Vakcíny proti covid-19 mohou mít nepříjemné vedlejší účinky

Vakcíny proti covid-19 mohou mít nepříjemné vedlejší účinky 1

Podle prvních dat několik nových vakcín proti koronaviru způsobuje, že se po nich očkovaní lidé několik dní cítí mizerně. A pak dostanou ještě jednu dávku. 

Pfizer by měl žádat o povolení k uvedení své vakcíny proti covid-19 do konce listopadu, což je posun, který slibuje potlačení pandemie, ale také stanovuje těsný časový rámec pro seznámení veřejnosti s tím, co bude vakcinace obnášet. Jejich vakcína – a nejspíš i většina dalších – bude vyžadovat aplikaci dvou dávek, injekcí, které musí být podány v rozmezí pár týdnů, jak ukazují protokoly společností. Vědci předpokládají, že vakcinace bude způsobovat vyčerpávající vedlejší účinky podobné chřipce, včetně bolavých rukou, bolestí ve svalech a zvýšené teploty, které mohou trvat několik dní a dočasně vyřadit některé lidi z práce či školy. A i když vakcína ukáže 90 % míru efektivnosti (což Pfizer o svém produktu tvrdil), 1 z 10 očkovaných může stále být zranitelný. To znamená, alespoň krátkodobě, že jakmile vzroste imunita na úrovni populace, lidé mohou přestat uplatňovat společenský odstup a nosit roušky. V rámci tlaku na vývoj vakcín s bezprecedentní rychlostí byl dosud zanedbáván rozsáhlý plán efektivní komunikace o těchto otázkách, řekl Saad Omer, ředitel Yaleského institutu pro globální zdraví.

 „Musíte být připravení, nemůže hledat komunikační materiály den poté, co bude vakcína schválena.“

Omer (který odmítl komentovat zprávy říkající, že se uvažuje o jeho postu v nové vládě prezidenta Joe Bidena), vyzval k zavedení masivní kampaně pro zasílání zpráv na základě nejlepších vědeckých důkazů o váhání a přijetí vakcíny. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vytvořilo strategii nazvanou „Vakcinujte s důvěrou“, avšak postrádá nezbytné zdroje. Podle Omera „musíme komunikovat, a to efektivně, a na to je nutné se začít připravovat hned.“

Tak široký dosah bude nezbytný v USA, kde od poloviny října pouze polovina obyvatel uvedla, že je ochotná se nechat očkovat vakcínou proti covid-19. Počáteční dávky vakcíny by byly nejprve omezené, ale odborníci předpovídají, že vakcíny mohou být široce dostupné do poloviny příštího roku. Včasná diskuse o možných vedlejších účincích by mohla předejít dezinformacím, které riziko zveličují nebo zkreslují.

„Největší tragédie by byla, kdybychom měli bezpečnou a efektivní vakcínu, kterou si lidé nebudou chtít nechat dát,“ řekla profesorka dr. Preeti Malani z Michiganské univerzitě v Ann Arbor.

Společnost Pfizer a její partnerská německá společnost BioNTech prohlásila v pondělí, že „jejich vakcína bude před nákazou covid-19 chránit 9 z 10 lidí“, nezveřejnila však žádná podkladová data. Je to první ze čtyř vakcín proti covid-19 po rozsáhlých testech účinnosti, kde byly zveřejněny výsledky.

 

Chceme po lidech, aby si nechali dát vakcínu, která bolí.

Data z raných testů několika vakcín proti covid-19 naznačují, že spotřebitelé musí být připraveni na vedlejší účinky, které – ač technicky vzato mírné – mohou narušit každodenní život. Vedoucí pracovník ze společnosti Pfizer sdělil tuto zprávu stránkám Stat: vedlejší účinky jejich vakcíny mají být srovnatelné s těmi u standardních vakcín pro dospělé, ale horší než u jejich vakcíny Prevnar proti zápalu plic nebo u typického očkování proti chřipce. Například vakcína Shingrix podávaná ve dvou dávkách, která chrání starší dospělé proti viru způsobujícímu bolestivý pásový opar, způsobuje bolavé paže u 78 % očkovaných a bolesti svalů a únavu u více jak 40 % očkovaných. Prevnar a běžné očkování proti chřipce mohou způsobit bolestivost v místě vpichu, jiné bolesti a zvýšenou teplotu.

