Jak vyzdobit svou studovnu nebo pracovnu

Jak vyzdobit svou studovnu nebo pracovnu 1

Studovna či pracovna má jasný účel: slouží ke studiu, práci, čtení nebo papírování. Není pochyb o tom, že se při těchto úkolech potřebujete plně soustředit, a odbytý interiérový dekor Vám při tom nepomůže. Dekorace studovny či pracovny v moderním stylu představuje vynikající způsob, jak si udržet motivaci a být produktivní. Od levitujících květináčů až po barevné prvky, existuje mnoho způsobů, jak do prostoru integrovat moderní prvky. Pryč jsou dny objemných knihoven a nudných tapet na stěnách. K dispozici je téměř nekonečno možností, jak na to, aby Vaše pracovna byla modernější, prostornější a hezčí. Výzdoba přitom nemusí nutně být drahá a k oživení místnosti často stačí jen pár změn. Ale co když máte omezený rozpočet nebo prostor? Na takové možnosti jsme pamatovali. Zde uvádíme 5 jednoduchých způsobů, jak vyzdobit svoji studovnu, aby byla esteticky příjemná. 

 

Proč vyzdobit svoji studovnu či pracovnu?

Možná se ptáte, proč byste měli svoji pracovnu vlastně zdobit. Studovna či pracovna by měla sloužit jako prostor, kde se zcela věnujete své práci a soustředíte se. Místnost, která není nijak vyzdobená, může snížit Vaši motivaci pracovat a svým způsobem způsobit, že pro Vás bude práce nudná. Výzdoba stěn studovny může zpříjemnit a zklidnit atmosféru místnosti, nemluvě o esteticky příjemném působení. Když máte pěkně vyzdobenou místnost, je pro Vás práce zajímavější a ne jen něco, co je třeba každý den odbýt. Výzdoba studovny či pracovny tak nejen zvýší Vaši motivovanost, ale také Vám může pomoci být produktivnější. Když budete po takové přestavbě místnosti udržovat prostor organizovaný, je to skvělý způsob, jak se udržet v aktivitě. Ale také se můžete setkat s řadou otázek, jako je: „Jak na novou výzdobu?“ nebo „Co si mám k tomu koupit?“ Proto budeme hledat odpověď na tyto otázky, abyste mohli dosáhnout studovny/pracovny svých snů.

Jak vyzdobit svou studovnu nebo pracovnu 2

5 jednoduchých kroků, jak změnit vzhled své studovny či pracovny

Nejdříve budete muset svoji studovnu/pracovnu vyklidit, abyste mohli začít znovu. Prázdný prostor Vám dá šanci změnit rozmístění nábytku a vybrat nový dekor. Až místnost vyklidíte, můžete vybírat z následujících tipů pro výzdobu.

 

Hrejte si s barvami

Barevný prvek může často pomoci otevřít malý prostor nebo ho oživit. Záleží jen na Vás, jako tento barevný prvek do místnosti integrujete. Nejjednodušší způsob je zřídit si akcentní stěnu: ta má jinou barvu než ostatní stěny v místnosti, takže může vyniknout a místnost rozjasnit. Monochromatické stěny jsou už minulostí a akcentní stěna je mnohem lepší pro vzhled místnosti. Můžete sice dát průchod malíři v sobě a vybrat si nápadnou barvu, jako je růžová či žlutá, ale studovna/pracovna by měla mít spíše elegantně působící akcení stěnu. Takže je lepší sáhnout po klidných barvách, jako je šalvějově šedozelená, vínově červená nebo světle modrá, aby pracovna působila klidnějším dojmem. Další způsob, jak dodat barevný prvek, je akcentní dekorace. Je to něco podobného jako akcentní stěna, kdy tyto objekty mají jinou barvu a přitom doplňují zbytek interiéru. Můžete použít např. obrazy, koberečky nebo také pohovku v pěkném barevném odstínu, která místnost oživí a projasní. Přidání malých prvků uklidňujících barev způsobí, že bude místnost působit pěkně a přitom vkusně. Ke klidným barvám, které můžete použít do studovny/pracovny, patří:

  •         fialová
  •         modrá
  •         modrofialová (barvínek)
  •         fialová (šeřík)
  •         fialovočervená (sléz)
  •         olivově zelená

