MÁTE CHUŤ SOCIALIZOVAT SE? PODÍVEJTE SE NA ŽEBŘÍČEK NEJPŘÁTELŠTĚJŠÍCH MÍST SVĚTA

MÁTE CHUŤ SOCIALIZOVAT SE? PODÍVEJTE SE NA ŽEBŘÍČEK NEJPŘÁTELŠTĚJŠÍCH MÍST SVĚTA 1

Žebříčku nejpřátelštějších míst jednoznačně kraluje švédský Göteborg, v New Yorku lidé rádi vyrážejí do ulic na večeře s přáteli a obyvatelé Madridu oblibě párty ve velkém stylu.

Podle nejnovější studie, která byla zaměřena na sociální chování a postoje domácích obyvatel, je nejpřátelštější městem švédský Göteborg. Studii realizoval rezervační portál Hostelworld, přičemž se jí zúčastnilo 39 destinací v různých koutech světa. Jednotlivé města byly hodnoceny v deseti kategoriích, které zahrnovaly frekvenci socializace obyvatel, jejich otevřenosti a chuti bavit se ve společnosti.

Švédové vedou ve více kategoriích společenského života

Druhou příčku také obsadilo Švédsko, se svým hlavním městem Stockholmem. Za ním následují americké města Chicago, Boston a New York. Studie zahrnovala rozhovory s 12 188 obyvateli jednotlivých míst, kteří měli odpovídat na otázky ohledně jejich společenského života – tedy jak často chodí do společnosti, či večeří mimo domov, navštěvují noční kluby a podobně.

Göteborg získal nejvyšší průměrné skóre ve třech z deseti kategorií, avšak i další města dokázali svou „přátelskost“. New York vede v kategorii stravování mimo domov. Velká většina newyorských respondentů se totiž setkává ve stravovacích zařízeních s přáteli v průměru až 89-krát za rok, což v jiných městech není běžné.

Obyvatelé indonéské Jakarty s přáteli vyrážejí do ulic v průměru 151-krát do roka, díky čemuž vedou v této kategorii. Naopak, večeře venku jsou u nich méně tradiční – v průměru je to jen 18-krát do roka. Také se raději baví doma nebo u přátel, než v barech či různých zábavních podnicích. Podobné výsledky se objevily i v Barceloně a Madridu, obyvatelé Kodaně zas kladou velký důraz na pozvání přátel do svých domovů.

Nejvíce otevření jsou Skandinávci a obyvatelé Tokia

Což není vůbec překvapující, skandinávské města Göteborg, Stockholm a Kodaň vedou v kategoriích největší sociální otevřenosti, tedy respektu vůči rozdílné rase, národnosti, sexualitě či odlišnému životnímu stylu. Lidskou jinakost také respektuje Tokio, které získalo v této kategorii čtvrté místo.

Co se týče divokých párty, kromě Göteborgu rádi žúrujú i obyvatelé Madridu a Moskvy. Evropské metropole Paříž, Londýn a Berlín se překvapivě neobjevují na předních příčkách žádného žebříčku. Jejich obyvatelé se podle průzkumu socializují méně často, než obyvatelé jiných evropských měst. Ovlivňují to několik faktorů, jako například doprava za zábavou, nedostatek volného času i cena za strávení večera v podniku, protože tato města patří mezi nejdražší v Evropě.

Takto vypadá kompletní žebříček nejpřátelštějších míst:

1) Göteborg

2) Stockholm

3) Chicago

4) Boston

5) New York

6) Kodaň

7) Madrid

8) Řím

9) Hamburg

10) Dublin