 „Chceme po lidech, aby si nechali dát vakcínu, která bolí.“ řekl dr. William Schaffner, profesor preventivní medicíny a zdravotní politiky na poliklinice Vanderbilt University. „Mnoho očkovaných má pár dní bolavé paže a mnoho se jich cítí mizerně, kdy mají bolesti hlavy a svalů.“

Přesvědčit lidi, kteří měli uvedené symptomy, aby si za 3-4 týdny přišli pro druhou dávku (s dalším kolem symptomů) přitom může být náročný úkol. Je důležité, jak tyto účinky vysvětlí odborníci v oblasti veřejného zdraví. Podle slov Omera: „Existují důkazy, které naznačují, že pokud považujete bolest za měřítko účinnosti, je to užitečné. Pokud to trochu bolí, funguje to. “

Dobrá komunikace zároveň pomůže spotřebitelům tyto účinky očekávat. Vakcína proti covid-19 by měla podle plánů být nejprve distribuována zdravotníkům a dalším pracovníkům, kteří nemusí být schopni pracovat, pokud jsou nemocní, řekl dr. Eli Perencevich, profesor interního lékařství a epidemiologie v nemocnici při Univerzitě v Iowě.

„Mnoho lidí si nemůže vzít den či dva volna,“ řekl s tím, že významní zaměstnanci by po očkování měli dostat 3 dny placeného volna.

Dále je podstatné, aby spotřebitelé věděli, že vakcína se bude podávat ve dvou dávkách, a že může trvat měsíc, než účinnost plně zabere. Přitom 3. fáze testů společnosti Pfizer, které se zúčastnilo téměř 44 000 lidí, začala na konci července. Účastníci dostali druhou dávku 21 dní po první dávce. Hlášená účinnost 90 % byla naměřena 7 dní po druhé dávce.

Efektivní komunikace bude podstatná pro zajištění toho, aby spotřebitelé prošli celou vakcinací a (za předpokladu, že bude schváleno více vakcín) obě dávky byly od stejného výrobce. Než zabere plná účinnost a ochrana vakcinace, lidé by měli (dle Omera) pokračovat v opatřeních a chránit se: nosit roušky, mýt si ruce, dodržovat společenský dostup. Je důležité, aby lidé věděli, že přijetí vhodných opatření nyní se později vyplatí.

 „Pokud jim ukážeme jen tunel, ne světlo, pak to vyústí v masové popření. Musíme říci: budete v tom muset pokračovat ve střednědobém horizontu, ale pak můžete očekávat dobrý výsledek.“

Nejlepší komunikace nastane, až budou předloženy úplná data ze studie Pfizer a dalších, uvedl dr. Paul Offit, vakcinolog v dětské nemocnici ve Filadelfii, který sedí v poradním výboru FDA, s ohledem na vakcíny proti covid-19.

„Když se na tato data podíváte, můžete přesněji definovat, která skupina lidí bude nejspíš mít vedlejší účinky, jaká je účinnost, jak dlouho účinek vydrží, a co víme o tom, jak dlouho byly bezpečnostní údaje testovány. Podle mě byste měli být připraveni to sdělovat dál. Můžete se začít připravovat už teď.“

***

Nový český antigenní test na bazi slin dnes vyrábí společnost Bakter Medical. Jejich testy doporučují přední čeští odborníci: podle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy mohou snadno provádět i osobami bez zdravotnické kvalifikace a nevyžadují laboratorní vybavení. Jsou vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol, sportovních organizací apod.. Testy můžete provádět doma před schůzkou, návštevou rodiny, odchodem do zaměstnání nebo na různé akce. Více o testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/