Co dělat v Hamburku s omezeným rozpočtem

Co dělat v Hamburku s omezeným rozpočtem 1

Kosmopolitní, nóbl, nemravný – Hamburk je leccos, ale určitě není levný. Abychom Vám poradili, jak nejlépe využít Vaše eura, když zde budete, vypátrali jsme některé výhodné možnosti, které Vám navíc umožní poznat město z pohledu místních. Vyhněte se proto pastem na turisty a zamilujte si také živou metropoli severního Německa.

                                                                

HafenCity  – přístavní čtvrť  

Na světě není mnoho měst, která mají ve svém centru tolik otevřeného prostoru, aby zde mohl vzniknout celý nový okrsek. V Hamburku však můžete tento jev pozorovat při procházkách po HafenCity, dávno opuštěné přístavní čtvrti, která dnes představuje postmoderní architekturu, kde vyniká především koncertní síň Elbphilharmonie („Labská filharmonie“). Zastavte se v Kesselhaus InfoCenter a podívejte se na přehledné informace o celém rozsáhlém projektu, anebo se připojte ke komentované prohlídce čtvrti. Kromě toho se podívejte na světelnou instalaci vytvořenou ze světel kontejnerových lodí nacházející se ve stanici metra Universität HafenCity.

 

Fischmarkt – rybí trh   

Je neděle 5 hodin ráno a nejlepší bezplatné představení v Hamburku začíná. Proslulý rybí trh zde funguje a prosperuje už od roku 1703. Odjakživa představoval pro návštěvníky sluchový nápor, kterému dominovali hluční trhovci vychvalující své zboží a vyvolávají kolem smích lechtivými vtipy. Samozřejmě tu najdete ryby (čerstvé, uzené, nakládané, nakrájené), ale lidé odtud rovněž táhnou tašky plné ovoce, zeleniny, sýra a dalších potravin. Mezitím se flamendři z Reeperbahnu snaží obnovit rovnováhu v mozku pořádným rybím sendvičem. Když i ten selže, vždy je k dostání pivo v přilehlé aukční síni, kde revivalové kapely vyhrávají hity ze 70. let. Jakmile však hodiny odbijí 9,30 hod., celé kouzlo je pryč.  

 

Kostel St Michaeliskirche 

Typická zelená měděná kopule zdobící panorama Hamburku patří „Der Michel“, jak místní lidé říkají proslulému kostelu z 18. století. Více jak 2 500 lidí se vejde do jeho velkolepého interiéru, který tvoří symfonie bílé štukové výzdoby se zlatými akcenty, takže se jedná o jeden z největších protestantských barokních svatostánků v severním Německu. Nejlepší dobou k jeho návštěvě je poledne, když varhaník předvádí vynikající akustiku prostoru při hudebních recitálech se vstupem zdarma. Za jasných dní stojí za to zaplatit pár eur a vyšplhat na věž kostela, odkud budete mít panoramatický výhled na město hodný zvěčnění na fotografii.

 

Čtvrť Schanzenviertel 

Projděte si svéráznou čtvrť Schanzenviertel plnou indie butiků, kaváren a podniků s kuchyní různých národů. Barová kultura vzkvétá na ulici Schulterblatt, kde se nachází také Rote Flora“, bývalé divadlo proměněné ve squat, který je pozůstatkem z ne tak dávné minulosti spojené s radikálními hnutími. Pokud zde budete v sobotu, užijte si trochu dobrodružství při probírání pokladů na bleším trhu Flohschanze.

 

Neuengamme 

V Německu neuniknete připomínkám II. světové války, a ani Hamburk není výjimkou. Největší nacistický koncentrační tábor v severním Německo Neuengamme byl otevřen v roce 1938 jen 15 km jihovýchodně od města. Jeho zlověstnými branami prošlo více jak 100 000 lidí, nejprve političtí odpůrci, později také Židé, Sintové, Romové nebo třeba gayové. Byl zřízen jako pracovní tábor, takže vězni zde museli kopat kanály, dělat cihly nebo vyrábět zbraně. Rozsáhlý areál je dnes památníkem, jehož expozice vrhají světlo na strašlivé podmínky v táboře, kvůli kterým více jak polovina vězňů podlehla vyčerpání, podvýživě, nemocem či fyzickému násilí.

