Zaručený úspěch! 6 způsobů, jak zvýšit svou duševní sílu

Zaručený úspěch! 6 způsobů, jak zvýšit svou duševní sílu 1

Mnoho našich fyzických schopností je limitovano strukturou našeho těla. Můžeme trénovat kolik chceme, ale nikdy se nevyrovnáme Usainu Boltovi ve sprintu. Na druhé straně mentální houževnatost je něco, co se dá naučit a rozvíjet do obrovských rozměrů.

Samozřejmě, někteří lidé se rodí s vyšší mírou mentální houževnatosti než ostatní, ale existuje celá řada dovedností, které nás mohou posunout na tu nejvyšší úroveň.

Duševní houževnatost je o obětování se dělat něco, co je těžké, což jde přes hranici průměrnosti, například dohrát zápas zraněn nebo v kolektivním sportu přijmout pozici, která není vaší doménou, ale v dané chvíli to tým takto potřebuje. Rozvoj mentální houževnatosti se vám tedy pokusíme přiblížit na příkladu tenisového zápasu.

Je třeba pozitivně myslet
Asi to zní jako klišé, ale je to opravdu první a základní bod k rozvíjení naší mentální zdatnosti a duševní rovnováhy. Je snadné kritizovat se, zlobit se na sebe a vyčítat si věci, které jsme nezvládli podle očekávání. Ale tento přístup nám v ničem nepomůže.

Namísto toho je třeba zabojovat s nutkáním kritizovat se a přesměrovat pozornost na pozitivní energii. Pokud odstraníme všechny negativní myšlenky a zaměříme se na naše přednosti, které nám pomáhají zvládat stres či problémy, naše pozornost se automaticky přepne na pozitivní vnímání sebe, a to zvyšuje pravděpodobnost zvládnutí situačního problému.

Soustředit se pouze na to, co opravdu umíme ovládnout
Pokud například hrajeme tenis, samozřejmě jsme zaměřeni na výhru. Nicméně trávení času přemýšlením o možném výsledku pouze odvádí vaši pozornost a naše hlava se tak zaplňuje bezvýznamnými a hlavně rušivými myšlenkami, které nedokážeme ovlivnit. Proto se potřebujeme zaměřit pouze na to, co skutečně dokážeme ovládnout.

A to není výsledek zápasu, ale pouze náš následující krok. To znamená následný úder či ochota pobíhat za míčkem. Pokud dokážeme soustředit pozornost pouze na následující krok, máme větší šanci uspět, než když budeme myslet na výsledek a třást se o něj.

 
success

Stres přeměnit na přítele
Je to jedna z nejdůležitějších technik, která dokáže přesměrovat vaše vnímání stresu z negativního podnětu na pozitivní. Vezměte si takový tenisový tiebreak. Na jedné straně se na něj můžete dívat jako na něco, co je pořádně stresující, protože se v něm láme zápas a nejednou rozhoduje o celém výsledku, ale na straně druhé jej můžete vnímat jako něco vzrušující a zábavné, na co se můžete těšit.

Příště, když se opět ocitnete v situaci tiebreaku, připomenete si ho jako vzrušující a zábavné divadlo, ve srovnání s nímž je běžná hra jen ležérním odvarem. To jsou chvíle, které si budete pamatovat, a závisí pouze na vás, jak se na situaci podíváte. Jestli jako na stresující, nebo zábavnou plnou vzrušení.

Trénování mysli je jistější
Říká se, že sebevědomí je „naše schopnost ovlivňovat svět kolem sebe“. Nejlepším způsobem, jak to udělat, je věnovat se dlouhodobě tréninku. Když víte, že jste pilovali jediný úder tisíckrát, budete mít mnohem větší důvěru ve schopnost spolehnout se na váš trénink v okamžiku důležitého zápasu.

Vše, co podstoupilo trénink, mysl nevyjímaje, má větší šanci na úspěch v zátěžové situaci, ve které můžete zúročit váš pot a čas vynaložený na tréninku.

Vycvičte si krátkou paměť na negativní
Jde o velmi důležitou součást mentálního tréninku. Pokud se vám při hře totiž nedaří, velkým rizikem je to, že podlehnete iluzi o vlastní neschopnosti a zkritizujete se doslova pod černou zem. Vykřičet se na sebe za nějakou chybu či prohru, a pokud zůstanete u tohoto modelu chování, přijde prohra za prohrou.

Cílem mentálního tréninku tedy je, abyste při hře dokázali okamžitě zapomenout na neúspěšný úder a soustředili se na další. Nedovolte, aby jeden špatný úder nebo jeden špatný herní projev způsobil váš herní krach.

Nečekejte, že podmínky budou optimální
Je snadné vymluvit se, že podmínky vám nepřáli, protože foukal vítr, pršelo, bolelo vás rameno, málo jste se vyspali, a proto jste prohráli zápas. Ale to všechno jsou jen výmluvy, které vás svádějí na cestu kapitulace. Nezabývejte se tím, co je proti vám. Vítr fouká jak vám tak i soupeři.

Prší na vaši stranu dvorce stejně jako na soupeřovu. Nenechte se vyvést z rovnováhy klamavou úvahou, že podmínky jsou nepříznivé k vám a příznivé k soupeři. Ignorujte vaše předsudky. Musíte se naučit disponovat tím, co máte. Nikdy nebude další šance vyhrát právě tento zápas. Buďte jako MacGyver a použijte vše, co máte k dispozici ve svůj prospěch a pro úspěch tady a teď.