Co dělat a kam se podívat v kolumbijském Medellínu

Co dělat a kam se podívat v kolumbijském Medellínu 1

Pokud existuje město překypující optimismem do 21. století, je to Medellin. Město s 3,5 mil. obyvateli (druhé největší v Kolumbii po Bogotě), s příjemným mírným klimatem a kosmopolitní atmosférou však zdaleka vždy neprožívalo tak dobré časy. V roce 1988 prohlásil časopis Time Medellin za „nejnebezpečnější město na světě“. V roce 2013 ho The Wall Street Journal nazval „nejinovativnější metropolí na Zemi“. Netřeba říkat, že se toho změnilo mnoho za čtvrt století a už to není město ve spárech narkobarona Pabla Escobara. Dnešní Medellin překypuje možnostmi aktivit pro všechny typy cestovatelů a nabízí skutečně hodně. 

 

Náměstí Plaza Botero a Muzeum Antioquie

Místní rodák a hrdina Fernando Botero daroval 23 svých skulptur v nadživotní velikosti městu Medellin a dnes je najdete rozmístěné na příhodně nazvaném náměstí Plaza Botero nedaleko stanice metra Parque Berrio. Mohutné postavy, od římských legionářů po „přefouklá“ zvířata, se staly symbolem centra Medellinu a nepochybně předsstavují nejfotogratrovanější umělecká díla v celé Kolumbii. Umístění na pozadí s černobílými vzory budovy Paláce kultury Rafaela Uribe Uribe zvyšuje jejich celkový půvab. Další Boterova díla, jako je proslulý obraz Smrt Pabla Escobara, najdete v Muzeu Antioquie. Třípatrová instituce se nachází na západním okraji Plaza Botero a je to druhé největší muzeum v zemi. Zahrnuje široké spektrum umění od předkolumbovské Kolumbie až po moderní umělce, jako je Botero. Pokud v Medellinu navštívíte jen jedno muzeum, vyberte si tohle.

Adresa: Carrera 52 # 52-43, Medellín, Antioquia  

 

Městská lanovka Medellin Metrocable 

Co dělat a kam se podívat v kolumbijském Medellínu 2

Medellin leží ve velké andské kotlině a nejlepší způsob, jak obdivovat jeho panorama, je nasednout na veřejnou dopravu a pak na Medellin Metrocable. Futuristické lanovky se vznášejí nad městem a míří do okolních kopců, přičemž nabízí bezkonkurenční výhledy, ideální pro nadšené fotografy. Můžete se vydat Linkou J nad obytnými výškovými budovami a menšími chudinskými čtvrtěmi až k vynikající vyhlídce nedaleko konečné stanice v místě nazývaném La Aurora. Oblíbenější je však jízda Linkou L do Arvi Parku, městské oázy se zalesněnými kopci, která působí jako úplně jiný svět než centrum města. Rozsáhlý park je perfektní útočiště pro milovníky přírody, s klidnými pěšími stezkami, spoustou prodejců jídla i řemeslných výrobků, takže si zde každý přijde na své.

 

Káva v El Poblado

Kolumbie je třetí největší producent kávy na světě a mnoho z její produkce pochází z kopců departementu Antioquia, který obklopuje Medellin. Nemusíte však samozřejmě opouštět město, abyste mohli ochutnat charakteristickou vůni kolumbijské kávy. Stylový okrsek El Poblado je centrem kávové kultury a doslova přetéká zajímavými kavárnami, které připravují místní praženou kávu. Jejich „dědečkem“ je Pergamino s horkou i studenou kávou připravovanou převážně ze zrn pěstovaných na rodinné farma majitele. Přímo přes ulici naleznete neméně doporučovanou Café Velvet, zatímco na odlehlé straně okrsku (a mnohem blíže zastávce metra El Poblado) stojí Urbania Café, kde najdete střídající se výstavy umění na stěnách a skvělý výběr kolumbijských designových a módních časopisů, které si můžete číst u svého caffé latte. Všechny zdejší kavárny připravují z regionálních kávových zrn vlastní směsi, které prodávají po sáčcích za ceny, jaké jinde těžko seženete.

