Pokud máte doma teenagera, určitě víte, že je to zatěžkávací období nejen pro něj, ale i pro rodiče. Velkým problémem je sexuální chování, výchova v této oblasti v rodinách i na školách výrazně pokulhává.
Problém sexuálního chování je každým rokem vypuklejší, protože věková hranice prvního sexuálního styku mladých lidí se snižuje a často se v sexuálních projevech mladých teenagerů lze setkat s nezdravými extrémy.
Sexuální výchova přitom u nás v podstatě chybí – vyhýbají se jí rodiče i škola, přičemž její důležitost a význam zdůrazňuje například i Světová zdravotnická organizace. Psycholožka PhDr.Gabriela Herényiová říká: „S našimi dětmi se o sexualitě nemá kdo mluvit, škola se tomu vyhýbá a ani si nemyslím, že to by bylo to pravé místo stahování takových věcí. Intimita rodiny je nejbezpečnější místo, kde si můžeme říci pravdu o tom, jak to probíhá. Rodiče dnešních teenagerů však vyrůstaly v době, která nebyla otevřena informacím o sexu, často se jako partneři nevědí promluvit o své sexualitě, o svých potřebách a přirozeně to přenášejí i na děti. „Dospívající tak nemají k dispozici relevantní a správné informace, přičemž téma sexuality je pro ně velmi přitažlivá a důležitá.
Puberta i na webu
Teenageři si lásku často zaměňují se sexem a často se rozhodují a jednají na základě zkreslených až nebezpečných informací, které čerpají od kamarádů, z médií, nezřídka z různých nedůvěryhodných zdrojů. Za první sexuální zkušeností se nejednou zbytečně spěchají a od sexu mají nereálné očekávání. I psycholožka varuje, že „nepovedený první pohlavní styk může zkazit sexualitu člověka na celý život.“
K řešení této situace se rozhodl přispět portál puberta.sk. Cílem je poskytnout pravdivé informace o tabuizované tématu a odpovídat teenagerům na všechny jejich otázky týkající se sexuality.
Autorkou projektu je novinářka Janette Suchá a záštitu převzala Slovenská sexuologická společnost. Kromě informací od odborníkova najdou mladí lidé na novém portále i speciální poradnu.
Co bylo podnětem ke spuštění webu a jaké jsou očekávání, vysvětluje Janette Suchá.
Mám doma dceru, která se dostala do teenagerského věku a já jako matka jsem zjistila, že toto období je velmi obtížné nejen pro rodiče, ale především pro samotné teenagery. Od růstových problémů, přes hormonální změny až po nové emoce, lásku, sex a vztahové problémy na všech „frontách“ – rodiče, kamarádi, učitelé. Dcera si sama sháněla nějaké informace o dospívání, ale téměř žádné relevantní informace o pubertě neexistují. Pokud našla něco na webu, tak to byly samé extrémy a doslova nebezpečné hlouposti.
Webů nebo jiných informačních zdrojů o miminkách je nespočet, ale o druhé nejdůležitější a průlomové etapě v životě člověka – pubertě, nic. Řekněme si otevřeně – my rodiče ji nezvládáme a děti jsou často našimi postoji poznamenané na celý život. Puberta je zejména o osamostnatňovaní dítěte, a proto se teenageři chovají tak, jak se chovají.
Opravdu stačí, aby rodiče pochopili, co se s teenagerem děje, proč se to děje, jak se to projevuje a jsem přesvědčena, že se tak dá předejít mnoha velkým problémem. Vždyť nakonec jen číslo sebevražd teenagery je přímo hrozivé. Každý den je ve zprávách nějaký případ s teenagerem. V dnešní době mají obrovské možnosti ale žádné životní zkušenosti a určitě bychom byli zděšeni, kdybychom viděli do jejich hlaviček.
Jaké jsou dosavadní ohlasy a výsledky?
Podle statistik je na Slovensku více než 500 tisíc teenagerů, každý z nich má dva rodiče. Jsem přesvědčena, že tato problematika se týká opravdu obrovského množství lidí, kteří se každodenně setkávají s problémy s dospíváním.
Ohlasy jsou vynikající tak od rodičů, tak od teenagerů. Často se v diskusi setkají neznámý rodič s neznámým teenagerům a řeknou si to, co by si se svým rodičem nebo dítětem nikdy nedokázali říct. Někdy mě až mrazí, jaké problémy tam vyplouvají na povrch a je úžasné, pokud si umí vzájemně otevřít oči a posunout se tak dopředu v řešení problému.
