10 VĚCÍ, KTERÉ BY JSTE MĚLI VĚDĚT  O DOMĚ NEJBOHATŠÍHO ČLOVĚKA PLANETY – BILLA GATESA

10 VĚCÍ, KTERÉ BY JSTE MĚLI VĚDĚT  O DOMĚ NEJBOHATŠÍHO ČLOVĚKA PLANETY – BILLA GATESA 1

Bill Gates, filantrop a nejbohatší člověk planety s majetkem více než 81 miliard dolarů, kterému slouží ke cti, že má chuť peníze rozdávat a přispívat na různé charitativní projekty, vlastní vilu, o jaké se vám ani nesnilo.

Ta se nachází ve městě Seattle a patří k největším a nejmodernějším domem současnosti. Její cena se odhaduje na 63 milionů amerických dolarů. Rozprostírá se na ploše 6 131 metrů čtverečních. Její výstavba trvala sedm let a pracovalo na ní přibližně 300 pracovníků. Dům je prošpikován tou nejlepší technologií a pro dosažení spokojenosti majitele bylo použito až 83 kilometrů optických kabelů.

Rezidence nebo XANADU 2.0, jak si ji podle nedokončeného sídla magnáta Fostera Kanea z filmu Občan Kane nazval Bill Gates, je taková slavná, že má ve Wikipedii samostatnou stránku. Proslýchá se, že jediná značka, která tam chybí, je Apple.

Zde je deset věcí, pro které je dům Billa Gatese takový výjimečný:

Z 2 milionů na 150 milionů

Hodnota nemovitosti se v současnosti pohybuje na úrovni 150 milionů dolarů. V době kdy ji Bill Gates koupil, byla její hodnota 2 miliony. Nyní však pouze na dani z nemovitosti zaplatí 1 milion dolarů, což je polovina původní kupní ceny.

500 roční stromy

Na celou stavbu bylo použito 152 kilometrů dřeva, ale na výstavu Xanadu 2.0 použili dřevo z 500-letých stromů.

Host do domu, Bůh do domu

Každý host si po příchodu do vily vezme speciální zařízení, které se neustále synchronizuje z dalšími zařízeními v domě. V praxi to vypadá tak, že při procházení jednotlivými pokoji hraje jeho oblíbená hudba.

Hosté si mohou vybrat z množství obrazů, které se zobrazují na obrazovkách po celém domě. I ony se mění podle toho, v jaké místnosti se právě nacházíte. Osobně bych rád viděl, jak by automatický hudební systém zareagoval, kdyby do místnosti vešel další člověk, který by chtěl také poslouchat hudbu.

Bazén se zabudovanými reproduktory

V Xanadu 2.0 se nachází wellness centrum s rozlohou 360 m² a v něm 20-metrový bazén, což není vůbec mnoho. Avšak i při plavání v něm můžete poslouchat svou oblíbenou hudbu.

Vlastní banketová hala

V domě je šest kuchyní a jedna banketová místnost pro 150 lidí. V Místnosti s rozlohou 213 m2 je na jedné stěně 24 televizorů, každý s úhlopříčkou 100 cm.

Knihovna se vzácnými dokumenty

V případě, že by si Bill Gates chtěl dopřát trochu soukromí, má k dispozici knihovnu s rozlohou 195 m2. V jejím středu se nachází obraz Leonarda da Vinci, za který Bill Gates v roce 1994 zaplatil 30,8 milionu USD

Vlastní pláž

Během teplých letních dnů může kromě 24 koupelen, z nichž 10 je zcela vybavených, využít i soukromou pláž se speciálním pískem dovezeným z ostrova Svatá Lucie.

40 letý javor

Stromy v zahradě jsou monitorovány přes počítač 24 hodin denně a v případě potřeby jsou zalévané automaticky. Nejoblíbenější strom Billa Gatese je 40letý javor, který se nachází nejblíže k příjezdové cestě do vily.

Autopark

V zahradě se však kromě stromů různých druhů nachází také garáž pro 23 aut. Její větší část se iz estetických důvodů nachází pod zemí.

Exkurzí v domě na pomoc charitě

V minulých letech Bill Gates pravidelně prodával vstupenky na prohlídku svého domu v aukcích, kde se ceny šplhaly i na 35 000 dolarů, v této ceně je zahrnuto i občerstvení. Všechny peníze z nich věnoval své charitativní organizaci.