UMĚLECKÁ FOTOGRAFIE BRAMBORY ZA MILION DOLARŮ

UMĚLECKÁ FOTOGRAFIE BRAMBORY ZA MILION DOLARŮ 1

Pokud člověk získá dobré jméno a stane se známým, stoupne i hodnota jeho věcí a tvorby. Své o tom ví i irský fotograf Kevin Abosch. Tento rok prodal svou fotografii s názvem „Potato # 345 (2010)“ za více než 1 milion dolarů.

Stala se tak jednou z 20 nejdražších fotografií. Jde o fotografii bramboru na černém pozadí. Abosch řekl, že tuto fotografii prodal jednomu podnikateli z Evropy, když spolu večeřeli v jeho ateliéru v Paříži. Po dvou skleničkách vína řekl, že se mu fotka líbí, po dalších dvou, že se mu opravdu líbí.

O dva týdny se dohodli i na ceně a Abosch obraz prodal. Kevin Abosch je známý spíše jako fotograf celebrit. Fotil už Johnnyho Deppa, Stevena Spielberga a jiných. Všechny jeho fotografie mají černé pozadí. Jeho ceny se pohybují od 150 000 dolarů za soukromé fotografie až po 500 000 dolarů za fotografie na publikování.

Kromě tohoto bramboru byla pořízena i mnoho dalších. Tvrdí, že tato fotografie je jeho oblíbená. Z této fotky existují 3 exempláře. Jeden se nachází v Národním muzeu současného umění v Novém Sadu v Srbsku, další v soukromé sbírce a třetí si koupil zmíněný podnikatel.

Kevin Abosch kromě této fotografie a fotografií celebrit vytvořil i sérii 250 portrétů lidí z Irska, která měla velký úspěch, když byla vystavena na dublinském letišti. Je znám také díky fotografii pákistánského aktivisty a fotografiím osobností ze Silicon Valley.