 

Čtvrť Comuna 13

Comuna 13 byla kdysi nejnebezpečnější okrsek v Medellinu, zatímco dnes se stává jednou z hlavních turistických atrakcí města, kde ulicemi plnými graffiti procházejí skupiny turistů. Stále se rozrůstající systém venkovních eskalátorů spojujících komunity na svazích v Comuně 13 pomohl snížit kriminalitu a pozvednout hrdost jeho obyvatel. Mnozí z provozovatelů eskalátorů jsou zároveň pouliční umělci, kteří zpestřili okraje trasy barevnými muraly, které odrážejí těžkou minulost okrsku i naději do budoucnosti. Abyste ze své návštěvy získali co nejvíce, vydejte se sem s organizovanou výpravou s průvodcem ze společnosti, jako je Comuna 13 Tours.

Návštěva domorodé Kolumbie

Skalní masiv Guatape 

Co dělat a kam se podívat v kolumbijském Medellínu 3

V Medellínu je tolik možností, že může být obtížné odtud odejít, jedna z hlavních atrakcí návštěvníků je však vzdálena 90 km od města. El Peñón de Guatapé je skalní monolit tyčící se do výšky 200 m nad okolní krajinou. Když vyjdete po 750 betonových schodech nahoru, naskytnou se Vám 360° výhledy na nádrž Guatapé, členité umělé jezero, jehož četná „chapadla“ jsou lemována rekreačními domy a hotely. Na vyhlídkové plošině nahoře najdete spoustu prodejců nápojů a stoly ve stínu, kde si můžete odpočinout, než se vydáte zpátky dolů. Výlety sem nabízí řada turistických operátorů v Medellinu; mnohé z výletů zahrnují plavbu lodí po tyrkysovém jezeře, abyste si mohli prohlédnout skalní formaci El Peñón z dálky.

 

Muzeum moderního umění v Medellínu (MAMM)

Tohle moderní muzeum umění je nepochybně hlavní atrakcí vynořujícího se okrsku Ciudad del Rio, dříve průmyslové oblasti podél řeky Medellin. V posledních desetiletích byla oblast gentrifikována a dnes je domovem ateliérů a loftů umělců, zahrad se sochami a výborných restaurací. Muzeum MAMM, které bylo vybudováno ve zrekonstruovaném komplexu ocelárny z roku 1939, představuje některé hvězdy současné umělecké scény v Kolumbii, jako je malířka Beatriz González nebo expresionistická malířka Débora Arango. Vše si nejlépe prohlédnete, když vyjedete výtahem do nejvyššího patra 5poschoďové budovy a pak budete pěšky postupovat dolů.

Adresa: #19A, Cra. 44 #16 Sur 100, Medellín, Antioquia

 

Muzeum Dům paměti

Prohlédnout si neklidnou minulost, současný pokrok a příslib lepší budoucnosti Medellínu můžete v Muzeu Dům paměti (Museo Casa de la Memoria). Nápadný komplex muzea se vstupem zdarma byl otevřen v roce 2012 a skýtá prostor obětem ozbrojeného konfliktu v Kolumbii, kterým se zde věnovuje a chce uctít jejich památku. Archivní sbírky seznamují s historií drogového a polovojenského násilí v zemi a také s bojem za mír a jednotu země. Je to asi nejlepší místo v Medellinu, kde můžete pochopit problematickou minulost Kolumbie a podívat se zblízka na nejdelší ozbrojený konflikt Latinské Americe s jeho oběťmi.

Adresa: Calle 51 # 36-66 Bicentennial Park, Medellin

 

Barrio Manila

Mimořádně zelené a nenásilně stylové maličké barrio na okraji El Poblada nabízí tišší alternativu ke svému sousedu. Manila skýtá řadu fantastických možností ubytování pro všechny výše rozpočtu a také místo, kam se vydat za nejstylovějšími venkovními restauracemi ve městě, včetně Tal Cual a Malevo (s masem z grilu). Přáli byste si zdravou snídani? Pak zamiřte do Café Al Alma, kde dostanete mísu granoly a jogurt spolu s místním ovocem. Nebo odpolední občerstvení s sebou? Jděte do Hija Mia, kde seženete nejjemnější americanos ve městě.

