Rhódský kolos, bude div starověku opět stát?

Rhódský kolos, bude div starověku opět stát? 1

Dokud ho v roce 226 před Kristem nezničilo zemětřesení, byl Rhódský kolos jednou z nejvyšších staveb starověku. Zároveň patřil i k Sedmi divům světa. Řekové chtějí dnes jeho zašlou slávu obnovit.

Více než 30 metrová socha řeckého boha Helia stála 54 let nedaleko přístavu na ostrově Rhodos. V rámci podpory turismu několik vědců navrhlo, aby ji vláda v rámci podpory turismu a zaměstnanosti nechala postavit znovu, a to ve velkém stylu.

Ve stavebních plánech se píše, že nový Rhódský kolos by měl být mnohem vyšší než jeho předchůdce. Konkrétně by jeho výška měla být 121 metrů. V interiéru se má nacházet knihovna, muzeum, kulturní centrum a výstavní hala. Celý monument by měl samozřejmě korunovat maják viditelný ze vzdálenosti 56 kilometrů.

 
cumaru

Samozřejmostí je použití moderních stavebních technik, o kterých se lidem ve starověku mohlo jen snít. V první řadě bude socha odolná vůči zemětřesením. Pokrývat ji budou zlaté solární panely, což by znamenalo, že bude energeticky soběstačná a nezávislá na elektrárnách.

No a v neposlední řadě jde i o vzpomínku na Helia, který byl bohem Slunce. Stavba by měla být hotova za tři až čtyři roky. A cena? Částku 6 487 200 000 až 7 027 800 000 Kč by měli zaplatit kulturní instituce a dobrovolníci z celého světa.

Právě na dobrovolnících bude zřejmě financování spočívat nejvíce, neboť řecká vláda jaksi nemá peněz nazbyt. Podporovat turismus je pro ni přitom nezbytné, protože na něm ekonomika kolébky evropské demokracie z velké části stojí. Zda se podaří Řekům vysbírat dostatek peněz je ale sporné. Pokud by se tak stalo, pohled na nový Rhódský kolos by určitě stál za to.