Slovák slyšel na měsíci hudbu

„I ty jsi slyšel ten pískavý zvuk“? „Zní to jako… hudba vesmíru“. „Přemýšlím, co by to mohlo být“.

Tato konverzace mezi posádkou Apolla 10 zůstala utajená téměř čtyři desetiletí. Zajímavé je i to, že na palubě „vesmírného korábu“ se kromě Johna Younga ocitl i jistý Eugene Cernan (Eugen Čerňan). Pokud vám zní jeho jméno „česky“, vězte, že máte pravdu. Narodil se sice v USA, ale jeho otec byl Slovák a matka pocházela z České republiky.

A přestože přepis konverzace se široké veřejnosti odkryl již v roce 2008, zvukový záznam se zveřejnil až nyní. Zachycuje obou astronautů, diskutujících o zvláštním úkazu. Určitě nečekali, že mimo rádiového spojení s planetou Zemi budou ve svých přístrojích slyšet divné zvuky.

„Slyšíš to? Ten pisklavý zvuk? Wooo! Jisté je, že je to divná hudba “ říká Čerňan na nahrávce.

Podle nové relace stanice Science Channel, „Nevysvětlené informace NASA“, byly zvuky tak unikátní, že astronauti nevěděli, zda o nich mají říct svým nadřízeným. Obávali se totiž, že by jim nevěřili a považovali je za nedůvěryhodných pro další mise. Samotný Čerňan však tvrdí, že v té době úkazu nepřikládali větší váhu.

Pokud byste však čekali velkolepé rozuzlení celé ságy, zklameme vás. Zmíněný televizní kanál se sice snažil příběh zvelebiti a vytvořit tak senzaci, ale pravda je někde jinde. Jeden z techniků NASA tvrdí, že „měsíční hudba“ vznikla kvůli obyčejnému rušení se dvou rádiových přijímačů v kosmické lodi. Tak či onak, zapomenut objev vyvolal ve světě značnou diskusi.