Jak si zřídit home office

Jak vyzdobit svou studovnu nebo pracovnu 3

lampa „západ slunce“

Vyberte si moderní nábytek 

Moderní nábytek může udělat elegantní prostor z každé místnosti, ale je důležité si ověřit, že je esteticky příjemný a pohodlný. První věc, kterou budete potřebovat, je pracovní stůl a židle, abyste měli prostor, kde budete pracovat a mít uloženy své věci. Vyberte si stůl s krásným dřevěným povrchem, např. v tmavé vínově červené barvě (burgundy). Také si můžete zvolit modernější přístup s prostorným a přitom minimalistickým pracovním stolem. Musíte se však ujistit, že stůl nezabere příliš prostoru, a přitom má přihrádky na uložení Vašich papírů atd.. Nutností je také pohodlná židle ke stolu. Když strávíte hodiny shrbení nad notebookem, jistě se dostaví bolesti zad nebo za krkem. Tomu můžete předejít, když si pořídíte židli s pohodlným opěradlem. Důležité jsou rovněž police a prostor můžete ovlivnit i tím, co do nich dáte. Pěkné minimalistické police Vám poskytnou spoustu prostoru, kam si můžete pověsit obrazy či plakáty. Další věc, kterou můžete přidat do své studovny či pracovny, je pohovka nebo jiné sezení navíc. Pokud na pohovku nemáte dost místa, vždy je možné si zavěsit houpací křeslo, abyste si pak mohli udělat přestávku od sezení za stolem. Sezení navíc může být dobré také pro případ, že budete mít společnost nebo se uskuteční pracovní setkání u Vás doma. Dobrá stolní lampa osvětlí prostor, kde pracujete. Prostředí můžete vylepšit např. použitím fantastické lampy západ slunce, která dá místnosti příjemnou teplou záři.

 

Zaplňte police

Jakmile do své studovny či pracovny dáte police, můžete je naplnit, aby prostor vypadat živěji – možností je přitom nekonečně mnoho. Vynikající možností je levitující květináč, kteří do místnosti přinese moderní prvek. Do květináče AIRSAI (seženete na Amazonu) můžete dát mnoho různých rostlin, přičemž se otáčí 360°, takže rostlina je vystavena slunečnímu světlu ze všech úhlů. Plovoucí květináče využívající levitační technologii můžete dobře použít do police ve své pracovně/studovně. Zvolte si rostliny, jako je bonsaj, kaktus nebo sukulenty, které představují uklidňující prvek a nejsou náročné. Také můžete do polic dát upomínkové předměty, suvenýry z cest nebo tématické předměty, čímž místnosti dáte osobní nádech. Mohou to například být zarámované fotografie Vaší rodiny, domácích mazlíčků nebo věcí, které milujete. Na polici také můžete dát miniaturní neonový nápis, který vypadá roztomile a moderně. Pokud si přejete elegantnější prvek, sáhněte po mosazných květináčích nebo ozdobných předmětech. Ale co když máte omezený rozpočet? Existuje mnoho nenákladných dekorativních předmětů, které mohou pomoci police oživit. Patří k nim nepravé rostliny v květináčích, které do prostoru přinesou trochu zelené barvy. A samozřejmě nesmíme zapomenout na nejdůležitější věc, která má do polic přijít: knihy. Uspořádejte je podle barvy nebo použijte stylové malé knižní zarážky, aby police vypadaly hezky.

Jak vyzdobit svou studovnu nebo pracovnu 4

Vyzdobte stěny 

Můžete nechat stěny holé, ale přidáním obrazu bude místnost působit elegantěji. Stěny může oživit moderní umění, které navíc může ladit se zbytkem výzdoby. Výborný způsob, jak vyzdobit stěny při omezeném rozpočtu, představují vytištěné afirmace, které připevníte v pěkném vzoru; můžete je také zarámovat, aby působily estetičtěji. Kromě toho budou pro Vás afirmace na stěně představovat další motivaci při práci. Nástěnné hodiny jsou nutností, abyste mohli sledovat čas. Je sice možné mít také hodiny na stůl, ale nic nepředčí elegantní vzhled nástěnných hodin. Pokud chcete moderní dekor, vyberte si spíše minimalistické hodiny. Nezapomeňte ani na kalendář. Vybírat si můžete z mnoha různých možností a také si pořídit digitální kalendář, pokud se chcete držet moderního tématu. Pokud patříte k lidem, kteří mají rádi videohry nebo hudbu, můžete na stěny umístit zarámované plakáty oblíbených kapel a her. Pouze dávejte pozor na to, aby byly v omezené míře a velikosti, a místnost nezačala působit přeplněně.

 

Vyzdobte pracovní stůl

Nesmíme zapomenout ani na psací a kancelářské potřeby. Možná někoho napadne, že většina kancelářských potřeb vypadá nezajímavě, ale k dispozici jsou také možnosti, které oživí Váš pracovní stůl. Použití kovových organizérů v barvě mosazi nebo růžového zlata je skvělý způsob, jak dát pracovnímu stolu moderní prvek. Kromě toho menší korková nástěnka nebo bílá tabule přijde vhod jako místo, kam si můžete dávat upomínky a nalepovat lístky s poznámkami. Také můžete přidat prvky zvyšující pohodlí, jako je malý zvlhčovat vzduchu nebo olejový difuzér s vůní, aby pro Vás byla práce dlouho do noci příjemnější. Potřebujete motivaci, abyste se více snažili? Dejte si do zásuvek stolu pochutiny na občerstvení. Řekněte si, že si dáte něco dobrého, až dokončíte určitý úkol/y, a to skutečně dodržte. Navíc pokud byste chtěli na stůl barevný prvek, můžete použít malé květináče. Živé rostliny Vám nejen přinesou nejen kyslík do zatuchlé místnosti, ale také mohou být velmi zdraví prospěšné.