Zvláštní deformace. Chlapci nepřestávají růst …

Zvláštní deformace. Chlapci nepřestávají růst ... 1

Osmiletý Kaleem z Indie

je pro lékaře záhadou. Od narození trpí zvláštní chorobou, kvůli které mu neuvěřitelně otekly ruce. Od zápěstí po koneček prostředníku měří neuvěřitelných 33 centimetrů a každá váží osm kilogramů. Podívejte se, s čím vším musí ubohý chlapec dennodenně zápasit.

Kaleemovi způsobují problémy i věci, které běžní lidé zvládají zcela bez problémů. Nedokáže si například zavázat tkaničky na botách či pozapínať knoflíky na košili a už jen samotné oblékání mu způsobuje velké bolesti.

Ostatní děti ho navíc šikanují a učitelé mu zakázali chodit do školy, protože svým vzezřením děsí ostatní děti. Chlapcovi rodiče vydělávají měsíčně asi 19 eur a ačkoliv mu chtějí pomoci, bez peněz je jejich snaha marná.

NH55605c_profimedia_0201818065

Jeho matka Haleema už po porodu věděla, že něco není v pořádku. Kaleem měl totiž ruce oproti ostatním miminkům dvojnásobně větší. Otec zase mluví o tom, jak i po osmi letech musejí syna krmit, protože není schopen sevřít pěst.

Lékaři v místní nemocnici jim pomoci nevědí, protože se s podobným případem ještě nesetkali, a to dokonce ani v odborné literatuře. Aby se uměli pohnout dál, museli by provést genetické testy, které jsou však mimořádně nákladné.

Kaleem jinak netrpí žádným jiným zdravotním problémem. Ruce mu však nepřestávají růst, což může vyvolat zvýšenou zátěž kardiovaskulárního systému, která v konečném důsledku může zkrátit jeho život.

Rodiče se nyní pokoušejí vysbírat pro Kaleema dostatek peněz, aby ho mohli vzít do nemocnice v Dillí, kde by mu lékaři pravděpodobně byly schopni pomoci. Zda se jim to podaří, ukáže až čas.