V USA mučili vězně těmito písničkami. Znáte je všechny?

V USA mučili vězně těmito písničkami. Znáte je všechny? 1

Bývalí vězni prozradili, čímž jejich trápily. Aby zlomili člověka, používali tyto songy. Kdo by to byl řekl, že člověka lze mučit pomocí legend jako Bee Gees nebo Queen.

Mučení jako způsob výslechu nepatří do civilizovaných zemí. Přesto po něm CIA občas sáhne. Výpovědi bývalých vězňů šokují. Kdo by řekl, že psychická tortura může být provedena právě takovými songy. Znáte z deseti nástrojů mučení všechny?

1. Eminem – The Real Slim Shady

Binya Mohamed musel strpět tento hip-hopový hit celých dvacet let. „Poslouchal jsem to nonstop, znovu a zvovu,“ tvrdí Binya Mohamed. CIA opakovaně pouštěla ​​tento song jemu i jeho spoluvězňům. Sám tvrdí, že mnozí se z toho zbláznili a doslova „křičeli a bouchali hlavou o zeď“.

2. Dope – Take Your Best Shot

Britský občan s muslimským jménem Rouhali Ahmed přiznal, že ho mučili právě tímto hudebním dílem. „Zvládnu bitvu, není to problém,“ řekl Ahmed a dodal, že když to člověk akceptuje, zvládne i pořádnou nakládačku ve výslechové místnosti. „Ale když vás mučí psychicky, nemáte šanci,“ uvedl a zmínil song Take Your Best Shot, který mu hrávali stále dokola.

3. Christina Aguilera – Dirty

Aguileru si užil Mohammed al Qahtani, který údajně spolupracoval na přípravě útoků z 11. září. Sexy klip mu nejen pouštěli, ale dokonce dostal i nějaký ten „Taneček“ navíc. Tvrdí, že příslušnice armády úmyslně chodili nahoře bez a tančili přímo v jeho klíně. Vše prý proto, aby zlomili vše muslimské, co v něm zůstalo.

4. Mohammed el-Qasabi – Zikrayati

Tuto píseň sice v našich (a ani amerických) končinách lidé neznají, ale právě to byl účel. Pro lepší efekt se používaly i písně z arabského světa. Mohammed al-Qahtani tvrdí, že měli vše promyšlené. Song mu pustili 7. prosince 2002, v první den Ramadánu. Muslim by však během této doby neměl poslouchat (arabskou) muziku a přísně si odříkat i takové radosti. Vězeň nakonec skončil se slzami v očích a prosil Alláha o odpuštění.

5. David Grey – Babylon

Soft-rocková balada a její biblické odkazy měly narušit kulturní hodnoty vězňů v Guantanamo. Německý muzikolog Christian Grunn dělal interview s bývalými „obyvateli“ proslulé věznice. Když pustil Babylon, vězni začali nekontrolovatelně plakat.

Úmyslné nabourávání vlastních kulturních hodnot bez možnosti utéct či píseň vypnout bylo velmi účinné. Podobně se používaly i patriotické písně America od Neila Diamonda či známý American Pie od Dona McLeana. Zvrhlá ironie pustit lidem zúčastněným v útocích na 11. září právě American Pie, ve kterém je odkaz na smrt Buddyho Hollyho při havárii letadla.

6. Barney – I Love You

Fialový dinosaurus plný lásky a porozumění. Vydržely byste poslouchat tuto infantilní skladbu do nekonečna? Když se to dozvěděl autor písně Bob Singleton, pouze se zasmál. Vězňům jistě do smíchu nebylo.

7. Bee Gees – Saturday Night Fever

Pákistánsko-anglický vězeň Moazzam Begg padl do rukou CIA v roce 2002. Poté, co si prošel americkým peklem, vydal memoáry o této kruté mašinérii. „Jednou hrálo Saturday Night Fever celou noc,“ vzpomíná Begg. Vězni začali zoufale křičet, že začnou mluvit a řeknou všechno, jen aby to vypnuli.

Řekli prý i to, co se nestalo, jen aby měli chvíli klidu. „Bylo to hrozné, sedíte v místnosti, žádné světlo, horko. Nemůžete nic udělat, nic nevidíte, nemáte se s kým popovídat, můžete pouze bouchat do stěn,“ uvedl ve svých memoárech Begg.

8. Marilyn Manson – Beautiful People

Begg dále mluví také o Mansonovi. Používal se právě na lidi, kteří pocházeli z venkovských částí Blízkého východu. V zapadlých vesničkách Afghánistánu či Jemenu nikdy hudbu Marilyna Masona neslyšeli. V amerických věznicích jim takové songy pouštěli až do hluboké noci, dokud zničení vězni nezačali trpět záchvaty úzkosti nebo se sesypali a začali plakat. Někteří začali být agresivní vůči spoluvězňům.

9. Decide – Fuck Your God

Našlapaný metal pouštěli během výslechu právě tehdy, když byli přítomni i příslušníci americké armády či tajných služeb. Své si prožil tlumočník americké armády Tony Lagouranis. Kvůli drsné muzice byl stále agresivnější. Lagouranis vzpomíná, že v jednom momentě ztratil nervy natolik, že mu hlavou proběhla myšlenka začít odsekávat vězni prsty.

10. Queen – We Are The Champions

Freddie Mercury se musí v hrobě obracet. Jeden z nejznámějších songů skupiny Queen použili Američané proti vlastnímu. Veterán námořnictva Donald Vance pracoval jako informátor, který zjišťoval skutečnosti kolem bezpečnostní firmy v Iráku. Najednou tam však vpadli američtí vojáci a „sbalili“ ho jako podezřelého.

Mučili ho právě tímto songem. „Už ani nevím, kolikrát jsem slyšel We Are The Champions od Queen,“ uvedl Vance. Přežil díky vojenskému výcviku – začal se mluvit sám se sebou, říkal si vtipy a snažil se udržet rozum při životě. Z vězení sice odešel s jizvami na duši, ale nezlomili ho.