Trasy pro pěší turistiku v Anglii

Trasy pro pěší turistiku v Anglii 1

Cleveland Way – 175 km

Pokud máte rádi úžasnou krajinu pobřeží a vřesovišť, ideální trasou pro Vás bude Cleveland Way. Vede ze  starobylého města Helmsley v North Yorkshire směrem na západ a obchází působivý skalnatý Národní park North York Moors. V  Saltburnu se trasa setkává se pobřežím, pak pokračuje na jih podél dramatických útesů a končí na poloostrově Filey Brigg. K hlavním atrakcím na trase patří hrad Helmsley Castle, klášter Rievaulx Abbey, Bílý kůň v Kilburnu, sídlo a zahrady Mount Grace Priory, klášter Gisborough Priory, klášter Whitby Abbey a hrad Scarborough Castle. Absolvování trasy obvykle vyžaduje 9 dní, ale můžete strávit den navíc ve Whitby, kde si prohlédnete ruiny opatství Whitby Abbey. Skvělé pohledy na tuto stavbu prý inspirovaly Brama Stokera při psaní jeho hororového románu Dracula. Nejlepší doba se sem vydat je na konci srpna nebo na počátku září, pokud chcete vidět kvetoucí vřesoviště.

 

Ridgeway, 140 km

Trasa Ridgeway, často označovaná jako nejstarší ve Velké Británii, vede od Overton Hill ve Wiltshire k Ivinghoe Beacon v Buckinghamshire. Počáteční bod Overton Hill se nachází severně od  Avebury (UNESCO), kde leží prehistorický kamenný kruh v Avebury vybudovaný v neolitickém období před více jak 4000 lety. Archeolog Alexander Keiller strávil celá desetiletí vykopávkami na různých místech této oblasti a dnes můžete některé jeho nálezy vidět v Muzeu Alexandra Keillera. Asi 30 km na severozápad od kopce Overton Hill se podívejte po obrovském bílém koni vyrytém do křídového podkladu, což je slavný Bílý kůň z Uffingtonu z doby bronzové. Poté, co překročíte řeku Temži (Thames), vede stezka přes pěkné město Henley-on-Thames proslulé svými závody lodí Royal Regatta konajícími se každé léto. Pak půjdete po hřebenu (ridge) pahorkatiny Chiltern Hills až k Ivinghoe Beacon.

Hlavní turistické atrakce Anglie

Shakespeare’s Way – Shakespearova trasa, 235 km

Je možné, že velký dramatik sám prošel touto cestou dlouhou 235 km z jeho rodného města Stratford-upon-Avon ve Warwickshire do Londýna, kde pracovat jako herec, spisovatel a spoluvlastník herecké společnosti. Trasa se vine přes pěkné tržní město Cotswolds do města Woodstock, kde se nachází nádherný a historicky významný Blenheimský palác, rodiště Winstona Churchilla. Pak pokračuje jihovýchodním směrem do Oxfordu, „města snících věží“. Následuje město Marlow, pak půjdete kolem kanálu Grand Union Canal a řeky Temže do Londýna a skončíte u divadla Shakespeare’s Globe. Poslední část je trochu ošemetná, protože na trase kolem Temže (Thames Path) se můžete setkat s odklony a zamčenými průchody. Trasu byste měli zvládnout za 10 dní či více.

 

Thames Path, 296 km

Od pramene Temže v oblasti Cotswolds až k bariérám na Temži (Thames Barrier) v Royal Docks v Londýně, tato trasa vede převážně po rovině, ale orientace může být obtížnější především kolem Londýna, kde se musíte rozhodnout, jestli se vydáte po pravém nebo po levém břehu. Trasu si můžete rozdělit do tří úseků: od pramene Temže do Henley, z Henley k paláci Hampton Court, a od Hampton Court k dokům East India Dock (pokud se vydáte trasou po severním břehu) nebo od zdymadel Teddington Lock k bariérám na Temži (pokud půjdete trasou po jižním břehu). Pokud se vydáte do Londýna po severním břehu, je toho zde spousta k vidění. Ke klíčovým atrakcím patří palác Hampton Court Palace, budovy britského parlamentu Houses of Parliament, katedrála Sv. Pavla (St Paul’s Cathedral), londýnský Tower, okrsek Canary Wharf, doky Wapping Dock a East India Dock. Kolem trasy se nachází několik historických hospod, kdy patrně nejlepší z nich je The Gun nedaleko bývalých doků Canary Wharf, hospoda, kterou na konci 18. století často navštěvoval admirál Horatio Nelson.

Pokud půjdete po jižním břehu řeky, ke klíčovým atrakcích zde patří sídlo a zahrady Ham House, přírodní park London Wetland Centre, divadlo Shakespeare’s Globe, galerie umění Tate Modern, tržnice Borough Market, mrakodrap Shard a muzeum Brunel Museum. Nejslavnější hospoda na této trase je Mayflower v Rotherhithe, což byl domácí přístav lodi Mayflower, která v roce 1620 vyplula z Anglie do Nového světa (s tzv. Otci poutníky, což je významná část americké historie).

 

Hora Scafell Pike, 8 – 17 km

Pokud si troufáte na náročný výstup na Scafell Pike, nejvyšší vrchol Anglie, pusťte se do toho. Nachází se v Národním parku Lake District („Jezerní oblast“) a je to zároveň také válečný památník, který věnoval lord Leconfield organizaci National Trust jako poděkování za oběť britských vojáků v I. světové válce. Na vrchol Scafell Pike vedou tři hlavní trasy, kdy nejméně náročná vede od parkoviště National Trust Lakehead ve Wasdale. Náročnější je trasa Brown Tongue/Hollowstones,která by Vám při dobrém počasí měla zabrat asi 6 hodin. Další možnost je vyjít z Langdale či Eskdale, což je ale značně delší cesta. Stezky nejsou značené, takže si musíte předem stáhnout všechny potřebné mapy a vzít s sebou kompas. A pokud není dobré počasí, vůbec se do výstupu nepouštějte.  

 

Cotswold Way, 164 km

Trasa Cotswold Way vede podél Cotswold Edge, kde bývají zvlněné kopce a malebné vesnice často zahaleny ranní mlhou. Jít můžete z tržního města Chipping Campden v Gloucestershire do Bathu v Somersetu, anebo naopak. V každém případě půjdete přes svah Cooper’s Hill, kde se každoročně na konci května koná soutěž v kutálení sýra z kopce (Cooper’s Hill Cheese Rolling), takže není od věci si cestu naplánovat na tuto dobu. K hlavním historickým lokalitám na trase patří památník Tyndale Monument, neolitická pohřební komora v Belas Knap, hrad Sudeley Castle a klášter Hailes Abbey. Pokud jste v dobré kondici, můžete trasu zvládnout za 7 dní, ale pokud chcete jít klidnějším tempem, ideálních je 11 dní.

 

South Downs Way, 160 km

Zvlněná trasa jižními nížinami vede kolem hřebenů v South Downs, od města Winchester v Hampshire do pobřežního Eastbourne ve Východním Sussexu. Celá trasa se nachází v Národním parku South Downs, takže můžete očekávat malebné vesnice obklopené mozaikou polí, lesů a pastvin. Ke konci stezky se nachází série křídových útesů známá jako Seven Sisters („Sedm sester“), která je patrně hlavní atrakcí stezky. Ke skalám však budete muset odbočit z trasy: nepřecházejte v Seafordu přes řeku Cuckmere, ale místo toho zahněte u hospody Golden Galleon a pokračujte po pěší stezce k moři. Pak se vydejte k Coastguard Cottages, odkud budete mít nejlepší výhledy na Seven Sisters. Trasa South Downs Way je relativně nenáročná a většina lidí ji zvládne za 8 dní. Můžete se na ni vydat v kterékoli roční době, ačkoli v létě zde bývá rušno.

 

Pennine Way, 431 km

První Národní stezka v Anglii Pennine Way prochází třemi národními parky a slibuje pozoruhodnou krajinu. Je to náročná trasa, která začíná v Edale, vesnici v NP Peak District v Derbyshire, prochází NP Yorkshire Dales a hrabstvím Northumberland a končí ve vesnici Kirk Yetholm pouhý 1,6 km od skotských hranic. Připravte se na mnoho kopců (National Trail tvrdí, součet všech výstupů na trase Pennine Way může překročit výšku Mount Everestu) a odlehlá vřesoviště se spoustou bláta, kde si určitě znečistíte boty a promočíte ponožky (proto doporučujeme několik obvazů a spoustu suchých ponožek s sebou). Trasu Pennine Way sice můžete zvládnout i za 19 dní, ale lepších je 21 dní, abyste některé dny mohli ujít méně. Nejlepší doba je od poloviny května do září, kdy je počasí teplé a slunečné.

 

Hadrian’s Wall Path – Stezka kolem Hadriánovy zdi, 135 km

Když římský císař Hadrianus v roce 122 n.l. nařídil stavbu zdi, jeho záměrem byl vytlačit Pikty (předky dnešních Skotů) vyznačením severní hranice římské Británie. Trasa kolem této zdi (UNESCO) o délce 135 km vede z Wallsendu na východním pobřeží Anglie k Bowness-on-Solway na západním pobřeží. Trasa Hadriánovy stezky je relativně snadná, ale zahrnuje náročný úsek dlouhý 37 km mezi Chollerfordem a Birdoswaldem, kde je spousta krátkých výstupů a sestupů včetně šplhání. K hlavním atrakcím na trase patří nejdelší souvislý úsek zdi u římské pevnosti Birdoswald (Banna) a pravděpodobně nejstarší vedlejší pevnost-hospodářské zázemí v Anglii – Housesteads Roman Fort. Nejlepší doba pro absolvování této trasy je od června do září, kdy je počasí suché a slunečné.

 

Norfolk Coast Path, 135 km

Velká část trasy, která vychází z města Hunstanton a končí v Hopton-on-Sea, vede přes Oblast výjimečných přírodních krás pobřeží Norfolku. Těšit se můžete na široké písečné pláže, vonné lesy, přírodou oplývající přílivové močály a pěkné pobřežní vesnice, kde racci často krouží nad hlavou, připravení se kdykoli snést a vrhnout na Vaši rybu s hranolky (fish and chips), pokud si ji dáte. K hlavním atrakcí na trase patří červeně a bíle pruhované útesy Hunstanton Cliffs, bažiny Cley Marshes, skály West Runton Cliffs (kde byly nalezeny významné fosilie obratlovců) a pěkná písečná pláž v městečku Mundesley. Také můžete zahlédnotu tuleně nebo občas keporkaky proplouvající kolem. Jaro a podzim jsou nejlepší dobou pro túru po Norfolské pobřežní stezce, kde spatříte spoustu stěhovavých ptáků, především kolem bažin. Celá trasa by Vám měla zabrat asi 8 dní, ale pokud chcete delší, můžete k ní připojit trasu Peddars Way; ta vede z přírodní rezervace Knettishall Heath Country Park do Holme-next-the-Sea a znamená dalších 79 km.

Akční nabídka ubytování zde