Ammán – metropole Jordánska

Ammán – metropole Jordánska 1

Jordánská metropole Ammán znamená Blízký východ pro začátečníky. Coby jedno z nejstarším nepřetržitě osídlených měst na světě je dnes křižovatkou tradiční arabské vnímavosti a západní komerčnosti. Dělí se na západní Ammán s moderními kavárnami, bary a nákupními centry, a na východní Ammán, kde je stále hluboce zakořeněna tradiční jordánská kultura. Abyste si o městě nejlépe dělali představu, vydejte se do jeho ulic.

Historii Ammánu ztělesňuje chátrající Citadela (Jabal al-Qal’a) a ruiny Herkulova chrámu, zatímco nedaleké archeologické muzeum spojuje jednotlivé chronologické body k sobě. Centrum města nabízí také římský odkaz v podobě impozantního fóra a divadla (amfiteátru).

Je to metropole, která láká zvědavé návštěvníky k toulkám, při nichž si mohou udělat zastávku a dát si třeba ochucený čaj.

Historie Ammánu je stejně tak bohatá jako jeho vynikající kuchyně, která hojně využívá vnějších vlivů. Ať už se jedná o olivy a česnek ze středomořských zahrad nebo o perské koření, jako je skořice a šafrán, podávání jídla je slavností sama o sobě. Typicky si zde návštěvníci pochutnávají na čerstvém občerstvení mezze nabíraném pomocí chleba pita a zapíjeném kávou s kardamomem.

I přes tisíciletou historii si Ammán uchoval svoji autenticitu a kouzlo malého města. Není nic nezvyklého zde vidět luxusní hotely zastiňující tradiční kavárny, kde starší muži sedávají a hrají deskové hry. Starou Arábii také můžete nalézt na bazarech s výrobky řemeslníků a s beduínskými šperky.

Město založené na 7 kopcích se rozšířilo do své současné podoby, kdy zahrnuje asi 20 okolních kopců, avšak v jeho prostoru mohou návštěvníci poznat skutečné Jordánsko: stačí se vydat na túru do kopců, kde jsou rovné cesty vzácností. Ammán je dobře přístupný a schůdný pro návštěvníky, kteří se zde mohou ponořit do blízkovýchodního prostředí a atmosféry.  

 

Cestování do Ammámu

Letecky

Aerolinie British Airways a Royal Jordanian Airlines provozují přímé lety z Velké Británie do Ammánu, zatímco Royal Jordanian Airlines nabízejí také přímé lety z/do USA. Ceny letenek bývají po celý rok stálé, o něco levnější však můžete sehnat v zimním období od října do března.

Doba letu: z Londýna 5 hodin, z New Yorku 10 hodin 25 minut, z Los Angeles 17 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 13 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 19 hodin 30 minut (včetně mezipřistání)

Některé atrakce Ammámu:

  • Citadela (Jabal al-Qal’a)
  • římská Filadelfie
  • Darat Al Funun („Domeček umění“) – kulturní centrum
  • Královské automobilové muzeum
  • mešita Al-Husseini
  • Hejaz Railway Station – historická železnice