Zajímavosti o Ayrtonovi Sennovi, které by měl znát každý fanoušek F1

Zajímavosti o Ayrtonovi Sennovi, které by měl znát každý fanoušek F1 1

Tak jako každý rok je 1. květen pro mnohé pracující dnem odpočinku, neboť tento den oslavujeme jako svátek práce. Málokdo však ví, tedy kromě horlivých fanoušků F1, že dnes je i výročí tragického úmrtí jedné legendy v těchto nejsledovanějších závodech světa. Tento rok je kulaté jednadvacáté výročí, když na okruhu v San Marinu zahynul závodník Ayrton Senna (1960 – 1994).

Víkend, který ukončila prvomájová neděle v roce 1994, vešel do dějin F1 jako „černý víkend“ tohoto ročníku. Už v pátek se při tréninku vážně zranil Senny krajan, Rubens Barichello.

Co však bylo ještě horší, s příchodem pověstného „víkendu,“ konkrétně v sobotu, Rakušan Roland Ratzenberger měl těžkou havárii, při níž zahynul. Po této tragické události jezdci chtěli přinutit pořadatele, aby závody okamžitě zrušily a v budoucnu zvýšily bezpečnost jezdců. Dokonce sám Ayrton nechtěl nastoupit na závody. Závody však zrušeny nebyly a slavný Brazilec i tak nastoupil. A tak závody odstartovaly 1. května 1994.

V sedmém kole došlo k tragédii, která překvapila a zarmoutila celý svět. Sennovu monopostu při nájezdu do zatáčky Tamburello selhalo pravé přední kolo a pilot narazil v rychlosti 300 km/h do zdi. Po nárazu žil ještě čtyři hodiny. Zranění však byly tak vážné, že jeho smrti se už nedalo zabránit.

Až toto úmrtí přinutilo vedení řádně zvýšit bezpečnost během závodů. Radikální změny se udály na tratích, ale i v samotných monopostech. Pár zajímavostí o závodníkovi:

Právě na tomto okruhu byl Senna největším mistrem. Během své kariéry ho vyhrál až šestkrát. Zatím ho nikdo nepřekonal.

Znalostmi o svém monopostu se vyrovnal tím největším expertům.

Teprve po jeho smrti se zjistilo, že daroval na charitu kolem 400 milionů dolarů.

Počet lidí, kteří se zúčastnili jeho pohřbu v Brazílii, převýšil 3 miliony.

Až jeho tragická smrt přinutila vedení F1 zvýšit bezpečnost jezdců.

V zdemolované kokpitu Ayrtonovho monopostu se našla rakouská vlajka, kterou měl jezdec u sebe, aby uctil smrt Ratzenberger, který zemřel jen pár hodin před závodem.

Jelikož jeho poslední stájí byl tým Williams, každý monopost, který byl od jeho smrti vyrobený, má na sobě fotku nebo logo Ayrtona Senny.

Díky Sennovu kontraktu s vedením Audi v Ingolstadtu, který podepsal těsně před svou smrtí, funguje v Brazílii firma Audi Senna Ltd., která vyrábí model A3, avšak dnes již patří na 100 procent firmě Audi.

Přímo na trati zachránil život svému spolujezdci Ericu Thomasovi.

Je známý svými hlubokými filozofickými myšlenkami o F1.

Byl perfektním hráčem šachu. Až pětkrát porazil majitele stáje Williams, profesionálního hráče šachu Sira Franka Williamse.

Během svého „závodního života“ třikrát vyhrál titul mistra světa Formule 1.

Narodil se v městečku Santana, nedaleko Sao Paula.

Přezdívali ho „Mistr deště,“ protože v roce 1984 v deštivém počasí bez problémů předjel další legendu Nikiho Laudu a skončil druhý za Alainem Prostem.

Smrt Ayrtona Senny byla velkým ponaučením pro všechny lidi od F1, aby jim připomněla, že bezpečnost jezdců se nemá zanedbávat. Díky němu se zatím žádná podobná tragédie neopakovala (a doufáme, že to tak i zůstane).