Různé techniky barvení dřevěných podlah

Různé techniky barvení dřevěných podlah 1

V současnosti existuje řada možností, jak změnit barvu či odstín dřevěné podlahy: pomocí mořidla, reaktivního barviva, barvy atd..

Tradiční prostředek na barvení podlahy představuje olejové mořidlo. Tradiční mořidlo nám umožňuje poměrně snadno změnit barvu či odstín dřeva. Pomocí něj můžete rovněž dosáhnout působivého vybělení (Ceruse). A prostřednictvím vymývání barvy, kdy se povrch dřeva namokří vodou, můžete vytvořit výrazné syté barvy.

K možnostem patří barvy na dřevo. Dříve se však používaly méně často kvůli času potřebnému na naučení se, jak je používat na velkém povrchu, jako je podlaha. Barvy na dřevo mohou být buď na bázi alkoholu nebo vody, a pigmentu je v nich mnohem méně než v tradičních mořidlech, takže mohou proniknout do větší hloubky. Používáte-li je správně, je možné dosáhnout úžasných barev. Pamatujte na to, že barvy často vyblednou v průběhu času a vlivem vystavení UV paprskům, takže je potřeba na jejich povrch nanést tradiční mořidlo, které přispívá k uchování barvy.

Také bělení dřeva je technika, která se používá už dlouho a která nám umožňuje zesvětlit přirozené tóny druhů dřeva. Pamatujte na to, že u některých druhů tohle příliš nefunguje a že se dřevo nikdy zcela neodbarví. Bělidlo na dřevo Vám však umožní dosáhnout světlejších barev, které jsou u současných podlah často k vidění.

Reaktivní barviva zahrnují široký výběr výrobků různých výrobců, a také mnoho možností domácích prostředků. Tato barviva reagují se samotným dřevem, obvykle s taninem ve dřevě. Druhy, jako je dub bílý, mají vyšší obsah taninu a neutrální barvu, takže jsou vhodné pro většinu reaktivních produktů.

Dnes jsou možnosti pro barvení podlah téměř neomezené a jsme schopni dosáhnout barev, jaké nebyly ještě před pár lety možné. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli výrobek, v každém případě si udělejte vzorek. Je velmi snadné použít dva výrobky, které nejdou k sobě. Ujistěte se, že dodržujete povrchovou úpravu – a bavte se při experimentování s barvami.

Také doporučuji, abyste si zapsali recept na barvu/barvy, které vytvoříte. Dále si zaznamenejte sekvence broušení, moření a barvení, a samozřejmě povrchové nátěry a lesk. Často se někomu zalíbí barva, kterou jste dříve použili, nebo je u takové podlahy potřeba provést opravu. A když budete mít zapsaný recept, bude oprava mnohem snadnější a Vy spokojenější.