Bittle – programovatelný robotický pes

Bittle - programovatelný robotický pes 1

Mnoho lidí, když poprvé spatří čtyřnohého robota v podobě psa, se v žertu zeptá, kde by si ho mohli koupit. Dnes mohou opravdu získat plně funkčního miniaturního robotického psa prostřednictvím kampaně společnosti Kickstarter, a to za 195 USD. Zařízení nazývané Bittle vyrobila Petoi, společnost se základou v Pittsburghu. Ale rozhodně to není hotová hračka pro děti.

Kupující dostane soupravu, která obsahuje vstřikovaný plastový rám (skládá se jako 3D puzzle), několik servo motorků pro pohyb nohou a hlavy, lithium-iontovou baterii (která prý po nabití vydrží asi hodinu chůze), a také balíček elektroniky. Ten obsahuje procesorovou desku Arduino NyBoard V1, jednotku pro setrvačné měření, která slouží k vyrovnávání rovnováhy, Bluetooth a Wi-Fi dongle, a také infračervené dálkové ovládání pro spuštění základních pohybů.

Uživatel pak odpovídá za sestavení všech dílů dohromady a napsání kódovaných příkazů pro Bittleho v softwaru OpenCat (od Petoi). Kromě toho si může koupit také další hardware moduly, jako je kamera či senzor gest, které se instalují tak, že se jednoduše připnou k čelistem robota.

Co se týče základní specifikace, Bittle měří 20x11x11 cm, váží necelých 280 g a unese břemeno až 450 g zavěšené pod jeho břicho. Maximální rychlost chůze je dvojnásobek délky jeho těla za sekundu. Kromě toho si dokáže pamatovat desítky instinktivních pohybových vzorců, a také předvést další akce prostřednictvím dálkového ovládání v reálném čase. Jak už bylo zmíněno, za cenu 195 USD získáte kompletní soupravu Bittle – za předpokladu, že se dostane do výroby.