Breitling Chronoliner: návrat do minulosti

Značka Breitling nám jen před pár hodinami přinesla nový model Chronoliner, který zároveň svým opětovným vstupem na trh otevírá novou modelovou řadu se stejnojmenným názvem.

Motto hodinek je:

The authentic flight captain’s watch

„Pravé kapitánské hodinky“. Jak jistě mnozí z vás víte, Breitling se od svého vzniku specializoval na letecké hodinky pro armádu a tyto nové hodinky byly vytvořeny vysloveně pro kapitány. Jsou inspirovány modely z let 1950 až 1960. V tomto období byla značka Breitling hlavním dodavatelem pilotních hodinek pro světové letectví.

Breitling je známý tím, že dělá větší a pořádně „chlapské“ hodinky. Tento model se mi vidí o něco elegantnější než většina modelů od Breitling. Je to způsobeno hlavně lunetou, která je v tomto případě užší a vyrobená z high-tech keramiky.

Hodinky mají některé funkce, které jsou potřebné pro letce a kapitány – stopky (chronograf), světový čas a datum. Sledování světového času zajišťuje luneta s 24-hodinovou stupnicí a ručička pro Greenwichský čas s červeným koncem. Mně osobně se toto řešení zobrazování světového času zdá velmi sympatické. Ručička GMT je tenká, a tak nepůsobí rušivě a díky červené barvě na konci je dobře viditelná.

Jak si můžete všimnout, jde o hodinky s chronografem. Při těchto hodinkách jsou malé ciferníky umístěny tak, aby hlavní ciferník nebyl přeplněný, což hodnotím jako šikovný počin ze strany výrobce. Malé ciferníky jsou v kontrastní bílé barvě. Na ciferníku je minimum textu a hodinky tak působí velmi čistě. Uvnitř hodinek tiká automatický strojek, který samozřejmě splňuje normy COSC a který již Breitling použil například v hodinkách Navitimer World. Hodinky jsou výborně čitelné, ať už přes den díky delším a dobře viditelným ručičkám, nebo v noci díky luminiscencí.

Breitling Chronoliner jsou perfektní hodinky pro lidi, co rádi stopují čas a využijí sledování druhé časové zóny nebo jen mají rádi tyto komplikace. Mně osobně nejvíce imponuje keramická luneta a další malé bílé ciferníky, které vynikají na hlavním ciferníku černé barvy. Breitling se v tomto modelu podařilo skloubit několik funkcí, hodinky však přesto působí jednoduše a čistě.

Technické specifikace: ocel, 46 mm, obousměrně otáčející keramická luneta, strojek ETA Valjoux 7754, rezerva chodu 42 hodin, funkce: čas, světový čas, datum, chronograf, safírové sklíčko s antireflexní vrstvou, černý ciferník, WR: 100M, dva typy ocelového náramku: Navitimer / Ocean Classic.