Breitling Chronoliner: návrat do minulosti

Breitling Chronoliner: návrat do minulosti 1

Značka Breitling nám jen před pár hodinami přinesla nový model Chronoliner, který zároveň svým opětovným vstupem na trh otevírá novou modelovou řadu se stejnojmenným názvem.

Motto hodinek je:

The authentic flight captain’s watch

„Pravé kapitánské hodinky“. Jak jistě mnozí z vás víte, Breitling se od svého vzniku specializoval na letecké hodinky pro armádu a tyto nové hodinky byly vytvořeny vysloveně pro kapitány. Jsou inspirovány modely z let 1950 až 1960. V tomto období byla značka Breitling hlavním dodavatelem pilotních hodinek pro světové letectví.

Breitling je známý tím, že dělá větší a pořádně „chlapské“ hodinky. Tento model se mi vidí o něco elegantnější než většina modelů od Breitling. Je to způsobeno hlavně lunetou, která je v tomto případě užší a vyrobená z high-tech keramiky.

Hodinky mají některé funkce, které jsou potřebné pro letce a kapitány – stopky (chronograf), světový čas a datum. Sledování světového času zajišťuje luneta s 24-hodinovou stupnicí a ručička pro Greenwichský čas s červeným koncem. Mně osobně se toto řešení zobrazování světového času zdá velmi sympatické. Ručička GMT je tenká, a tak nepůsobí rušivě a díky červené barvě na konci je dobře viditelná.

Jak si můžete všimnout, jde o hodinky s chronografem. Při těchto hodinkách jsou malé ciferníky umístěny tak, aby hlavní ciferník nebyl přeplněný, což hodnotím jako šikovný počin ze strany výrobce. Malé ciferníky jsou v kontrastní bílé barvě. Na ciferníku je minimum textu a hodinky tak působí velmi čistě. Uvnitř hodinek tiká automatický strojek, který samozřejmě splňuje normy COSC a který již Breitling použil například v hodinkách Navitimer World. Hodinky jsou výborně čitelné, ať už přes den díky delším a dobře viditelným ručičkám, nebo v noci díky luminiscencí.

Breitling Chronoliner jsou perfektní hodinky pro lidi, co rádi stopují čas a využijí sledování druhé časové zóny nebo jen mají rádi tyto komplikace. Mně osobně nejvíce imponuje keramická luneta a další malé bílé ciferníky, které vynikají na hlavním ciferníku černé barvy. Breitling se v tomto modelu podařilo skloubit několik funkcí, hodinky však přesto působí jednoduše a čistě.

Technické specifikace: ocel, 46 mm, obousměrně otáčející keramická luneta, strojek ETA Valjoux 7754, rezerva chodu 42 hodin, funkce: čas, světový čas, datum, chronograf, safírové sklíčko s antireflexní vrstvou, černý ciferník, WR: 100M, dva typy ocelového náramku: Navitimer / Ocean Classic.