoli v tropech, ale v Karibiku je přímo fantastický: je levný, domácký a v souladu se svým přírodním i kulturním okolím. Je místem, jehož majitelé sbírají místní druhy rumu, podporují domácí dominikánské pivo a o víkendech rádi odvezou hosty do okolních vesnic, aby si hosté mohli s místními zahrát domino nebo navštívit zdejší zábavy. Vybírat si přitom můžete ze tří stupňů ubytování, k nimž patří základní apartmány (od 39 USD), krásné venkovské dřevěné chatky (od 53 USD) a pětilůžkové pokoje s vlastním stravováním, ideální pro rodiny s dětmi (115 USD), které jsou umístěny přímo v hustém deštném pralese. Kromě toho je k dispozici nový bar u vody a tábořiště s ohništěm. Tak jako mnoho dalších ubytovacích zařízení na ostrově se Hibiscus nachází u konce jednoho z úseků Přírodní stezky Waitukubuli, vynikající pěší stezky pro dálkové túry, která překračuje ostrov po délce. Udělejte si zde základnu a můžete se vydávat po stezce přímo od dveří Vašeho ubytování, čímž ušetříte na nákladech spojených s dopravou; ta bývá nezbytná při túrách v některých částech stezky.

Akční nabídka ubytování Hibiscus Valley Inn 

.

Relaxujte v plážovém pavilonu Bubble Beach Spa

Určité podnikání je patrné v  „lázních vlastní výroby“, které zřídil na kousku pláže v sídle Soufriere místní obyvatel Dale Mitchell. Na pobřeží navršil kameny vysoko na sebe, aby vytvořil přírodní termální bazény, přičemž vodu zahřívají stejné podzemní vulkanické síly, které vytvářejí bublinky u podmořského útesu Champagne Reef; čím hlouběji kopete, tím je voda teplejší. Jedná se o nádherné místo, kde si můžete dát míchaný drink při západu slunce nad Karibským mořem, ať už za zvuků hudby soca nebo při víkendovém grilování na pláži. Večeře s kuřetem a rumovým koktejlem Vás vyjde na 11-12 XCD, zatímco bazény a výhledy jsou zdarma.

 

Udělejte si piknik v kulturním centru Kalinago Barana Aute

Dominika je jedinečná v tom, že je domovem posledních zbylých Indiánů Karibů, původních obyvatel ostrovů, kteří byli na konci 16. století téměř vyhlazeni španělskými kolonizátory a lovci otroků. V roce 1903 byl úsek země o 3700 akrech u východního pobřeží přenechán potomkům těchto domorodců (kteří si říkají Kalinago) pro zachování jejich kultury. Seznámit se blíže s jejich tradičním způsobem života můžete v Kalinago Barana Aute, což je model vesnice, ale také místo, kde se lidé Kalinago stále scházejí, baví, procházejí a perou oblečení. Před prohlídkou vesnice (vstupné je 26 XCD) si kupte tuhý maniokový chléb (5 XCD) v pekárně u silnice a pak si udělejte piknik v kotlině Barana Aute.  Od piknikového stolu a z houpací sítě budete mít výhled na poklidné přírodní jezírko, které stéká ze strmého útesu a nabízí nádherné výhledy na moře.

 

Dejte si oběd „u kruhového objezdu“

V sobotu je pracovní týden u konce – a kam to míří všichni zaměstnanci z metropole Roseau? Chodí se odreagovat se ke „kruhovému objezdu“ v Pont Casse, což je další nezvyklý podnik u silnice, kde se můžete bavit se s místní společností. Ostrovní přístřešek, který je během týdne zcela tichý, se promění v párty centrálu o víkendech, kdy sem zamíří místní lidé z okolí, aby si užili rumu a dobrého jídla. Neváhejte a vstupte dovnitř; objednat si můžete jemné jelito (black pudding, 5 XCD) a uzené vepřové callaloo (12 XCD), což je masový vývar s knedlíčky a lístky kolokázie (taro, zde také dasheen). Pokud sem přicestujte autem, dejte si místo rumu domácí šťovíkový džus (sorrel juice, 4 XCD) jasně červené barvy. Místní obyvatelé nejsou zvyklí na velké večerní jídlo (večeře v restauraci je pro ně drahá záležitost vyhrazená turistům), takže stojí za to ušetřit, zachovat se jako místní a raději si dát velký oběd.

 

Prohlédněte si letovisko Hampstead Estate

Každý, kdo Dominiku zná, Vám řekne, že pláž Batibou je nejlepší úsek písku na ostrově. Není to jen světlým pískem a azurovým mořem, ale také nedostatkem rozvoje a jejím trosečnickým prostředím: na pláž se dostanete po závratně strmé lesní cestě (pouze pro vozidla 4WD, vstupné je 5 USD pro pěší i pro auta). Na místě naleznete čistý písek zastíněný malátnými kokosovými palmami, chatrný plážový bar a lákavé houpací sítě. Jejím trumfem je Hampstead Estate, plantážní dům na východním pobřeží ostrova, který má historii dlouhou asi 400 let. Od 60. let 20. století patří rodině Douglasových, která patří k nejznámějším na ostrově; Rosie Douglas byla v roce 2000 premiérkou země. Pozemek zahrnuje řetězec pláží a strašidelně zarostlé, přesto dobře zachovalé, ruiny továrny na výrobu cukru z 18. století (která stojí za návštěvu sama o sobě). Majitelé také provozují zábavné plavby po řece směrem k hlavní pláži, která byla jedním z mnoha míst na ostrově, kde probíhalo natáčení Pirátů z Karibiku. Nejlepší na tomto zařízení je však skutečnost, že dřívější prezident ostrova se uchyloval na dovolenou právě sem, jen kousek pěšky od nádherné pláže. Penzion je zchátralý, velmi příjemný a levný: při sazbě 100 XCD (40 USD) za noc jsou dvoulůžkové pokoje velmi výhodné, především pro lidi s vlastním stravováním, protože hosté mají k dispozici kuchyni.

Akční nabídka ubytování: