Uličky a chrámy v Kathmándú

Uličky a chrámy v Kathmándú 1

Káthmándú je kouzelné město: je středověké, duchovní, a zároveň velmi živé. Jediný způsob, jak skutečně poznat jeho chaotický labyrint kamenných uliček, je pěšky.

Svoji cestu začněte v Thamelu, okrsku vyhrazeném cestovatelům, kde se nacházejí skvělé hotely a ubytovny. V Thamelu je spousta zábavy a potkáte tu mnoho různých prodejců, překupníků s jejich pestrobarevnými stánky. Když pohlédnete vzhůru, zdejší pestrost pokračuje v podobě změti drátů, tabulí obchodů a přečnívajících balkonů. A pokud byste měli zájem, můžete zde sehnat i různé radosti známé domova, jako je kvalitní víno nebo čokoláda.

Vydejte se na jih od hlavního tržiště v Thamelu, které se nazývá Thamel Chowk, směrem k samotnému srdci Káthmándú, kterým je náměstí Durbar. Zatímco se budete proplétat tržišti, uličkami a klášterními dvory (bahal), dívejte se po architektonických divech, které se zde nacházejí na každém rohu. Z tržiště Thamel Chowk se dostanete na Thahiti Tole, náměstí s centrální stúpou, a u jeho severního okraje pak spatříte chrám Nateshwar, na jehož vchodu jsou znázorněny různé bytosti hrající na hudební nástroje. Jižně odtud se tyčí stúpa Kathesimbhu, od níž se šíří šňůry s barevnými modlitebními praporky, a ještě dále stojí Chrám Ugratara s trojposchoďovou střechou. 

Zahněte východním směrem a vstupte do frenetického tržiště se zeleninou a kořením známého jako Asan Tole, což je jedna z nejrušnějších křižovatek ve starém Káthmándú, a pak projděte kolem osmistěnného Krišnova chrámu. Pak následuje Indra Chowk, další z tržišť v Káthmándú a tradiční centrum prodavačů pokrývek a látek (když se podíváte kolem, spatříte také prodavače náramků a korálků). Zamiřte na západ a vstupte do Yatkha Bahal, obrovského otevřeného dvora s nabílenou centrální stúpou. 

Zatímco se budete proplétat zdejšími přelidněnými uličkami, spatříte spoustu úžasných věcí: stánky plné buddhistických modlitebních vlajek, řady zubařů čekajících zde na své pacienty, obchody s lesknoucím se mosazným zbožím a se skleněnými korálky… Nemluvě o tom, že občas projde kolem nějaká ta zbloudilá posvátná kráva.

Jižně od Yatkha Bahal pak na Vás bude čekat Váš cíl, náměstí Durbar. Patří k památkám chráněným UNESCO a je to série tří náměstí a nejlepší dochovaný příklad tradiční architektury v Káthmándú.

Je snadné strávit celé hodiny procházením se kolem a pozorováním okolního světa z terasovitých stupňů chrámu Maju Deval. Až se však stíny začnou prodlužovat, vydejte se zpět do Thamelu, najděte si střešní zahradu a relaxujte u piva či u konvice s čajem.