Jak si vybrat správný řecký ostrov

Jak si vybrat správný řecký ostrov 1

Námořní velmoc Řecko, které má více jak 2000 ostrovů od maličkých atolů až po Krétu, je bezkonkurenční, co se týče šíře jejich nabídky. Ať už Vás zajímají pláže, historie, pěší výlety, cyklistika, vodní sporty, festivaly, jídlo nebo ekologie, je velká šance, že to zde naleznete. Zde uvádíme jen ukázku z obrovské nabídky řeckých ostrovů.

 

Nejlepší na pláže: Kréta, Lipsi, Kefallonia, Skiathos, Mykonos 

Téměř každý řecký ostrov má skvělé pláže, ale jen málo jich nabízí také benátský hrad, tak jako odlehlá pláž  Frangokastello na jihu Kréty. Šplouchající tyrkysovou vodu naleznete na plážích Platys Gialos a Kambos na tichém ostrově Lipsi a úžasnou zátoku na pláži Myrtos na Kefalonii. Pokud se budete chtít dostat do luxusnějšího prostředí, kam míří také celebrity, vydejte se na některou z 65 pláží na Skiathosu, připojte se k davům turistů na 1200 m dlouhé pláži Koukounaries nebo se opalujte na plážích Banana a Little Banana, které jsou přístupné i pro nudisty a oblíbené u komunity LGBT. Ještě proslulejší jsou pak legendární pláže Paradise a Super Paradise na luxusním Mykonosu.

 Vyberte si řecký ostrov, který je pro Vás ten pravý 

Nejlepší na potápění a šnorchlování: Karpathos, Milos, Paros, Kastellorizo

Na Karpathos se vydejte za organizovanými výlety spojenými s potápěním v mořských jeskyních plných pestrého vodního života. Ostrov Milos nabízí fantastické potápění tváří v tvář hlubinným rybám, delfínům a dokonce tuleňům středomořským. Jsou zde také skvělé podmínky pro šnorchlování, stejně tak jako na Parosu a na vzdáleném Kastellorizo (Megisti).

                                                                                                                                      

Nejlepší na historii: Rhodos, Délos, Korfu, Patmos 

Jak si vybrat správný řecký ostrov 2
Rhodos město

Obdivuje nádherné zděné Staré město na Rhodosu, kde vládli v letech 1309 to 1523 rytíři Řádu sv. Jana, a prohlédněte si jejich čtvrť, než zamíříte do Paláce velmistrů ze 14. století. Maličký Délos ležící u ostrova Mykonos byl zasvěcen bohu Apollónovi; spatřit zde můžete ruiny svatostánků bohů a starověká obydlí se spoustou mozaik. Odpočinout si můžete ve Starém městě na Korfu s jeho benátskou, francouzskou a britskou architekturou. Na nadpozemském Patmosu pak navštivte klášter sv. Jana Teologa a jeskyni, kde tento světec sepsal Knihu zjevení.

                                                                                                 

Nejlepší na pěší výlety: Kréta, Naxos, Alonnisos, Skopelos

Rozmanitý terén největšího řeckého ostrova Kréty sahá od mírých plání posetých větrnými mlýny až ke kaňonům a horám. Při pěší túře do soutěsky Samaria, které je nejdelší v Evropě (16 km), se dostanete do říše divokých krétských koz kri-kri. Vesnice Kato Zakros, kde kdysi stál minojský palác, na východě Kréty je poklidnější a vhodná pro mírnější tempo. Krásná krajina na Vás bude čekat při procházce lesem kolem řeky v jižním Plakiasu. Úrodný ostrov Naxos se může chlubit řadou tras vedoucích po starých stezkách spojujících vesnice na centrální planině, které míjejí starověké chrámy, helénské věže a byzantské kostely. Ještě lepší pěší výlety nabízejí ostrovy Alonnisos a Skopelos v Severních Sporadách, které jsou plné lesů, sadů a lučních květin.  

 

Nejlepší na cyklistiku: Euboia, Kos, Thasos

Klikatící se venkovské silnice na ostrově Euboia (Evia) nabízejí skvělé podmínky pro výlety na kole. K oblíbeným cílům cyklistů patří také dobře vybavený Kos, kde naleznete spoustu půjčoven jízdních kol. Vynikající lesní stezky (které se využívají také pro mezinárodní závody) zase přivádějí vyznavače horské cyklistiky na ostrov Thasos.

 

Nejlepší na ekologii a zodpovědné cestování: Zakynthos, Chios, Kréta

Můžete se stát dobrovolníkem chránícím ohrožené druhy zvířat, jako jsou mořské želvy na ostrově Zakynthos, se Společností na ochranu mořských želv. Také můžete pomoci při péči o endemické mastichové stromy (řečík lentišek) a seznámit se s dalšími možnostmi ekoturistiky v městečku Mesta na ostrově Chios. Nebo se ubytovat v ekologickém zařízení ve vesnici Milia v odlehlých horách Kréty, které využívá solární energii a žije z organického farmaření.

Jak si vybrat správný řecký ostrov 3
Mykonos

Nejlepší na jídlo a pití: Lesbos, Samos, Folegandros, Kréta, Korfu

Pro Lesbos je typický olivový olej a kořalka ouzo (vyrábí se zde 70 % všeho řeckého ouzo). Jedná se o národní aperitiv, který se podává s různými chuťovkami (mezedhes) v tradičních podnicích ouzerie, ve kterých se spojují turecké vlivy s řeckými lahůdkami z darů moře. Ostrov Lesbos produkuje kvalitní víno, stejně tak jako Samos; známé je především zdejší sladké muškátové dezertní víno. Ke specialitám kykladského ostrova Folegandros patří matsata (těstoviny s králičím nebo kuřecím masem a červenou omáčkou), astakomakaronada (humr se špagetami) a liokafto (ryby sušené na slunci). Také Kréta je známá svým olivovým olejem a specialitami, jako je dakos (suchary s rajčaty, olivovým olejem a sýrem) a myzithra (sladký tvaroh dávaný do pečiva). Horta (divoká listová zelenina) představuje pochutinu k rybám a pečenému jehněčímu.  Tak jako další jónské ostrovy nebylo Korfu nikdy poturečtěno, takže si jeho kuchyně uchovala středomořské italské vlivy. 

Akční nabídka ubytování zde