Národní akademie medicíny vydala čtyři zprávy s doporučeními, jak se připravit a reagovat na pandemii chřipky v podmínkách pandemie covid-19.
Národní akademie medicíny (NAM) vydala čtyři zprávy podrobně popisující, jak využít poznatky získané z covid-19 k ochraně před budoucí pandemií. Zprávy obsahovaly informace o využití technologie vakcín proti covid-19 při vývoji vakcín proti chřipce, posílení dodavatelského řetězce chřipkových vakcín, zlepšení globálního koordinovaného úsilí a využití ostatních opatření v oblasti veřejného zdraví (roušky, společenský odstup atd.). Chřipka je patogenem, který s největší pravděpodobností způsobí další pandemii, a odhady říkají, že by mohla být ničivější než probíhající pandemie covid-19. Připravenost je zásadní, protože celosvětové náklady na reakci na pandemii za jeden rok činí 570 miliard USD, zatímco investice předem by stály přibližně 4,5 miliardy USD ročně.
Victor J. Dzau, prezident NAM, řekl: „Covid-19 umožnil vznik nových schopností, technologií, spolupráce a politiky, které by mohly být nasazeny také před a během příští pandemie chřipky. Je důležité investovat do vědy, posilovat zdravotnické systémy a zajistit důvěru, abychom ochránili lidi před zdravotními, sociálními a ekonomickými důsledky sezónní a pandemické chřipky.“
Zjištění napříč zprávami naznačují, že všechny země by měly trvale investovat do technologie vakcín a do předpovědí dodavatelského řetězce, vytvořit výrobní kapacity v zemích s nízkými a středními příjmy, zapojit obyvatelstvo do výzkumu a vyrobit 4–8 miliard dávek vakcíny proti chřipce, které budou distribuovány po celém světě. Zpráva popisuje řízení a finanční opatření k proaktivnímu vývoji vakcín před vypuknutím další pandemie. Poskytuje konkrétní doporučení pro příštích 3–5 let, aby bylo zajištěno, že chřipka bude zahrnuta do programu globální připravenosti a reakce na pandemii. Partnerství veřejného a soukromého sektoru by mělo dát vzniknout novým technologickým platformám, které výzkumníkům umožní sekvenovat virus a použít sekvenci k vytvoření vakcíny. Zpráva uvádí, že výzkumníci by měli upřednostnit vývoj univerzální vakcíny proti chřipce, která poskytne imunitu proti všem současným a budoucím kmenům chřipky typu A. Skupina 7 (G-7) a Skupina 20 (G-20) by měly investovat do systémů sledování chřipky, které fungují v oblasti zdraví lidí, zvířat a životního prostředí. Systémy by poskytly rychlý přístup k datům genetické sekvence a jejich sdílení, aby bylo možné zohlednit rychlou mutaci chřipkových virů. Zpráva doporučila Světovému zdravotnickému shromáždění zajistit, aby rámec připravenosti na pandemickou chřipku zahrnoval data o genetické sekvenci.
Zpráva se zaměřila na potíže dodavatelských řetězců chřipkových vakcín a využila zkušeností získaných z covid-19 a dalších krizí v oblasti veřejného zdraví ke zvýšení výroby a podpoře spravedlivé distribuce vakcín. Zpráva doporučila, aby skupina G-20 zřídila „globální pandemickou výrobní a dodavatelskou pracovní skupinu“, která by monitorovala celosvětově chřipku, související výrobu a účinnost dodavatelského řetězce před další pandemií. Americké Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb (HHS) by mělo zavést systematický přístup k navrhování a vývoji vakcín, které vyžadují speciální přepravu, například skladování při teplotách pod bodem mrazu. Zpráva zdůraznila, že plány připravenosti jednotlivých zemí jsou zásadní pro poskytování vnitrostátních pokynů pro distribuci a podávání vakcín. V mnoha zemích chybí plány připravenosti nebo tam nepočítají s hromadným očkováním. USA by měly spojit své zdroje s dalšími mezinárodními agenturami, aby pomohly při vývoji globálních nástrojů a strategií, které by zemím pomohly plánovat rozhodnutí o vytvoření, alokaci a zavedení vakcíny. Zpráva identifikovala hnací faktory úspěšných vakcín proti covid-19, aby je bylo možné využít při budoucím vývoji vakcín. Doporučuje HHS podporovat rozsáhlý výzkum s cílem vyvinout a vyhodnotit řadu vakcín proti chřipce. Zvážení různých platforem, životně důležitých cílů a systémů dodávání pomůže při výběru nejlepšího kandidáta na povolení, výrobu a distribuci vakcíny proti chřipce. Zapojení zemí s nízkými a středními příjmy (LMIC) do klinických studií a distribuce vakcín je zásadní a rozšiřování výrobní kapacity v zemích s nízkými a středními příjmy pomůže při zavádění vakcín. Pomoc zemím LMIC před další pandemií chřipky bude prospěšná pro celý svět, protože urychlí pandemickou reakci, a tím brání mutaci viru. FDA by měla spolupracovat s dalšími národními regulačními orgány a s vědeckou komunitou i farmaceutickým průmyslem na vytvoření komplexních pokynů pro vývoj vakcín proti chřipce v rámci povolení k nouzovému použití. Zpráva zdůraznila, že zdravotní informace musí být konzistentní napříč všemi komunikačními kanály, aby se posílila důvěra veřejnosti v technologii vakcín.
Zpráva podrobně uvádí další opatření proti chřipce, pokud vakcíny nebudou během příští pandemie okamžitě dostupné. Diskutovalo se rovněž o účinnosti roušek a fyzického odstupu při snižování závažnosti pandemie covid-19. Je však třeba uznat klíčové rozdíly mezi koronavirem a chřipkou. Uzavření škol by bylo v případě pandemie chřipky ještě prospěšnější, protože děti vylučují chřipkové viry déle a ve vyšší míře než dospělí. Chřipka má kratší inkubační dobu než koronavirus, takže hromadné testování a sledování kontaktů může být méně účinné. Zpráva prozkoumala praktiky uzavírání hranic a masových lockdownů a navrhla, aby Světové zdravotnické shromáždění upravilo svá mezinárodní zdravotní nařízení tak, aby umožňovala zemím uzavřít své hranice během respiračních pandemií, jako je chřipka.
Studie byly provedeny americkou Národní akademií věd, inženýrství a medicíny jako součást iniciativy Národní akademie medicíny pro postupující pandemii a sezónní chřipkové vakcíny připravenosti a reakce. Studie byly sponzorovány Úřadem pro globální záležitosti (OGA) amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb.