Chlapec trpí zvláštní chorobou, necítí hlad ani žízeň

Chlapec trpí zvláštní chorobou, necítí hlad ani žízeň 1

Landon Jones má 12 let a pochází z Iowy. Na první pohled je to obyčejný kluk, ale když se ho zeptáte, jestli chce jíst, jen zakroutí hlavou. Stejné odpovědi se dočkáte i tehdy, jestliže mu položíte otázku, zda má žízeň. Landon totiž už rok nepociťuje hlad ani žízeň.

landon28n-1-web

14. října 2013 měl Landon hlad a před spaním celou pizzu a k ní si dal ještě zmrzlinu. Když se probudil, prostě neměl chuť ani jíst či pít. Byl jako vyměněný, z energického usměvavého dítěte se ze dne na den stal zmatený a tichý chlapec.

Jeho pediatr byl zoufalý a předepsal mu antibiotika, ty však nezabraly. Rodiče tedy chlapce vzali i do jiných nemocnic, žádný z lékařů jim však nebyl schopen pomoci. Jeden z neurologů se vyjádřil, že Landon je pravděpodobně jediným člověkem na světě, který takovou poruchou trpí.

Někteří specialisté se domnívají, že za chlapcův stav může špatně fungující hypotalamus – část mozku, která je zodpovědná za regulaci hladu, žízně, tělesné teploty, krevního tlaku a spánku. K prokázání této hypotézy jim však chybí důkazy.

Jistý lékař také uvedl, že Landonovu poruchu spustil lék Depakote, který chlapec užíval ještě jako devítiletý kvůli záchvatům vzteku. Tato teorie se však také nepotvrdila.

landon28n-2-web

Landon za rok zhubl 20 kilogramů a jeho hmotnost nadále klesá. Přestože ho rodiče povzbuzují v tom, aby jedl, nedokáže do sebe denně dostat více než pár loků jídla. Chlapec upadl do letargie a ve škole zameškal již téměř tři čtvrtiny vyučovacích hodin.

Většinu svého volného času tráví ležením na gauči a bezduchým sledováním televize. Jeho rodiče nyní doufají, že jim pomohou lékaři v jednom ze specializovaných ústavů, ve kterém vyšetřují pouze pacienty s těmi nejvzácnějšími chorobami.

Naděje je neopouští a myslí si, že chlapcův stav se brzy zlepší. Lékaři však takoví optimističtí nejsou a tvrdí, že jediným lékem na Landonovu nemoc je čas.