Hudební služba Tidal: sladké Hifi do vašich úší

Hudební služba Tidal: sladké Hifi do vašich úší 1

Tidal představuje novou hudební službu, která se od těch ostatních podstatně liší. Pouze díky ní můžete streamovat hudbu v nejvyšší kvalitě (FLAC / ALAC). Zapomeňte na Spotify či Apple Music.

Webové stránky této služby mají tmavé téma. Hned na úvod vás uvítá přehled toho co je ve světě hudby nového. Na samém vrcholu se nachází vybraný obsah v podobě nejnovějších videí, seznamů skladeb a alb. Nic moc ohromujícího zde nenajdete. Je trochu divné, že se videa zobrazují jako první. Aktuální seznam většiny populárních skladeb lze nalézt až na samém konci stránky. Stačí kliknout na tlačítko play vybrané skladby a hudba se začne přehrávat.

Uživatelské rozhraní je podobné jako v případě Spotify či Apple Music. Na levé straně se nacházejí ovládací prvky aplikace. K dispozici je obrovská nabídka hudebních žánrů se všemi kategoriemi, které byste očekávali. Pokud si jednu vyberete, v horní části stránky se zobrazí žánr a po stisknutí tlačítka Play začne hrát hudba z kompilovaného seznamu nových skladeb pro tento žánr.

Tidal není pouze zdrojem hudby, ale obsahuje mnoho významných videí, které lze sdílet. V sekci video se zobrazují nové doporučené, TOP 20, nebo exkluzivní videa. K dispozici jsou i hudební knihovny. Po kliknutí na tlačítko Oblíbené lze hudbu přidávat seznamu s oblíbenými skladbami. Hudbu je možné ukládat i offline. Stačí, zvolit co chcete poslouchat a hudba může začít stahovat. Rychle pochopíte, jak velké množství úložného prostoru budete potřebovat pro hudbu ve vysokém rozlišení.

Procházení aplikací je velmi intuitivní. Vytváření vlastních playlistů v sekci My Music je však poněkud neobvyklé. Funguje na způsob výběru z kontextového menu. Tímto způsobem přidáte oblíbenou skladbu do existujícího seznamu skladeb, nebo pro ni vytvoříte novou. K dispozici je i funkce rádia. Také se spouští pomocí kontextového menu pravým kliknutím myši na zvolený obsah.

Hudba se vždy přehrává na spodní části aplikace. K dispozici jsou všechny standardní informace o přehrávané skladbě (interpret a album) a tlačítka pro přehrávání. Na pravém horním rohu se nachází tlačítko, kterým se dá dostat do hudební fronty. Z tohoto místa je možné odebrat skladbu z fronty nebo ji přidat do seznamu oblíbených skladeb, spustit rádio a podobně.

V pravém dolním rohu se nachází informace „HIFI“, která informuje o tom že hudba se streamuje ve vysoké kvalitě. Pokud jde o HiFi na mobilních zařízeních, je třeba si uvědomit, že vše závisí hardwaru. Jiným slovem, kvalitní hudbu si vůbec nevychutnáte na telefonu bez DAC převodníku nebo na levných sluchátkách. Naštěstí se začínají objevovat telefony s kvalitními DAC převodníky (např. LG V10 a HTC A9), stále jich je však velmi málo.

K tomu, abyste skutečně využili potenciál Tidal na mobilních zařízeních, budete potřebovat externí DAC. Existuje velké množství přenosných DAC řešení pro Android které se připojují prostřednictvím audio konektoru nebo přes micro USB. Žádná jiná hudební služba nenabízí takové velké množství audio detailů. 1411 kbps audio data, jsou ohromující ve srovnání s těmi které obsahují max 320 kbps. HiFi hudba je bohatší, plnější, více působivější a poutavější. V případě, že nevlastníte sbírku bezeztrátových audio souborů a milujete pohodlný streaming, pak je Tidal tím nejlepší řešením pro vás.

Aplikace samotná je naprogramována dobře a je velmi estetická. Získáte s ní všechny funkce, které byste od hudební služby očekávali včetně pěkných doplňků v podobě videí, množství playlistů, a systému k objevování nové hudby.