CHYBY DĚLÁME, ABY JSME DOSTALI LEKCI – POUČÍTE SE Z NICH?

CHYBY DĚLÁME, ABY JSME DOSTALI LEKCI – POUČÍTE SE Z NICH? 1

Chyby jsou nezbytnou součástí našich životů, ať už v soukromí nebo v práci. Lze je považujete za znamení vašeho selhání, ale ve skutečnosti díky nim můžete více získat jako ztratit – mohou se stát vašimi učiteli. Pokud se z chyb nepoučíte, stanou se zbytečnými. I v nepříjemných událostech lze nalézt mnoho pozitivního a pokud to nevyužijete, velká část vaší lekce se ztratí.

Zapomeňte na obviňování okolí, zbavování se odpovědnosti a hlavně, nesnažte se utéct! Jak se můžete z chyb něco naučit, když jejich existenci popíráte? Podívejte se svým chybám do očí a vytěžte z nich co nejvíce!

Změňte úhel pohledu

První krok, který byste měli udělat pro vlastní dobro, je přestat se dívat na vaše chyby jako na osobní selhání. Vnímejte je jako možnosti vašeho osobního rozvoje. Paradoxně se lidé v životě nejvíce nenaučí z úspěchu, ale z chyb. Každý úspěšný běžec musel mnohokrát zakopnout.

Buďte pokorní

Dalším krokem je, že své pochybení přestal brát příliš vážně. Mnozí obviňují za své selhání okolí, což je přirozený obranný mechanismus téměř každého z nás. Občas je těžké převzít odpovědnost, ale takové chování není v pořádku. Pokud vám někdo vytkne vaše nedostatky, neberte to jako urážku a úder neopätujte – přijměte ho a učte se.

Zjistěte, co můžete změnit

Namísto zjišťování, kdo je zodpovědný za vzniklou nepříjemnou situaci, podívejte se na její kontext a zjistěte, co můžete změnit. Proberte kontrolu a proveďte potřebné změny. Podobné situaci se tak budete moci vyhnout, případně ji budete vědět jednodušší a efektivnější vyřešit.

Ptejte se

Zeptejte se na názor nezávislou osoby, jejíž plně důvěřujete. Blízký přítel vám bez okolků řekne svůj názor na věc, protože ji vnímá nestranně. Spolu můžete přijít na nové souvislosti i řešení problémů. Někdy jsme tak blízko k rozuzlení problému, a přece ho nevidíme. Tehdy potřebujeme diváka, který „do dramatu“ není zapleten a vnímá ji z jiného úhlu. Díky tomu se i vaši přátelé prostřednictvím řešení chyb stanou vašimi učiteli.

A na závěr … pogratulujte si!

Gratulujte si za každou náročnou a nepříjemnou situaci, protože i ta přispěla určitou dávkou k vašemu osobnímu růstu. Pamatujte, že chyby mají v životě stejnou hodnotu jako jakékoliv jiné zkušenosti, které získáváte – často jsou totiž nejlepšími učiteli. Ačkoli to občas může být stresující, buďte rádi, že se můžete poprat i s negativními stránkami života a učit se z nich.