JAK VYPADAJÍ NEJDRAŽŠÍ  VAJÍČKA NA SVĚTĚ?

JAK VYPADAJÍ NEJDRAŽŠÍ  VAJÍČKA NA SVĚTĚ? 1

Velikonoční období je v plném proudu. Už od nepaměti se s Velikonocemi spojuje množství tradic. Jedním z takových zvyků je i dávání kraslic nebo čokoládových vajíček mužem na Velikonoční pondělí.

Vajíčka, které nyní zmíníme, by mohly být také součástí Velikonoc, ale pouze v případě, že by nějaká žena byla ochotna za jedno vajíčko zaplatit několik desítek milionů eur. Budeme totiž mluvit o tzv. Fabergé vajíčkách.

Už z jejich názvu můžeme usoudit, že jejich výrobcem byl slavný Peter Carl Fabergé. Nejsou to tedy vajíčka z chovu, ale o mistrovské kousky mistrovského klenotníka. Pan Fabergé vyráběl tyto vajíčka v letech 1885 – 1917 v Petrohradě.

Většina z nich byla vyrobena na objednávku samotné carské rodiny. První vajíčko bylo vyrobeno pro Marii Fjodorova, manželku cara Alexandra III., K 20. výročí zasnoubení.

Sedm vajíček si objednal majitel zlatých dolů Alexander Kelch a po jednom si objednali kníže Jusupov, bankéř Rotschild, vévodkyně z Marlborough a pan Emanuel Nobel.

Vyráběly se zejména ze zlata, ale v hojném množství se na jejich výrobu používali i jiné drahé kovy, popřípadě i slonovina, perleť, diamanty či jiné luxusní materiály. Zdobily se gravírováním a různými formami emailu. Fabergé na zdobení využíval služby dalších mistrů, konkrétně Michaila Perchina, Henrika Wigströma a Erika Augusta Kollina.

Fabergé byl prvotřídním klenotníkem, a tak nás nepřekvapí, že většina vajíček v sobě ukrývá neuvěřitelné překvapení. Každé z nich se dá otevřít. Některé vajíčka jsou pojízdné, jiné mají stojánky na miniatury zobrazení carské rodiny v jednom vajíčku se údajně nachází miniatura lokomotivy. Ty nejlepší kousky mají důmyslné mechanismy na pohyby různých figurek nebo staveb, hodinky a jiné prvky.

Vyhlášen klenotník měl podle odhadů vyrobit až padesát takových vajíček. Jelikož v roce 1917 vypukla v Rusku revoluce, byl velký počet vajíček spolu s dalšími cennostmi carské rodiny vyvezeno za hranice, kde se dostal do rukou soukromým osobám.

V roce 1927 byly ze SSSR prodány do zahraničí další vajíčka. Jejich osud byl neznámý až do konce 2. světové války, kdy jistý magnát Malcom Forbes koupil 11 vajíček. V roce 2004 nakoupil ruský oligarcha Viktor Vekselberg 9 vajíček.

Forbesová vajíčka se díky jeho dědicům vrátili zpět do Ruska. Lze je vidět v jeho sbírce v Moskvě. Klenotnice moskevského Kremlu vystavuje dalších deset vajíček. Velký počet vajec je vystavených iv muzeích v USA, 4 se nacházejí v Londýně a 2 ve Španělsku. Osud dalších 7 vajíček je dosud neznámý.

Cena Fabergé vajíček je vysoká. Například cena, kterou musel za svou sbírku po 2. světové válce zaplatit pan Forbes, se pohybovala v rozmezí od 90 – 120 milionů dolarů. V současnosti je její hodnota mnohem vyšší. V roce 2014 bylo náhodou objeveno v Londýně Fabergé vajíčko, které jeho majitel původně nevěděl prodat, protože si kupci mysleli, že nejde o Fabergé vajíčko. Když však zjistili, že vajíčko je od Fabergé, jeho cena se vyšplhala až na neuvěřitelných 24 milionů eur. A to ho chtěl jeho majitel nechat roztavit. Ještěže včas zjistil, jaký skvost se mu náhodou podařilo koupit za 10 000 eur.