VYŽEŇTE ZE SVÉHO DOMOVA STRES! PORADÍME VÁM, JAK NA TO

VYŽEŇTE ZE SVÉHO DOMOVA STRES! PORADÍME VÁM, JAK NA TO 1

Každý z nás už zažil dny plné stresu – pracujeme příliš mnoho a máme pocit, že nám všechno každou chvíli spadne na hlavu. Stres se naneštěstí stal součástí našich životů, má negativní dopad na naše zdraví a není to zrovna nejlepší společník.

A právě proto by měl být domov místem, kde před tímto každodenním společníkem můžete alespoň na chvíli uniknout. Když projdete vchodovými dveřmi, měli byste cítit klid a uvolnění. To však pocítíte jedině tehdy, pokud ze svého domova stres nadobro odstraníte.

Vytvořte si vlastní antistresovou zónu

Odpojení od všech technologií by mohlo být v dnešní moderní době tvrdým oříškem – smartphony a počítače nás nepřetržitě spojují s lidmi prostřednictvím emailů i sociálních sítí a často jsou důležitou součástí našeho pracovního dne. Tyto technologické výdobytky jsou opravdu užitečné, ale někdy by měly jít jednoduše stranou.

Pokud je důvodem vašeho stresu kontakt prostřednictvím technologií (pracovní emaily, nesplněné deadliny), pokuste se na chvíli „vypnout“. Jak toho dosáhnout? Vytvořte si prostor, který bude absolutně „tech-free“. Žádný mobil ani počítač, jen dokonalý relax. Svůj relaxační koutek nezapomeňte zařídit pohodlně – skvělé je útulné měkké křeslo s polštáři (nebo rovnou celý gauč) či vonné svíčky s vaší oblíbenou vůní, které navodí příjemnou atmosféru. Pak už jen stačí například otevřít knihu, časopis, poslouchat hudbu a odpočívat.

Minimalizujte chaos

Mnoho lidí emocionálně ovlivňuje i jejich okolí. Nepořádek nebo chaos u nich ještě více zvyšuje hladinu stresu. Pokud jste již zažili podobnou situaci, zmírnit stres vám pomůže organizovaný a uklizený domov. Jen málokdo se cítí dobře v chaotickém, neuklizeného prostředí.

Avšak i ti, jejichž okolí do značné míry neovlivňuje, mohou hodně získat odstraněním chaosu ze svého bytu. Projděte se po svém bytě a zbavte se věcí, které nepotřebujete a naopak, zorganizujte si ty, které potřebujete.

Přehodnoťte barvy

Ačkoli jasné barvy jako žlutá nebo červená patří k vašim nejoblíbenějším, nemusí být právě tou nejlepší volbou při zařizování ložnice. Velmi zářivé barvy mohou někdy působit více stresující a znepokojivě jako relaxačně.

Psychologie barev říká, že odstíny barev dokážou ovlivnit naši náladu. Například červená znázorňuje vášeň, energii, sílu. Pokud ve svém bytě plánujete vytvořit koutek nebo pokoj, ve které chcete odpočívat, sáhněte po mírnějších, neutrálních tónech, jako jsou odstíny modré či zelené.