Bloodhound SCS: nejrychlejší jízda světa

Bloodhound SCS: nejrychlejší jízda světa 1

Novou kapitolu v historii motorismu otevře už v blízké budoucnosti nadzvukový automobil Bloodhound SSC, který je připraven překonat světový, rychlostní rekord. Pokud se mu to podaří, bude rychlejší než výstřel kulky z revolveru 375 Magnum.

Bloodhound SSC byl navržen tak, aby pokořil magickou rychlost 1609 km/h, kterou odečte tachometr a chronograf značky Rolex. Bloodhound SCS s raketovým pohonem je určitě jediným automobilem na světě, který bude řídit Superman. Současný, světový rychlostní rekord drží od roku 1997 Richard Noble, který v Nevadské poušti překonal s automobilem Thrust SSC rychlost 1228 km/h.

Bloodhound SCS pohání jeden proudový motor Rolls-Royce EJ200 ze stíhačky Eurofighter Typhoon, podpořený přídavným raketovým pohonem. 14 metrů dlouhá a 8 tun těžká raketa je podle výrobce tou nejsilnější, která byla za posledních 20 let ve Velké Británii vyrobená. Její výkon odpovídá 80 000 koňským silám, což je přibližně tolik jako 95 formulí F1 dohromady. Spolu s proudovým motorem bude mít tento automobil superlativů dokonce až 135 000 koňských sil.

Vývojový tým hovoří v této souvislosti o hybridní raketě, jelikož jde o kombinaci pevného paliva s roztokem peroxidu vodíku. Právě jeho hybná síla je potřebná k dosažení světového rekordu. Čerpadlo pro peroxid vodíku pohání třetí, spalovací motor Cosworth z formule F1 s výkonem 750 koňských sil.

Raketový systém se stále nachází ve vývojové fázi a každý jeden test nemusí dopadnout vůbec dobře.

Nadzvukový automobil produkuje až 185 decibelů, což je výrazně více než v případě startujícího letadla Boeing 747. V případě, že bude raketový pohon bez problémů fungovat, po absolvování všech testů se pojede na ostře. Místem rekordu se má stát koncem roku 2015 poušť v jižní Africe. K dosažení rekordu je nutná nejméně 20 km dlouhá a minimálně 5 km široká, absolutně hladká plocha.