Návštěva římského Palatinu

Návštěva římského Palatinu 1

Nejstarší obyvatelé Říma žili na kopci nad řekou Tiberou mnoho staletí předtím, než si zde vybudovali své paláce římští panovníci a aristokraté. Tyto paláce, chrámy a veřejné budovy dosáhly vrcholu velkoleposti za vlády Domitiana a většina toho, co dnes při návštěvě Palatinu uvidíte, pochází právě z tohoto období. Ale každá generace měnila a přebudovávala, takže dnes je těžké rozmotat spleť různých období.

Během středověku památky na Palatinu zchátraly při tom, jak byly na zbytcích starších budov stavěny kláštery a kostely (např. oratoř  Caesaria, Sv. Anastasie, Sv. Lucie, Sv. Šebestiána) a vznešený rod Frangipani je použil (spolu s Koloseem a Konstantinovým obloukem) pro vytvoření svého opevněného sídla. Lákavá kombinace impozantních památek Říma orámovaných stromy a výhledy na Koloseum, Circus Maximus a další pamětihodnosti z Palatinu činí oblíbenou turistickou atrakci především pro ty, kdo chtějí na chvíli uniknout davům dole. Když se budete procházet mezi zdejšími ruinami paláců, chrámů a veřejných budov postavených za Augusta a jeho následovníků, budete procházet historií římské říše.

 

Dům Livie (Liviina vila)

Dům Augustovy manželky Livie byl součástí Augustova paláce a je označován za její kvůli nápisu „Livia Augusta“ nalezenému na olověné trubce v jedné z místností. Ale zrovna tak v této rezidenci mohl žít Augustus samotný. I když byly vnější zdi poměrně prosté (v souladu s neokázalostí tohoto císaře), interiér představoval pohodlný životní styl Římanů v době Kristově. Atrium a 4 místnosti byly vybaveny ústředním topením s keramickým potrubím ve stěnách a pokoje vyzdobeny elegantními malbami v pompejském stylu (kolem roku 25 př.n.l.). Tyto malby byly přesunuty do samostatné místnosti v Národním muzeu Říma v Palazzo Massimo.

 

Cryptoporticus

Severně od Domu Livie najdete zbytky Cryptoportica, polopodzemní chodby (tunelu) s valenou klenbou dlouhé asi 130 m, která spojovala různé císařské paláce, včetně Tiberiova, Liviina a Flaviovců. Takové kryté chodby (podobné klenutým ulicím v italských městech, jako je Bologna) jsou pro starořímská města charakteristické. Podle tradice byl v této chodbě zavražděn císař Caligula při spiknutí v roce 41 n.l..

 

Augustův dům (Domus Augustana)

Augustův dům byl rezidencí řady následujících císařů, ale později (až do byzantských dob) sloužil jako sídlo a zároveň kanceláře vysokých hodnostářů říše. Vykopávky v této tříposchoďové budově postavené v době císaře Domitiana a patřící k nejimpozantnějším na Palatinu pokračují i dnes. Byly objeveny podlahové mozaiky ve dvoře a několika místnostech a úsilí restaurátorů přináší k životu rozsáhlé nástěnné malby. Zde více než kde jinde na Palatinu si můžete udělat obrázek, jak vypadal život privilegovaných Římanů. Spolu s pozdějším Domem Flaviovců je Domus Augustana součástí rozsáhlého Domitianova paláce.

 

Flaviovský palác (Domus Flavia)

Flaviovský palác, který byl vybudován na konci 1. století pro císaře Domitiana, byl navržen tak, aby poskytl prostředí větší nádhery a okázalosti, jakou požadovali římští císaři. Ve skutečnosti se jednalo o dodatek Augustova domu („Dům Flaviovců“ je moderní označení kvůli rozlišení mezi dvěma lokalitami), kdy nová část byla navržena jako prostor pro císaře a úředníky, kteří se zde zabývali veřejnými záležitostmi (předchozí palác zůstal jako soukromý obytný prostor). Kolem velkého nádvoří se sloupy (peristyl) je umístěna prostorná jídelna (triclinium), trůnní místnost (aula regia), obdélníkový sál dlouhý 30 m s apsidou na jednom konci, svatyně domácích bůžků (lararium) a bazilika, která patrně sloužila také jako soudní dvůr. Efekt velkých sálů a místností s bohatou výzdobou z barevného mramoru musel být zahlcující pro ty, kdo přišli za císařem, a přesně k tomu tato demonstrace moci měla sloužit. Spisovatelé té doby chválili zdejší zahrady, kdy jedna z nich byla umístěna ve velkém peristylu s fontánou ve formě labyrintu. Dodnes se dochovalo oválné nymfeum spolu s podlahou z barevného mramoru kolem. Fontány byly napájeny z nového úseku akvaduktu vybudovaného speciálně pro palác.