 

Botanická zahrada a Explora

Potřebujete přestávku a odpočinek od ruchu města? Vydejte se do Botanické zahrady (Jardín Botánico de Medellín) nedaleko stanice metra Universidad, kde na Vás čeká 14 ha zeleného prostoru. Rozsáhlá zahrada se vstupem zdarma je domovem více jak 600 druhů stromů a rostlin, ale také zahrnuje herbarium, lagunu a oblíbenou motýlí zahradu. Naproti přes ulici odtud najdete další významnou atrakci, Parque Explora. Tento komplex vhodný pro rodiny s dětmi se může chlubit viváriem (s plazy a obojživelníky) a planetáriem (pro pozorování hvězd), a také největším sladkovodním akváriem v Latinské Americe, které představuje řadu živočichů amazonské kotliny. Naleznete zde také 3 interaktivní části s vzdělávacími expozicemi týkajícími se fyziky, neurovědy a komunikace.

Kde: Medellin Botanical Garden, Medellín, Antioquia; Parque Explora, Cra. 53 #7375, Medellín, Antioquia

 

Plaza Cisneros – náměstí a park

Plaza Cisneros je další příklad části Medellinu, která byla kdysi plná drog a násilí, ale dnes je to relativně bezpečné místo a oblíbená destinace pro návštěvníky města. Když se zde budete procházet ve dne, nevypadá to tak, ale když sem zamíříte po setmění, 300 svítících sloupů na náměstí na Vás určitě zanechá dojem. Tyto majáky vysoké 24 m působí jako obří světelné meče Jediho osvětlující oblohu. Kromě zajímavého osvětlení však náměstí nabízí také pozoruhodnou architekturu, včetně zkosené budovy Biblioteca EPM, knihovny s malým muzeem a wifi zdarma. Poté se vydejte po třídě Avenida San Juan za dalšími architektonickými skvosty, jako jsou hnědožluté věže mrakodrapu Plaza de la Libertad.

Adresa: Cl. 44 #52-50, Medellín, Antioquia

 

Bosý park

K nejbizarnějším a nejoblíbenějším atrakcím Medellinu patří Bosý park (Parque de los Pies Descalzos), veřejný park inspirovaný zenovým principy a dílo místního architekta Felipe Uribe de Bedouta. Návštěvníci jsou zde vyzváni, aby si zuli boty a procházeli se zahradou, přes pískoviště a fontány s bublající vodou, aby okusili různé textury a kontemplovali o tom, co vnímají. Myšlenou je opětovné spojení s přírodou způsobem, který člověk ztratil, když začal nosit moderní obuv. Park je příjemné místo pro děti i dospělé, má spoustu stinných koutků, zatímco zdroje vody skýtající ochlazení za žhavého odpoledne. 

Adresa: Cra. 58 #42-125, Medellín, Antioquia

 

Historický okrsek Pueblito Paisa 

Co dělat a kam se podívat v kolumbijském Medellínu 4

Nepravé město na vrcholu kopce Cerro Nutibara se podobá živému muzeu, kde se můžete vydat zpátky v čase na přelom století a poznat život na venkově v Antioquii. Centrum vesnice tvoří tradiční náměstí s kostelem, radnicí, holičstvím a jednotřídkou. Díky poloze na vrcholu kopce také představuje skvělé místo, odkud můžete pozorovat život ve městě dole z ptačí perspektivy. Naleznete zde spoustu obchodů se suvenýry a řemeslnými výrobky, tak jako výborné restaurace, kde můžete ochutnat kuchyni paisa kolumbijských And, včetně klasických jídel, jako je bandeja paisa, vydatný obložený talíř s mletým masem, smaženými plantainy a avokádem podávanými s rýží a drcenými fazolemi.

Hlavní turistické atrakce Kolumbie

El Castillo Museo y Jardines – hrad se zahradami

Možná byste v Medellinu nečekali hrad, ale jeden zde je a stojí za pozornost. Kdysi to bylo soukromé sídlo a pak po mnoho let zábavní zařízení pro VIP, dnes však hrad a jeho areál představují atrakci přístupnou všem za mírné vstupné. Prohlídky (pouze španělsky) začínají každou celou hodinu; informovaný průvodce Vás seznámí s pozadím a historií exteriéru hradu, trochu poznamenaného časem, ale stále honosného. V areálu je možné vidět tropické rostliny, fontány a mohutné stromy. K oblíbeným aktivitám patří přinést si jídlo z restaurace v nedalekém okrsku Poblado a udělat si zde piknik. Na místě je malá restaurace nabízející jídlo a pití.

Akční nabídka ubytování zde