 

Park „Planten un Blomen“ 

Název parku (který v v severoněmeckém nářečí znamená „rostliny a květiny“) nevystihuje zdaleka pohádkovou krajinu a bohatství květin, které uvítá návštěvníky tohoto městského parku. Můžete zde spatřit nádhernou růžovou zahradu, meditovat v japonské zahradě a obdivovat fantastické rostliny v tropickém skleníku. Pak můžete počkat na Wasserspiele („Vodní hrátky“), úžasnou přehlídku fontán „tančících“ při hudbě, od jazzu a tanga až po Beethovena. Bezplatné představení začíná denně od dubna do srpna v 10 hod. + v září v 9 hod.; v sobotu je navíc zakončeno ohňostrojem.

 

Trajektová linka 62 

Tohle sice nebude zcela zdarma, ale bylo by chyba ji nezmínit. Místo, abyste dávali 18 EUR za vyhlídkovou plavbu, jednoduše nastupte na veřejnou trajektovou linku 62 za cenu standardní jízdenky (3 EUR). Lodě plují ze zastávky Landungsbrücken (molo 3) do Finkenwerder kolem rybího trhu, zdejší moderní architektury, terminálu kontejnerových lodí a pláže. Kdekoli po trase můžete vystoupit, např. ve stanici Dockland pojmenované po úžasné kancelářské budově ve tvaru rovnoběžníku, na jejíž střechu můžete vystoupit a podívat se z výšky na kontejnerový přístav. Nebo můžete pokračovat do další zastávky Neumühlen/Oevelgönne, kde spatříte staré lodi v přístavním muzeu, a pak relaxovat v nejlepším hamburském plážovém baru Strandperle na říčním nábřeží.

 

Starý Labský tunel (Alter Elbetunnel) 

Co dělat v Hamburku s omezeným rozpočtem 2

Poté, co jste si prohlédli Labe na lodi, je čas vydat se pod zem a projít se přímo pod ním. V docích Landungsbrücken se nachází vstup do Starého Labského tunelu, který byl při svém zprovoznění v roce 1911 považován za mistrovské dílo techniky. Přestože dnes je doprava vedena moderními tunely a mosty, tento historický klenot je stále v provozu. Rozvrzaný starý výtah Vás odveze 28 m pod zem do retro-futuristického tunelu dlouhého 426 m, pokrytého lesklými bílými kachlemi a secesními ornamenty s motivy vody. Stojí za to se jím projít, už jen abyste mohli obdivovat panorama města, které se před Vámi otevře na druhém konci.

 

Historická čtvrť Gängeviertel 

V roce 2009 se spojilo asi 200 umělců a politických aktivistů aby zachránili před demolicí to, co zbylo z historické čtvrti Gängeviertel. Dnes je zdejší labyrint úzkých uliček lemovaných pěknými, i když zchátralými, domy z 19. století živým okrskem, který patří neziskovému kolektivu kreativců se stálým rozpisem bezplatných výstav, párty, koncertů, výletů a prohlídek, tanečních kurzů a dalších akcí.

 

Prohlídky města s průvodcem   

Poznejte do hloubky různé vrstvy přístavního města při bezplatné prohlídce od Sandeman’s New Europe. Průvodci přivedou k životu historii města prostředníctvím příběhů o bukanýrech, bombách a neřesti při pěší prohlídce, která zahrnuje hlavní pamětihodnosti, jako je obrovské radnice, starý okrsek skladišť a nová čtvrť HafenCity. Prohlídky začínají denně v 11 hod. na radnici, a přestože jsou bezplatné, průvodce jsou placeni ze spropitného, takže je vhodné jim něco dát. 

10 nejkrásnějších auto tras v Německu