Architekti plánují nejzelenější budovu Šanghaje

Architekti plánují nejzelenější budovu Šanghaje 1

Architektonické studio Zaha Hadid Architects nedávno vytvořilo některé ze svých nejvýznamnějších prací v Číně, např. obrovské letiště ve tvaru hvězdice nebo unikátní mrakodrap. Protože vyhrálo soutěž na návrh budovy ústředí čínské organizace na ochranu zdrojů energie a životního prostředí (CECEP) v Šanghaji, která bude využívat velký podíl udržitelných technologií, bude studio zřejmě v tomto trendu pokračovat.

Studio bohužel zatím zveřejnilo pouze jeden obrázek plánovaného komplexu, jeho design však vypadá velmi nápaditě s využítím proplétajících se tvarů ze skla a oceli. Ústředí o rozloze 218 000 m2 s různorodým využitím bude mít ve svém centru tři věže a bude stát vedle řeky Chuang-pchu-ťiang (přičemž Shanghai Tower, druhá nejvyšší budova světa, stojí odtud na dohled). Bude zahrnovat nákupní, jídelní a odpočinkovou část spolu s parkem.

V rámci našeho odhodlání usilovat o využívání obnovitelné energie a ochranu životního prostředí bylo nové ústředí CECEP v Šanghaji navrženo tak, aby bylo ´nejzelenější´ budovou ve městě, budovou, kde je ekologická udržitelnost ´zabudovaná´ do každého aspektu designu a stavby, abychom splnili maximum z přísného hodnocení budov, které platí v Číně,“ říká studio ZHA.

Nazvat tak velký projekt „nejzelenější budovou v Šanghaji“ je odvážné tvrzení, a přestože je brzy, abychom mohli nabídnout nějaké údaje, komplex bude přinejmenším používat velké množství udržitelné technologie. Solární panely budou připojeny k akumulátorovému systému a měly by zmenšit spotřebu elektřiny ze sítě asi o 25%. Sbíraná dešťová voda bude používána k zavlažování, zatímco zastínění sníží potřebu umělé klimatizace. K dalším významným prvkům patří výkonné systémy vytápění a ventilace. Led bude vytvářen chladicím zařízením v noci, v době mimo špičku v odběru elektřiny, a bude se ukládat, aby pak sloužil k chlazení během dne, což sníží spotřebu elektřiny ve dne. Kromě toho bude projekt z části vybudován z prefabrikovaných součástí vyrobených v místě a z recyklovaných materiálů.

Zatím nemáme informace o tom, kdy začne realizace projektu, ani o jeho rozpočtu.