Jakou barvu má Eiffelova věž?

Železná dáma, jak se někdy Eiffelova věž přezdívá, nám dnes působí svým specifickým odstínem ocelově šedé barvy jako ikonický symbol Paříže. Avšak není tomu tak odjakživa. Když byla věž postavena na konci 19. století, její barva byla daleko od nynějšího chladného odstínu. Byla totiž natřena červenou barvou.

Její barevná evoluce byla postupná a během delší doby vystřídala několik odstínů. V průběhu své historie udělala proměnu celkem šesti různých barev. V jedné době měla dokonce okrově žlutou barvu, která jí dodávala zcela odlišný vzhled.

Každých sedm let pak nastává doba, kdy je třeba věž znovu natřít. Jedná se o důležitý proces, který má především ochrannou funkci. Nový nátěr funguje jako bariéra proti korozi a pomáhá tak udržovat věž v co nejlepším stavu. Nátěr není jednoduchý úkol. Na jeho realizaci se podílí tým 25 natěračů a celý proces trvá průměrně 18 měsíců. Prostým okem necitelná, ale nezbytná ochrana s sebou přináší i vysoké náklady – na každý nátěr se spotřebuje kolem šedesáti tun barvy.

Osvětlení Eiffelovky je dalším fascinujícím aspektem její vizuální prezentace. Přes den je obdivována v přirozeném světle, ale když zapadne slunce, začíná její světelná show. Každý den, od soumraku do jedné hodiny ráno v zimě a do dvou hodin ráno v létě, září věž různými barvami. Běžná barva osvětlení je žlutá, ale Eiffelovka již zažila i barvy francouzské trikolóry nebo modré osvětlení se žlutými hvězdami, což bylo při předsednictví Francie Evropské unii.

S příchodem nového tisíciletí se věž dočkala další inovace. Od roku 2000 se každou celou hodinu na pět minut rozzáří jiskřením více než dvaceti tisíc žárovek. Tato světelná show přitahuje pozornost turistů z celého světa, kteří s napětím očekávají každou další hodinu, kdy se mohou kochat tímto úchvatným pohledem.