Nejlepší místa pro potápění na Kajmanských ostrovech

Nejlepší místa pro potápění na Kajmanských ostrovech 1

Místní lidé Vám řeknou, že Kajmanské ostrovy nabízejí nejlepší hloubkové potápění v celém Karibiku. Je přitom snadné jim uvěřit, protože trojice ostrovů nabízí tolik potápěčských lokalit, že každý den v roce můžete navštívit novou. Jedná se o Britské zámořské území a známou destinaci pro pozorování trnuch a dramatické sestupy do hlubin, nabízí také vynikající potápění k vrakům v blízkosti pobřeží. Zdejší pestré podmořské útesy navíc představují šťastný příběh: přestože Karibik v posledních desetiletích přišel o závratných 80 % svých korálů především vinou globálního oteplování, studie z roku 2013 zjistila, že stav kajmanských korálů se vrátil na úroveň z roku 1999.

I když má každý zdejší potápěč svá oblíbená místa, zde uvádíme sedm skvělých tipů na lokality, kde se můžete ponořit do mořských hlubin.  

 

Bloody Bay Wall, Malý Kajman

Nejlepší místo k potápění na Kajmanech (a podle vědce Jacquesa Cousteaua, i na světě), Mořský park Bloody Bay na Malém Kajmanu se může chlubit pozoruhodnou kombinací hojného mořského života a bezkonkurenční viditelnosti. Ke strmé podmořské stěně, která spadá do propasti hluboké téměř 2000 m, lne fantastický vertikální les neonově žlutých hub, obrovských vějířů a bioluminescentních korálů. Také zde nejspíš zahlédnete manty, mořské želvy, humry a různé karibské ryby; k nejzajímavějším místům kolem stěny patří kotviště Manty Ray Roundup, Mixing Bowl a Randy’s Gazebo.

 

Vrak lodi USS Kittiwake, Velký Kajman

Po půlstoletí skvělé služby byla dřívější námořní loď v roce 2011 zbavena všech nebezpečných materiálů a potopena u severního konce pláže Seven Mile Beach. Vrak lodí USS Kittiwake zatím téměř není obrostlý mořskou vegetací, takže snadno můžete prozkoumávat plavidlo o délce 76,5 m s jeho pěti přístupnými úrovněmi. Proplouvat můžete skrz jídelnu, nemocniční stanici, pohonné místnosti a trezory na munici, a nakonec postát na jeho můstku. Potápěčská lokalita s max. hloubkou 20 m je vhodná pro potápěče všech úrovní, a dokonce i šnorchlařům umožňuje skvělý pohled z výšky.

 

Babylon, Velký Kajman

Slavná podmořská stěna u Velkého Kajmanu vede kolem celého ostrova a místa vhodná pro potápění se nacházejí na všech čtyřech stranách. Nejúžasnější však najdete u Severní stěny, kde asi nejslavnější je Babylon. Přestože v písčinách na vrcholu podmořské stěny spatříte spoustu začínajících potápěčů, ti, kdo se odváží hlouběji, se setkají se skutečně úžasnou scenérií. Ve směsici černých korálů, obrovských purpurových vějířů rohovitek a soudkových mořských hub zahlédnete ploskozubce, barakudy, manty, karety obrovské i pravé, a občas i žraloka kladivouna. Jedním z nejvzdálenějších míst u Severní stěny je Babylon, kam se obvykle turisté vydávají v rámci výletů s ubytováním na lodi nebo při jednodenním potápěčském safari.

 

Vrak lodi MV Captain Keith Tibbetts, Kajman Brac

MV Captain Keith, která sem byla dopravena z Kuby a v roce 1996 potopena u severního břehu málo navštěvovaného Kajmanu Brac, je jediná válečná loď sovětské výroby přístupná potápěčům na západní polokouli. V roce 2004 rozlomil hurikán Ivan vrak dlouhý 100 m na dvě části, obě jsou však stále přístupné, přičemž dělová věž skýtá skvělou příležitost pro fotografování. Dnes je vrak domovem barakud, kaniců obrovských, murén a pestrobarevných mořských hub; do některých částí plavidla je také možné vstoupit.

 

Stingray City, Velký Kajman

Místní trnuchy americké, které původně přilákali na písčiny u Severní úžiny ostrova Velký Kajman rybáři, kteří zde čistili své úlovky, jsou dnes tak krotké, že je možné je krmit z ruky. Zatímco většina návštěvníků se vydává na výlet do Stingray City, kde se mohou procházet v mělčinách a setkávat se s rejnoky, potápěči naleznou další zážitky v hloubce asi 4 m, kde se k nim budou přibližovat obrovští rejnoci hledající dobroty (instruktoři Vám pro ně poskytnou olihně). Jedná se o lokalitu pro mělké potápění patřící k nejlepším na světě, která je také ideální pro začátečníky.

 

Jackson’s Bight, Malý Kajman

Většina potápěčů přichází na ostrov Malý Kajman kvůli podmořské stěně Bloody Bay Wall, ale žlaby, tunely, pukliny a útesy obklopující Jackson’s Bight („Jacksonovu smyčku“), která se také nachází v Mořském parku Bloody Bay, jsou neméně pozoruhodné. K vidění je zde toho spousta, od drobných rybek až po ladné manty a karibské žraloky spanilé. I zdánlivě pusté úseky písku se hemží nenápadnými rybami, jako jsou ostnoploutví, platýsi či úhořovec Hassův.

 

Ghost Mountain, Velký Kajman

U severního výběžku Velkého Kajmanu se v kobaltově modrém moři tyčí skalní útvar ve tvaru houby známý jako Ghost Mountain („Hora duchů“). Formace obklopená hejny drobných rybek je pokryta kobercem různých mořských tvorů, od krvavě červených hub až po vysoké šarlatové korály či krevety drsné. Pokročilí potápěči budou odměněni krásnými výhledy v pozoruhodné jeskyni plné rohovitek s max. hloubkou 30 m.

 Kompletní seznam certifikovaných poskytovatelů potápění na ostrovech naleznete na stránkách Cayman Islands Tourism.

Hlavní atrakce Kajmanských ostrovů