6 nápadů na použití dlaždic a kachlí v koupelně

6 nápadů na použití dlaždic a kachlí v koupelně 1

Sprchový kout nemá pouze svoji funkci, ale je to také významný dekorativní prvek v koupelně, který může mít velký dopad na celkovou návratnost investic ve Vašem domě. Pokud je Váš sprchový kout zastaralý, měli byste zvážit jeho renovaci. Výměna dlaždic a kachlí je přitom vhodný způsob, jak dosáhnout změny vzhledu koupelny. Dlaždice jsou trvanlivé, snadno se čistí, a když si vyberete správný typ, mohou dát místu nadčasový vzhled. Zde se podívejte na 6 nápadů na použití dlaždic a kachlí, které vylepší vzhled Vaší sprchy a koupelny.

 

Náklady na sprchové kachle 

U jakékoholi projektu modernizace v domě je potřeba nejprve naplánovat rozpočet, než se vydáte cokoli kupovat. Renovace koupelny nebývá nic levného, ale výměna kachlí ve sprše může být právě ten krok, který potřebujete, a přitom se vejde do Vašeho rozpočtu. Největší náklady bude obnášet materiál.

 

Obdélníkové kachle (subway)

V současné době nejoblíbenější možností v oblasti koupelnových kachlí a dlaždic jsou obdélníkové kachle (subway). Tyto keramické kachle nabízejí nadčasový retro vzhled. Pokud by Vám nestačila čistě bílá, můžete si vybírat ze široké palety barev. Kachle by měly být ošetřeny lesklým povrchovým nátěrem, aby dobře vypadaly a byly odolné vůči plísním.  

 

Dlaždice imitující dřevo

Nový trend, který je dnes možné pozorovat při renovacích koupelen, jsou nepravé dřevěné dlaždice. Obvykle bývají keramické nebo porcelánové. Vaší koupelně dají přírodní vzhled a Vy budete moct být na ni pyšní. Dlaždice imitující dřevo jsou „in“ v celém domě, ale nejvíce v koupelně, kde přitáhnou veškerou pozornost.

 

Dlaždice imitující kámen a oblázky

„Zpátky k přírodě“ se přiblížíte, když se rozhodnete pro sprchové dlaždice imitující kámen a oblázky. Dlaždice s říčními kamínky představují oblíbenou volbu pro majitele domů, kteří chtějí do své sprchy přidat originální prvek. Tyto dlaždice s kamínky můžete najít ve dvou podobách: buď jako jednotlivé kusy, které složíte k sobě ve stylu mozaiky, nebo v předem nařezaných dlaždicích různé velikosti. Druhá možnost bývá jednodušší na instalaci, ale to závisí především na Vašem konkrétním projektu.

Sprchu s podlahou s říčními oblázky byste měli čistit prostředkem určeným na přírodní kámen. Nezapomínejte přitom na spáry. Kamínky mají různý tvar a velikosti a i se spárami mohou být znečištěné a snadno zachycovat zbytky mýdla a vlhkost. Spáry byste měli pravidelně čistit, aby dlaždice s kamínky vypadaly co nejlépe.

 

Skleněné mozaikové dlaždice

Skleněné mozaikové dlaždice jsou do koupelny ideální: díky nim můžete přizpůsobit vzhled Vašeho sprchového kouta do malých detailů. Skleněné dlaždice se snadno čistí a jsou odolné vůči vzniku skvrn. Jejich instalace ale vyžaduje určitou trpělivost, aby jednotlivé kousky k sobě dokonale pasovaly. Tato možnost je dražší než jiné z uvedených. Skleněné mozaikové dlaždice mají snadnou údržbu: stačí víceúčelový čisticí prostředek ve spreji a pravidelné čištění.

 

Travertinové dlaždice na obložení

Hledáte elegantní možnost z přírodního kamene? Travertinové sprchové dlaždice jsou nadčasové a vypadají krásně v každé koupelně. Materiál se běžně používá na podlahy v koupelnách, ale dnes jsou stále častěji k vidění také sprchové kouty s travertinovým obložením stěn. Travertinové dlaždice je nutné povrchově ošetřit a „utěsnit“, aby byly chráněny před plísněmi. Nepoužívejte však ochranný nátěr s vysokým leskem, který by byl velmi kluzký a mohl vést k úrazům. Travertinové sprchové obložení také vyžaduje o něco více péče než jiné možnosti obložení (obkladačky). Jedná se o přírodní kámen, takže se vyhněte používání octa a běžných čisticích prostředků na koupelny, které by mohly způsobit poškození dlaždic. Je potřeba investovat do čisticích prostředků určených právě pro koupelny z přírodního kamene.

 

Dlaždice z kultivovaného (luxusního) mramoru

Pokud hledáte kultivovaný vzhled, který nevyjde z módy, správnou volbou pro Vás může být kultivovaný (luxusní) mramor, který přispívá k elegantnímu vzhledu koupelny. Vyhněte se pak používání abrazivních čističů, protože by mohly na dlaždicích způsobit škrábance a praskliny, které se mají sklon se v průběhu času zvětšovat.

 

Udělat sám nebo zavolat odborníka?

Až budete mít vybraný materiál, je potřeba se rozhodnout pro způsob instalace. I když je Váš sprchový kout malý, instalace kachlí může být namáhavý proces, který Vám zabere víc než jeden víkend. Také je potřeba mít odpovídající nářadí, jako je pila na mokré řezání, aby k sobě kachle přesně pasovaly. Proto instalaci sprchových kachlí doporučujeme pouze zkušeným domácím kutilům. Pokud nejste tak zkušený/á a chcete pomocí kachlí dosáhnout nového vzhledu své koupelny, kontaktujte odborníka, který Vám poradí.

 

Závěr

Nového vzhledu Vašeho sprchového koutu můžete dosáhnout nainstalováním nových dlaždic či kachlí. K dispozici je mnoho možností a Váš výběr závisí na stylu, kterého chcete dosáhnout. Některé povrchy vyžadují více péče než jiné. Můžete se inspirovat některým z výše uvedených nápadů, když se budete příště rozhodovat pro renovaci své koupelny.