Znovuzrození hodinářské značky Czapek & Cie, slavného českého rodáka Františka Čapka

Znovuzrození hodinářské značky Czapek & Cie, slavného českého rodáka Františka Čapka 1

František Čapek (Franciszek Czapek) se narodil 4. dubna 1811 v Semonicích ležících asi 2,5 km na jihozápad od české Jaroměře. Po své aktivní vojenské službě odjel 1. července 1832 do švýcarské Ženevy. Tam bylo jeho jméno nevyslovitelné, takže ho změnil na François Czapek.

V roce 1834 otvírá se svým společníkem, místním švýcarským hodinářem Moreauem, jejich společnou hodinářskou značku Czapek & Moreau. V té době ale na své hlavní partnerství stále čeká. Přišlo 1. května 1839 v podobě Antoniho Pateka a budoucí šestileté spolupráce ve značce Patek, Czapek & Cie. Jejím výsledkem byly hodinky, které dnes můžeme vidět jako exponáty významných muzejních kolekcí (King Farouk Collection, Patek Philippe Museum), či v slavných aukčních síních (Antiquorum, Christies, Bonhams, Sotheby’s).

Zatímco se Patek staral o obchodní stránku, Čapek vedl hodinářskou výrobu. Od července roku 1840 firma zaměstnávala půl tuctu dělníků, mezi nimi několik poláků: Lilpopa z Varšavy; Henryka Majewskiho ze Lwowa; Siedleckiho a Friedleina z Krakova. Dokázali vyrobit přibližně 200 kusů hodinek ročně. Po rozpadu této společnosti pokračují oba v hodinářském oboru, Patek s novým partnerem zakládá Patek Philippe & Cie a Čapek s Juliuszem Gruzewskim v roce 1845 Czapek & Cie.

Na obrázku vidíme jedny z kapesních hodinek vyrobených pod značkou Czapek & Cie, které jsou přibližně z roku 1850. Jejich motivem je myslivost, pouzdro je z osmnáctikarátového zlata a díky dvojici pérovníků mají osmidenní rezervu nátahu.

Díky tomu, že byl Juliusz Gruzewski (1808-1865) blízkým přítelem francouzského císaře Napoleona III, nová společnost rychle vzkvétala. Stala se ,,Fournisseur de la Cour” – výhradním dodavatelem pro soudní dvůr s ateliérem v Ženevě a obchody v Paříži na Place Vendome 28 (1850) a ve Varšavě (1854). V roce 1850 je v Lipsku vydána Čapkova první kniha věnovaná hodinářskému umění, která byla určena hodinářským mistrům i široké veřejnosti.

Společnost Czapek & Cie se přibližně roku 1869 rozpadá. Příčiny tohoto rozpadu zůstávají neobjasněny. Spekuluje se s důvodem Čapkova úmrtí, jehož přesné datum je neznámé.

Listopad letošního roku se ve švýcarském tradičním hodinářství nese v duchu oživení značky Czapek& Cie a představení její první kolekce hodinek v segmentu Haute Horlogerie. Dostala název ,,Quai des Bergues collection” a je to první kolekce moderních mechanických hodinek zachovávajících si původní Čapkův rukopis.

Společnost Chronode založená Jean-François Mojonem ve švýcarském Le Locle vyvinula do těchto hodinek mechanický strojek Czapek SXH1 s 29 kameny, který je decentně zdobený a věrný originální předloze – strojku 1850. Strojek má ruční nátah, frekvenci 21.600 kmitů za hodinu a díky dvojici pérovníků se může pochlubit rezervou nátahu 168 hodin. Průměr strojku je 31,1 mm a výška 4,48 mm.

Hodinky jsou v nabídce ve dvojím provedení, z bílého a růžového zlata. Průměr pouzdra je 42,5 mm a průhledem v jeho zadní části můžeme sledovat běžící strojek. Vodotěsnost hodinek je 30 metrů.