 

Domitianův stadion

Mezi hlavními stavbami, které Domitian nechal vybudovat na Palatinu v letech 81-96 n.l., je stadion, běžecká dráha dlouhá 160 m a široká 47 m. Není známo, zda soupeření sledovali také diváci nebo zda bylo vyhrazeno pouze pro zábavu císaře a jeho osobních hostů; ve skutečnosti dokonce ani není jisté, jestli vůbec místo sloužilo ke sportovním soutěžím – mohla to být pouze zahrada navržená ve tvaru stadionu. Podle tradice zde zahynul Svatý Šebestián na příkaz císaře Diocletiana, v jehož armádě sloužil.

 

Lázně Septimia Severa

Zbytky těchto lázní patří k nejpůsobivějším ruinám na Palatinu, jejichž sloupy a oblouky stojí na masivních spodních konstrukcích, které přečkaly staletí. V některých místnostech a chodbách můžete vidět zbytky systému ústředního topení. Z nedaleké terasy se nabízí krásný výhled, především když zapadá slunce nad Koloseem a Caracallovými lázněmiNa dolní úrovni pod ní leží Circus Maximus, obrovská stavba, která mohla pojmout 300 000 diváků. Některé pozdější paláce byly spojeny s terasami vybíhajícími z hřebene kopce na sloupech, aby císaři a jejich hosté mohli sledovat závody a hry dole v Circu Maximu.

 

Muzeum Palatinu

V muzeu uvidíte mramorové skulptury a reliéfy včetně soch, hlavic sloupů, kamenných desek a architektonických detailů z císařských paláců, spolu s dalšími nálezy z okolí. Ty byly objeveny při vykopávkách, které začaly v 19. století, a zahrnují kousky keramiky, lampy i klasické sochy v nadživotní velikosti. K vidění jsou rovněž fresky a další ozdoby z paláců a chrámů a slavné antické protikřesťanské graffiti zobrazujího kříž s hlavou osla. Exponáty jsou dobře označeny a popsány italsky a anglicky. Přitom se mění spolu s tím, jak vykopávky přinášejí další předměty.

Návštěva římského Pantheonu

Zahrady Farnese

Ze starověkého Říma přejdete rovnou do renesance v zahradách Farnese na udržovaných terasách shlížejících na Maxentiovu baziliku a Titův oblouk na Fóru. Dlouho poté, co paláce na Palatinu zchátraly, nechal kardinál Alessandro Farnese v 16. století proměnit část kopce v zahrady, kde byly ruiny zakomponovány do stinného parku určeného pro společenské události, s terasami, trávníky, květinovými záhony a fontánami. Výstřední zahrady, které reprezentovaly bohatství a moc rodu Farnese, představovaly první soukromou botanickou zahradu v Evropě. Ale do 18. století také zchátraly, takže představovaly romantické zarostlé ruiny, které popisovali cestovatelé v 19. století. Později byly velké úseky zahrady zrestaurovány a dnes představují příjemné stinné místo k procházkám, především zdejší zahrada růží.

Místo: Piazza di Santa Maria Nova

Návštěva římského Palatinu 2
zahrady Farnese

.

Atrakce v okolí

Vrch Palatin byl srdcem starověkého Říma, přímo spojeným s Římským fórem a situovaným hned vedle Kolosea. Všechna 3 místa jsou zahrnuta v jedné dvoudenní vstupence, takže byste si je měli prohlédnout zároveň. Neronův Domus Aurea („Zlatý dům“) se nachází o pár bloků dál severovýchodně od Kolosea, tak jako kostel San Pietro in Vincoli. Na opačném konci Via dei Fori Imperiali od Kolosea najdete Trajánův trh, velký úsek ruin římského obchodního centra.

