Afghánistán truchlí, počet obětí útoku stoupl na 103

Afghánistán truchlí, počet obětí útoku stoupl na 103 1

Útočník aktivoval nálož ukrytou v sanitce při policejním stanovišti.

KÁBUL. Po sobotním sebevražedném bombovém útoku v Kábulu se počet obětí zvýšil na nejméně 103 mrtvých.

Dalších 235 lidí utrpělo zranění, oznámil v neděli afghánský ministr vnitra Vais Ahmad Barmak. Mezi oběťmi bylo podle něj i několik desítek policistů.

Nálož v sanitce

Útočník aktivoval nálož ukrytou v sanitce při policejním stanovišti na jedné z nejostřejší střežených ulic v centru afghánské metropole, píše agentura DPA.

Přes jedno z kontrolních stanovišť se mu totiž podařilo projít, když řekl, že veze pacienta do nemocnice. Bombu odpálil při dalším stanovišti, exploze zničila mnoho vozidel a značně poškodila okolní budovy.

V dané části Kábulu se nacházejí četné zahraniční velvyslanectví včetně zastupitelstva EU i afghánské vládní budovy.

Přihlásil se Taliban

Po jednom z nejkrvavějších útoků v Afghánistánu za poslední měsíce vyhlásili v zemi na neděli celonárodní státní smutek. Obchody zůstaly zavřené a vlajky stáhli na půl žerdi.

K odpovědnosti za odpálení bomby se přihlásilo hnutí Taliban. Jeho ozbrojenci před týdnem při útoku na kábulské hotel Intercontinental zabily 22 lidí včetně 14 cizinců, přičemž tam s bezpečnostními silami vedly boje 13 hodin, připomíná agentura AP.

Představitel afghánské tajné služby informoval, že za účast na útoku na hotel zatkli pěti lidí, přičemž další podezřelý uprchl ze země. V souvislosti s novým útokem ze soboty zadrželi čtyři osoby.