Slovák slyšel na měsíci hudbu

Slovák slyšel na měsíci hudbu 1

„I ty jsi slyšel ten pískavý zvuk“? „Zní to jako… hudba vesmíru“. „Přemýšlím, co by to mohlo být“.

Tato konverzace mezi posádkou Apolla 10 zůstala utajená téměř čtyři desetiletí. Zajímavé je i to, že na palubě „vesmírného korábu“ se kromě Johna Younga ocitl i jistý Eugene Cernan (Eugen Čerňan). Pokud vám zní jeho jméno „česky“, vězte, že máte pravdu. Narodil se sice v USA, ale jeho otec byl Slovák a matka pocházela z České republiky.

A přestože přepis konverzace se široké veřejnosti odkryl již v roce 2008, zvukový záznam se zveřejnil až nyní. Zachycuje obou astronautů, diskutujících o zvláštním úkazu. Určitě nečekali, že mimo rádiového spojení s planetou Zemi budou ve svých přístrojích slyšet divné zvuky.

„Slyšíš to? Ten pisklavý zvuk? Wooo! Jisté je, že je to divná hudba “ říká Čerňan na nahrávce.

Podle nové relace stanice Science Channel, „Nevysvětlené informace NASA“, byly zvuky tak unikátní, že astronauti nevěděli, zda o nich mají říct svým nadřízeným. Obávali se totiž, že by jim nevěřili a považovali je za nedůvěryhodných pro další mise. Samotný Čerňan však tvrdí, že v té době úkazu nepřikládali větší váhu.

Pokud byste však čekali velkolepé rozuzlení celé ságy, zklameme vás. Zmíněný televizní kanál se sice snažil příběh zvelebiti a vytvořit tak senzaci, ale pravda je někde jinde. Jeden z techniků NASA tvrdí, že „měsíční hudba“ vznikla kvůli obyčejnému rušení se dvou rádiových přijímačů v kosmické lodi. Tak či onak, zapomenut objev vyvolal ve světě značnou diskusi.