 

Restaurace a kavárny v okolí

Hlavní vstup na vrch Palatin vede přes park z okrsku Celio, za Koloseem, kde najdete řadu restaurací včetně Royal Art Café se střešní terasou. Za rohem na Via Capo d’Africa se nachází působivá Osteria Angelino, místní instituce od roku 1899. Severně od Kolosea najdete mnoho dalších restaurací v okrsku Monti. Pokud se vydáte navštívit Domus Aurea, naproti uvidíte Hostaria da Nerone (údajně zavřeno), která podává tradiční římské pokrmy v domácím stylu.

 

Nakupování v okolí

Když budete v okrsku Celia hledat suvenýry, podívejte se do prodejny I Love Roma (I love Colosseum B&B) na Piazza del Colosseo nedaleko Royal Art Café. Na rohu ul. Via di S. Giovanni Laterano najdete Souvenir Colosseo a v okolí také butiky, obchody a galerie umění, ale i mini supermarket Carrefour. Když se vydáte dál do okrsku Monti, objevíte spoustu obchodů prodávajících neformální, značkové i retro oděvy, ale také doplňky, suvenýry, potraviny a ručně vyráběné kožené výrobky. Pokud jde o čokoládu, zastavte se v cukrárně Grezzo Raw Chocolate na Via Urbana. Hlavní nákupní ulice v Monti jsou Via Cavour a Via Nazionale.

Návštěva římského Palatinu 3

Tipy a prohlídky

Prohlídky Palatinu: k vidění je toho skutečně spousta a vše obklopuje dlouhá historie, proto může ušetřit Váš čas a dát Vaší návštěvě větší smysl komentovaná prohlídka, jako je půldenní pěší prohlídka „Starověký Řím a Koloseum“. Ve skupině max. 25 osob, vybaveni sluchátky (abyste průvodce dobře slyšeli), si budete moct v rychlosti prohlédnout Koloseum, Fórum a Palatin, kdy uvidíte nejdůležitější části a dozvíte se fakta o životě v antice.

Vstupenky: Palatin spolu s Koloseem a Fórem spadá pod dvoudenní vstupenku. Na stejnou vstupenku se však nemůžete na místo vrátit, přičemž Fórum a Palatin jsou považovány za jeden celek, takže musíte jít přímo mezi nimi a neopustit areál. Za vstup do Augustova domu a Liviiny vily se platí zvlášť.

Co si obléct: určitě si obujte dobré boty na chození; kopec a zahrady Farnese zabírají velkou plochu s nerovnými kameny a pěšími stezkami. Také si s sebou vezměte spoustu pití. Můžete si zde udělat piknik ve stínu stromů s výhledy na Řím.

Jak se dostat k Palatinu: u Kolosea zastavuje linka B (modrá linka) římského metra, zatímco řada autobusů z celého Říma staví na Piazza Venezia. Zastávku zde mají rovněž všechny autobusové prohlídky typu hop-on-hop-off.

Kde se ubytovat

Doporučujeme následující výborně hodnocené hotely v docházkové vzdálenosti od Palatinu:

The Inn At The Roman Forum 5* s výhledy na Palatin a Fórum nabízí luxusní, stylové pokoje v butikovém prostředí s pěknou zahradou a střešní terasou.

Dále od restaurací a možností nakupování v okrsku Monti, ale stále v dobré pěší dostupnosti od Fóra, se nachází The Fifteen Keys Hotel 4*, butikový hotel, kde ubytování zahrnuje snídaně a odpolední svačiny.

Rovněž na okraji okrsku Monti nedaleko Fóra a Palatinu najdete Domus Real Cardello v elegantní historické budově; snídaně je v ceně.

O něco dále, ale stále snadno pěšky dostupné od antických památek, stojí ekonomický Hotel de Monti 2* v historické budově se schodišti.

Elegantní butikový hotel s rozumnými cenami, Capo D´Africa Hotel – Colosseo 4*, se nalézá hned vedle Kolosea, s výhledy ze střešní zahrady a s panoramatickým bistrem.

Pouze 100 m od Fóra je umístěn butikový rodinný Hotel Paba 2* s hezky vyzdobenými pokoji a s výtahem, což je vítaný prvek pro ty, kdo se vrací po dni stráveném průzkumem Palatinu.

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze jsme pro vás napsali článek klikněte zde.

V případě, že si chete najít další možnosti ubytování, vyzkoušejte tento největší srovnavač hotelů  Hotelscombined.com, kde si můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.