ŘECKÉ OSTROVY NA PRODEJ: HLEDAJÍ SE BOHATÍ KUPCI

ŘECKÉ OSTROVY NA PRODEJ: HLEDAJÍ SE BOHATÍ KUPCI 1

Tyrkysová voda a krásné písečné pláže, exotické ovoce a slunce. Řecké ostrovy jsou jednoduše okouzlující.

Až dosud byly považovány za rodinný poklad, který se předával z generace na generaci. Časy se však mění a podle zprávy Wall Street Journal je většina ze 6000 řeckých ostrovů na prodej. Pokud máte pár milionů eur navíc a chtěli byste si jeden z nich koupit, nebudete to mít vůbec jednoduché.

Jedním z důvodů, proč jsou ostrovy na prodej jsou nové řecké zákony. Podle nich začne Řecká vláda se zdaněním všech pozemků a nemovitostí v soukromém vlastnictví. Někteří řečtí majitelé si nebudou moci dovolit platit vysoké daně a proto se budou muset ostrovů jednoduše zbavit. Kromě toho je v současnosti koupě ostrovů velmi výhodná. Ceny pozemků jsou v současnosti až o 30 procent nižší než z období před krizí. Ceny se pohybují od několika milionů až po několik miliard eur.

Většina řeckých ostrovů je neobydlená a nevyvinutá. Některé z nich byly částečně zalesněné, někteří jsou velmi skalnaté. S výstavbou se počítá např. na ostrově Nissos, který je vzdálen asi pět kilometrů od pevniny. Na ostrově by mělo vyrůst asi šest obydlí o rozloze 130 čtverečních metrů. Kupní cena: 5,5 milionu eur. Jen pár kilometrů odsud je ostrov Omfori za přibližně 50 milionů eur. Na ostrově se již nyní nachází malá budova a se stavebním povolením lze zastavět dalších 20 procent z přibližně 450 hektarové plochy ostrova.

Pokud se rozhodnete jeden z ostrovů koupit, stále nemáte vyhráno. Koupit Řecký ostrov je pro cizince téměř nemožné, říká Farhad Vladi, majitel cestovní kanceláře, který prodává ostrovy po celém světě již více než 30 let. Kupci musí absolvovat až 32 byrokratických úkonů, včetně prověřování jejich pověsti a rejstříku trestů. Některé ostrovy jsou v nabídce dlouhou dobu, aniž je někdo koupil. Přesto se podařilo prodat řecký ostrov Oxia za 3 miliardy eur. Jeho šťastným vlastníkem se stal bývalý katarský emír Hamad bin Khalifa Al Thani.