Souboj královen (Combat des Reines) ve Švýcarsku

Souboj královen (Combat des Reines) ve Švýcarsku 1

Unikátní souboje ve švýcarském Valais, při kterých eringerské krávy bojují o to, která získá pro svého pána titul „královny“ stáda.   

Švýcarský kanton Valais je znám především svými sjezdovkami, každé jaro a podzim se zde však koná také jiný a méně obvyklý sport. Krávy plemene Eringer, které jsou sice drobné, ale zato značně bojovné, spolu bojují, aby se mezi nimi rozhodlo o „královně“ stáda. Soupeřky frkají a dupou kopyty, pak se rozběhnou, zaklesnou do sebe rohy a snaží se vzájemně vytlačit.

Přestože se tento rituál odehrává už po staletí, farmáři z Valais organizují souboje krav teprve od 20. let 20. století. Okruh příznivců kravských soubojů se od té doby natolik rozrostl, že farmáři dnes mohou vydělat více na tomto sportu než na produkci mléka a masa od svého dobytka. Přitom se využívá genetická selekce, zmrazování embryí, ovesný koncentrát (který má fungovat jako stimulant) a dokonce i víno. Souboje mohou být plné zvratů: zvířata někdy ztratí zájem, opustí ring a vydají se hledat trávu. Kromě toho při nich nedochází k žádnému krveprolití, což je jeden z důvodů, proč nemají aktivisté za práva zvířat žádné námitky proti soubojům přirozeně odvážných zvířat.   

Nicméně významné soutěže, jako je akce ve stylu rodea pořádaná během výstavy na Foire du Valais v Martigny, jsou velké události pro celé jižní Švýcarsko, které přilákají televizní kamery a tisíce diváků. Vstupenky stojí více jak 10 USD a je možné vyhrát desetitisíce švýcarských franků. 

Místo: Martigny, Valais, Švýcarsko  

Termín: první týden v říjnu  

Další místní atrakce: Martigny je nejstarší město ve Valais a nabízí připomínky své starořímské minulosti.

Hlavní turistické atrakce Švýcarska