Jakoby se teenageři neměli s kým mluvit. Od rodičů je dělí obrovská stěna nepochopení a kamarádi ne vždy vědí poradit. Web puberta.sk jim poskytuje anonymní místo na všechny otázky, které se nemají koho zeptat a zároveň zprostředkovává informace od odborníků. Tedy žádné hlouposti. Najdou zde důvěryhodné informace ze všech oblastí.
Psycholožka Gabriela Herényiová vzpomíná, že sice sexuální výchova na školách iv rodinách chybí, ale podle ní právě škola není vhodné místo, kde by se měly probírat otázky sexuality. Je tím lepším „místem“ právě web?
Internet má svá pozitiva i negativa, je velmi důležité, aby teenageři znali pravidla bezpečnosti na internetu, protože bohužel anonymní prostředí internetu poskytuje prostor mnohým, kteří to zneužívají. Tedy najdou na něm i užitečné informace, ale i nebezpečné.
Portál puberta.sk a všechny jeho sekce jsou postaveny na odbornících z různých oblastí, ať už jde o pediatra, gynekologa, psychologa, velmi dobře spolupracujeme například s policií, Centrem drogových závislostí, CPPaP. Velmi mi záleží na jeho kreditu důvěryhodnosti.
Důvěryhodný web dokáže odpovědět na choulostivé otázky, řešit intimní problémy právě proto, že jeho prostředí je anonymní a teenageři by se to nikdy nikoho nezeptali nahlas a tváří v tvář. Je však velmi důležité, aby jim někdo tyto otázky odpovídal. Například nedávno jsem měla v poradně otázku, jak je to s kondomem, protože dotyčná dívka si někde na internetu našla článek s názvem 5 důvodů, proč nepoužívat kondom.
V článku byly doslova hrozivé a extrémně informace o kondomech. Chtěla mít se svým chlapcem bezpečný sex, ale bála se, že když použijí kondom, tak zemře – v tom článku se totiž dočetla, že se to stává. Je obrovský rozdíl mezi důvěryhodným a nedůvěryhodným webem.
Chcete se na stránce věnovat problémům a otázkám pohlavního zdraví? Sex není jen o nežádoucí těhotenství a emocionálním zážitku, ale souvisí s mnoha zdravotními otázkami jako jsou pohlavně přenosné nemoci, znalosti o fungování pohlavních orgánů vůbec, mnohé dívky a ani dospělé ženy často nemají základní znalosti o svém těle, menstruačním cyklu, těhotenství atd. .. Na otázky zdraví se často zapomíná, v popředí je obvykle otázka ochrany a antikoncepce …
Na portále puberta.sk je velmi široké spektrum informací a samozřejmě neustále jejich rozšiřujeme. Velmi dobrou motivací jsou právě otázky od teenagerů.
Ve speciální poradně odpovídá teenagerům na jejich otázky jistá moderátorka. Zdá se vám vhodné, aby člověk bez odborného vzdělání řešil s teenagery takové citlivé otázky? Není to úkol pro odborníka?
Teenageři jsou velmi choulostiví na způsob podání informací. Nesnášejí „mentoring“, proto i články na puberta.sk jsou krátké, výstižné, psané tak, aby jim porozuměli. V rámci velkého letního projektu o sexualitě, který je postaven na širokém spektru informací o sexu od odborníků jsem oslovila i známé osobnosti, aby se přímo podělili o své zkušenosti a názory na sexualitu.
Pro teenagery je taková forma mnohem atraktivnější a jsou ochotni ji snadněji přijmout. Navíc jsou to zkušenosti přímo ze života, žádné teorie. Spektrum dotazů v poradně je různé, selektovat je podle závažnosti a samozřejmě na otázky, na které je třeba, aby odpověděl odborník, odpovídá odborník. Eriku Barkolová jsem požádala o možnost spolupráce zejména proto, že se této tématice věnuje, má dcery v teenagerském věku a je velmi empatická.
Dokáže proto s teenagery komunikovat v jejich jazyce a její životní zkušenosti jí dávají zajímavý pohled na věci. Například nejčastějším problémem, který dívky v poradně řeší je, proč si je chlapec, který se jim líbí nevšímá … Pro nás dospělé je to banální a směšné, ale pro ně je to v tomto období velmi závažný problém. I toto je klasický případ nepochopení nás rodiče svých dětí.