Asus Zenbook UX305: tenčí než Apple Macbook Air! (recenze)

Asus Zenbook UX305: tenčí než Apple Macbook Air! (recenze) 1

Asus UX305 je jedním z nejpozoruhodnějších ultrabooků. Pokračuje ve firemním řadě ZENBOOK, ale nabízí vysokou kvalitu a design za mnohem rozumnější cenu. Bude si ho tedy moci dovolit mnohem více lidí. K dispozici je za cenu 700 EUR, což je asi polovina z ceny 13-palcového MacBooku Air od Apple. Přestože má několik omezení, jde o fenomenální stroj.

 Design

Asus se jako jediný výrobce přiblížil společnosti Apple, co se designu týče. Hned od uvedení prvního modelu UX31E s prémiovým kovovým designem šlo o nádherné ultrabooky. Asus ZENBOOK UX305 přichází s podobným designem, přičemž lesklý broušený kov nahrazuje matně vypadající leptaný povrchovou úpravou. Celkový efekt je ohromující.

Nejvíce překvapí tím, jaký je štíhlý. Díky nejnovějším ultra nízkoenergetickým čipům Broadwell od Intelu si může tento ultrabook dovolit pasivní chlazení. Díky tomu nepotřebuje žádné ventilátory, to mu umožňuje, aby měl základnu o tloušťce 7 mm. Zařízení jsme na jeho nejsilnějším místě naměřili pouze 12,3 mm. Jeho hmotnost je pouze 1,2 kg. Pro srovnání 13palcový MacBook Air s hmotností 1,36 kg je se svými 17 mm tlustší.

Jaká je jeho výbava?

Tento tenký a lehký ultrabook je zajímavý díky své výbavě. Ta je v porovnání s konkurencí mnohem lepší. Zatímco většina ultrabooků disponuje pouze dvěma USB porty, Asus ZENBOOK UX305 má tři konektory USB 3.0. Kromě toho má plně formátovou čtečku SD karet, microHDMI a samozřejmě konektor na sluchátka. Asus obsahuje USB adaptér Ethernet a zabudované 802.11 b / g / n / AC Wi-Fi. Displej 1080p IPS je 13,3palcový. Na jeho přední straně se nachází zabudovaná webkamera 720p.

Procesor Intel Core M-5Y10c představuje energeticky úsporný model, který výkonem nedokáže konkurovat procesoru Core i5 ani i7. Nejviditelnějším omezením je rychlost taktu omezena na 998 MHz. Lze ji sice zvýšit na max. hodnotu 1.9 GHz, ovšem pouze dočasně, i to jen v některých jednovláknových aplikacích. Grafiku má na starosti čip Intel HD 5300, který je mnohem pomalejší než HD 5500 nebo HD 6000, které se používají v některých jiných noteboocích.

Výsledkem je nižší výkon ve srovnání s modelem MacBook Air. Čip CPU je tak šetrný, že dosahuje TDP pouze 4,5 W, pro srovnání ostatní procesory Core i5 / i7 – 15 W. Společnosti Asus se však tímto krokem podařilo podstatně prodloužit životnost baterie. Ultrabook je pasivně chlazený, tenčí a nevydává absolutně žádný hluk.

Kvalita obrazu a zvuku

Displej ultrabooku Asus ZENBOOK UX305 je triumfem. Pokud toužíte po displeji 1080p IPS, právě máte možnost se s ním seznámit. Rozlišení je relativně vysoké, všechno vypadá ostře a pozorovací úhly jsou výborné.

Výhodou je i matná povrchová úprava. Na displeji se dá nastavit automatické nastavování jasu, díky čemuž se bude zjasňovat a zatemňovat v závislosti na podmínkách okolního prostředí. Pokrytí barevného prostoru sRGB není sice vynikající, ale s 83% je vysoko nad průměrem. Displej se proto hodí na příležitostné úpravy fotografií i videa. Co se zvuku týče, společnost Asus se rozhodla pro řešení Bang a Olufsen. Dvojice reproduktorů s technologií ICEpower poskytuje slušný stereo zvuk. Jeho celková hloubka je však dosti nízká a basy téměř úplně chybí.

Pro koho je určen?

Jak již bylo řečeno, jedním z klíčových omezení tohoto notebooku je výkon procesoru. PC Mark 7 skóre 4144 nemusí vyznít tak špatně, ale opírá se o rychlé SSD. Namísto toho Geekbench 3 skóre 4098 opravdu ukazuje, jak na tom tento stroj skutečně je.

Ultrabook není vhodný na výpočetně náročné aplikace, takže například editace videa bude na tomto stroji v porovnání s průměrným notebookem opravdu výrazně pomalejší. Chybějící výkon se odrazí, jakmile přijde na hraní. Hrát lze pouze základní 3D hry. Jde o stroj určený na běžnou kancelářskou práci, prohlížení webových stránek a sledování videa. Lidé s vyššími nároky a hráči se budou muset poohlédnout po něčem jiném.

11 hodin práce na jedno nabití!

Vzhledem ke všem výkonovým kompromisům exceluje baterie. Pomocí našeho standardního testu PowerMark, ve kterém 10 minut prohlíželi webové stránky a 5 minut video, baterie 45 Wh vydržela neuvěřitelných 11 hodin 50 min. Asus Zenbook UX305 skončil na druhém místě za 13-palcovým MacBook Air, kterému se podařilo vydržet 12 hodin 50 minut, ale to je z větší 54Wh baterie a při trochu jiném testu (?). Tento výsledek je opravdu fenomenální a vyrovnává některé omluvitelné nevýhody.

Asi největší nevýhodou tohoto ultrabooku, kromě výkonu, je nedostatečné podsvícení klávesnice. Přesto je klávesnice vynikající s dobrým a prostorným uspořádáním kláves. Za dobrých světelných podmínek jsme neměli žádný problém psát rychle a bez překlepů. Trackpad je však poněkud problematický. Je sice velký a citlivý, má však leptaný kovový povrch s texturou, která neumožňuje dokonalé klouzání, jako například v případě MacBooku Air.

Asus UX305 obsahuje poměrně mnoho softwaru, včetně množství vlastních aplikací. Nejužitečnější je WebStorage, který nabízí mnoho volného úložného prostoru cloud na zálohování všech souborů.

Nechybí ani antivirový software, který je však na stroji s menším výkonem CPU zcela nežádoucí. Asus UX305 je v současné době jedním z nejkrásnějších laptopů. Úroveň zpracování a designu je velmi vysoká, kvalita obrazu, jakož i velmi vysoká výdrž baterie za cenu jen o málo vyšší než 500 EUR dělají z tohoto zařízení pro mnohé nejlepší produkt.