Pandemie koronaviru je výzvou pro oblast robotiky

Pandemie koronaviru je výzvou pro oblast robotiky 1

Světově proslulý odborník v oblasti robotiky Guang-Zhong Yang vysvětluje, co se můžeme naučit ze současné krize a jak se připravit na příští.

Profesora Guang-Zhong Yang jsme našli v hotelovém pokoji v Šanghaji, kam se uchýlil do karantény po svém návratu z cesty do zahraničí. Od profesora Yanga, který je světově uznávanou postavou v oblasti robotiky, jsme se chtěli dozvědět, jakou roli hrají roboti v současném boji s pandemií koronaviru. Jeho jedinými návštěvníky byli zaměstnanci hotelu, kteří mu dvakrát denně změřili teplotu, a také malý robot na kolečkách, který automaticky přivážel jídlo.

Yang, který je zakladatelem programu IEEE Fellow a zakládajícím redaktorem časopisu Science Robotics, je někdejší ředitel a spoluzakladatel Hamlynova centra pro robotickou chirurgii Královské univerzity v Londýně. Později se stal zakládajícím děkanem Institutu lékařské robotiky Šanghajské univerzity Jiao Tong (v Číně často nazývané MIT). Yang chce přeměnit nový institut v centrum robotiky. V průběhu příštích 3 let chce nabrat 500 členů fakulty a čerstvých absolventů, aby se zabývali tématy, jako jsou roboti pro chirurgii a rehabilitaci, systémy řízené obrazem a přesná mechatronika.

„Mnoho operací pro institut jsem vedl z hotelu prostřednictvím Zoomu,“ říká. Na Yanga udělaly dojem různé robotické systémy použité v reakci na covid-19. Existují roboti, kteří pacientům měří teplotu, roboti na dezinfekci v nemocnicích, a také roboti roznášející léky a jídlo. On však věří, že roboti dokážou ještě více.

 „Roboti nám mohou opravdu pomoci zvládat situace, jako je tato, ať už jde o omezení kontaktu mezi lidmi nebo o nástroj v první linii, který použijete při boji s nákazou.“

I když současní roboti používají dostatečně vyspělé technologie, podle něj by měla robotika úžeji spolupracovat s lékařskými odborníky, aby mohly být vytvořeny nové typy robotů pro boj s infekčními chorobami.

 „Čeho se bojím, tak je skutečnost, že neexistuje žádné trvalé či souvislé úsilí o vyvinutí tohoto typu robotů. Potřebujeme synchronizované úsilí  komunit zdravotní robotiky a vědeckého výzkumu obecně, abychom se na situaci pomohli podívat důkladněji.“

Yang vyzývá ke globálnímu úsilí při zvládání součaného problemu. „Co se týče způsobu, jak pokračovat, domnívám se, že je potřeba být globálně koordinovanější. To proto, že mnohé výzvy vyžadují, abychom pracovali kolektivně na jejich řešení.“

„Jedna z oblastí, na které pracujeme, je automatizace oddělení JIP. Myšlenkou je vytvořit podtlakové jednotky intenzivní péče pro léčení infekčních chorob, které budou vybaveny robotickými schopnostmi. Ty se pak budou moct starat o některé kritické úkoly týkající se péče.“ 

***

Nový český antigenní test na bazi slin začala výrabět společnost Bakter Medical. Tyto testy doporučují přední čeští odborníci, jelikož dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i osobami bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení. Vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol nebo sportovních oddílů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo na různé akce.

Více o těchto testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/