Hlídejte množství vlhkosti v podlaze

Hlídejte množství vlhkosti v podlaze 1

Pokud existuje téma, které přitahuje pozornost profesionálů v oblasti dřevěných podlah kdekoli, je to vlhkost a záležitosti s ní spojené. Když je jí příliš, dřevěné podlahy se mohou vyboulit nebo dokonce zkroutit. Stačí málo a podlaze se vytvoří škvíry nebo se dřevo rozštípne. Klíčem k optimálnímu dlouhodobému výkonu podlahy je udržovat vlhkost ve správné rovnováze, což zahrnuje řadu kroků před, během a po instalaci krytiny.

Dřevo je hygroskopický material, což znamená, že získává a ztrácí vlhkost v reakci na okolní prostředí. Ve vlhkých podmínkách dřevo získá vlhkost a rozpíná se, a naopak v suchých podmínkách dřevo vlhkost ztrácí a smršťuje se. To je přirozená reakce dřeva a je to naprosto normální. Problém se objeví, když je vlhkosti příliš mnoho nebo naopak příliš málo.

Předtím, než se dřevěná krytina dostane na místo, by měly být dokončeny všechny „mokré práce“. To znamená základy, sádrokarton, barvy, zdivo a všechny další stavební aktivity, které do prostředí přinášejí vlhkost. Jakmile budou tyto práce dokončeny a systém HVAC (vytápění+klimatizace) instalován a v provozu, můžete na místo donést dřevěnou krytinu a nechat ji aklimatizovat na okolní podmínky. To může trvat několik dní v závislosti na druhu a typu dřeva, ale také na geografické poloze místa, kde bydlíte.

Vliv ročních období a sezónních změn na vlhkost podlah

Během instalace je potřeba otestovat obsah vlhkosti jak v podlahové krytině, tak u podkladové podlaze. Instalace krytiny by neměla začít, dokud nebude naměřené množství vlhkosti v mezích přijatelných pro danou oblast.

Po instalaci je možné se většině problémů spojených s vlhkostí vyhnout udržováním stabilního prostředí. Toho obecně dosáhnete udržováním teploty struktury mezi 15 °C a 27 °C a vlhkosti 30–50 %.

Také správná údržba může představovat problém. Neměli byste používat vodu a parní mopy, protože obojí zvyšuje vlhkost podlahové krytiny. V průběhu času se tak může dojít ke zmatnění povrchu (lesku) nebo dokonce poškození dřeva.

Někdy však i přes všechna opatření může mokro na dřevěné podlaze napáchat spoušť. Porouchaná myčka nádobí, přeteklý dřez, kapající potrubí, nedbalostí majitelů, to vše může způsobit zvýšení vlhkosti dřeva a vést k značnému poškození, pokud problém ignorujete a podlahu neošetříte. Jakmile k takové situaci dojde, je nutné najít zdroj vlhkosti a odstranit ho.

Různé techniky barvení dřevěných podlah