Slováci mají rádi značku Apple: jak vypadá její typický fanoušek?

Slováci mají rádi značku Apple: jak vypadá její typický fanoušek? 1

Největší síť specializovaných prodejen Apple přivítala v uplynulém roce přes milion zákazníků. Vášeň pro Apple produkty přinesla meziroční růst prodeje až 15 procent v prodejnách iStores. Nejprodávanějším produktem je iPhone s nadpolovičním podílem v objemu Apple produktů.

Přidáním tří prodejen v Čechách v květnu se iStores stává největší sítí v česko-slovenském měřítku, což znamená jedenáct prodejen v obou zemích a nejvyšší podíl na spojeném trhu.

Mnozí zákazníci iStores si přijdou každý rok po nový iPhone, každý druhý rok po nový iPad a jednou za tři až čtyři roky po nový Mac. Apple pozitivní zákazník má zpravidla tři a více výrobků Apple, a pokud je ještě nemá, uvažuje i o Apple Watch. Apple častěji láká muže, ale ženy mají k těmto produktům stejně kladný vztah a kromě jejich skvělé funkčnosti oceňují zejména vzhled a styl. Zásadní rozdíl v preferenci produktů mezi zeměmi není. Rozdíly jsou spíše viditelné při porovnávání regionů téže země. Od koupěschopnosti regionu se odvíjí i průměrná hodnota nákupu i skladba samotného portfolia produktů. Na českém trhu vidí obchodníci silný potenciál, protože je tam vyšší koupě schopnost.

Fanoušci značky dnes tvoří takovou početnou skupinu, že je není snadné charakterizovat jedním, dvěma společnými znaky. Obvykle jsou usměvaví lidé, kteří si život zpříjemňují většími či menšími radostmi. Pokud jim má technika pomáhat při práci, studiu či ve volném čase, chtějí jí věřit a ještě ji i mít rádi. Podobně jako ve světě, i před prodejnami iStores na Slovensku a v Čechách se tvoří rady na začátku prodeje nového modelu. Specializované prodejny s odborně vyškoleným týmem poskytujícím komplexní zákaznickou zkušenost se těší velké popularitě. Zákazník, který si kupuje jakékoli zařízení Apple nebo příslušenství k němu, upřednostňuje kvalitu a osobní péči již od prvního kontaktu. Prodejny iStores kladou velký důraz na spokojenost zákazníka. Pravidelně probíhá Apple certifikace prodejců, což je podmínkou toho, aby si iStores udržel statut Apple Premium Reseller, Apple Solution Expert Education a byl expertem na prodej do oblasti B2B.

Provozovatelem obchodů iStores je společnost WESTech, spol. s r.o., která byla založena v roce 2000 a zaměstnává 70 lidí na Slovensku a 30 v Čechách. Firma je součástí nadnárodní IT skupiny ELKO a úspěch sítě iStores na Slovensku chce zopakovat i v České republice. Rozšíření sítě iStores na 11 prodejen oslaví i zákazníci. Od 20. do 22. května ušetří v Čechách i na Slovensku až deset procent na počítačích Mac a příslušenství nebo iPhone získají již od 329 Eur, což je nabídka, jaká zde dosud ještě nebyla.