Unikátní jezera světa

Unikátní jezera světa 1

Bajkal, Sibiř, Rusko

Bajkal je jezero jako žádné jiné na světě. Leží hluboko na ruském území a je to nejstarší, nejhlubší a nejobjemnější ze všech jezer, superstar pobírající nej v oblasti hydrologie, geologie, ekologie a historie. Jezero je hluboké více jak 1600 m (přesné údaje se liší) v nejhlubším místě a nachází asi 1219 m pod hladinou moře. Při rozloze 31 722 km² má Bajkal průměrnou hloubku 744 m a leží v rozsáhlé příkopové propadlině, která se objevila před asi 25 mil. lety. Bajkal dnes obsahuje zhruba 20% veškeré jezerní a říční vody na světě a je srovnatelný s celým povodím Amazonie. Na jezeře Bajkal leží 27 ostrovů včetně ostrova Olchon o délce 72 km. V jezeře a jeho okolí žije více jak 1500 druhů živočichů, z nichž asi 80 % jsou endemité, takže je nenajdete nikde jinde.

Co dělat u jezera Bajkal

 

Mrtvé moře, Izrael/Jordánsko

Mrtvé moře, nejníže ležící místo na Zemi, je téměř 9x slanější než oceán a nehostinné téměř pro všechny živé tvory – zato koupat se v něm je úžasný zážitek. Hustota vody způsobená obsahem soli je tak velká, že lidé v něm nemohou plavat a pouze se zmítají na hladině, jakoby se plazili po písečné duně. Je lepší to nezkoušet a hned se obrátit na záda a užívat si bizarních vlastností jezera, ve kterém je téměř nemožné se utopit. Hladina Mrtvého moře leží 420 m pod hladinou moře, a samo je hluboké 330 m. Nedávno byly na dně Mrtvého moře objeveny formy života obvyklé pro sladkovodní prameny. Nemělo by se změnit jeho jméno?

 

Jezero Titicaca, Peru/Bolívie  

Obrovské jezero Titicaca ležící v nadmořské výšce 3810 m v horském údolí v Andách je nejvýše pooložené jezero využívané pro komerční plavbu velkými plavidly a obsahuje více vody, než kterékoli jiné jezero v Jižní Americe. Hlavní přístavy jsou Puno v Peru (krásné staré město prodchnuté inckou historií) a Challapampa v Bolívii. Isla del Sol je ostrůvek u bolivijského břehu jezera Titicaca. Je posetý dávnými ruinami, ale bez jediné dlážděné cesty, takže představuje ráj pro milovníky dobrodružství. Stačí kanoe a rybářský prut.

Unikátní jezera světa 2

Jezero v jeskyni Melissani, Kefalonia, Řecko

Místní lidé prý o jeskyni s jezerem Melissani v Řecku po celou dobu věděli, svět se o něm však dozvěděl až v roce 1953, kdy zemětřesení způsobilo zřícení skály, čímž odhalilo křišťálově čisté jezero a přineslo sluneční paprsky a barvy do jeho vod. Jezero se od té doby stalo obecně známým, navíc se nachází nedaleko ostrova, který Homér označil za domov Odyssea.

 

Wuhua Hai, Čína  

Wuhua Hai („Jezero pěti květin“), které je často vychvalováno jako jedno z nejkrásnějších jezer na zemi, se nachází v Přírodní rezervaci Ťiou-čaj-kou ve vysokých horách v čínském Sečuánu. Voda je zde smaragdově zelená a čistá stejně tak jako vzduch; na mělkém dně leží spousty potopených kmenů, které je dobře vidět. Od břehů jezera se zvedají zalesněné svahy hor a v lesích žijí divoké pandy.

Vápencová rezervace Chuang-lung

 

Plitvická jezera, Chorvatsko

Plitvická jezera v Chorvatsku, což je sled 16 jezer propojených potůčky, jeskyněmi a vodopády, září škálou odstínů modré a zelené a ukazují, co dokáže voda vytvořit z údolí tvořeného měkkým vápencem. Husté zelené lesy kolem jsou domovem medvědů, vlků, orlů a řady dalších chráněných živočichů obývajích tento národní park a lokalitu chráněnou UNESCO.

 

Aralské jezero (Aralské moře), Uzbekistán  

Aralské jezero, které je připomínkou ničivých účinků nesprávně prováděného zemědělství, od roku 1960 téměř vyschlo. Dvě řeky, kdysi velké jezero napájely (zatímco Bajkal je pro srovnání napájen 330 řekami) zde už nejsou, protože byly odkloněny na zavlažování polí. A přestože oválný tvar Aralského jezera stále naleznete na mapách, kartografové si jistě brzy uvědomí, že jezero, kdysi jedno z největších a nejprotivnějších vnitrozemských vodních tras a loviště ryb, vyschlo během pouhých několika desetiletí.

 

Saltonské moře, Kalifornie, USA  

Jezero nacházející se na jihu Kalifornie v oblasti Imperial Valley je dalším svědectvím o nedbale provedeném vodním díle, avšak narozdíl od mizející Aralského, Saltonské moře vzniklo v důsledku porušení odkláněcího kanálu v roce 1905. Po mnoho let bylo jezero výnosným lovištěm ryb, dnes je však voda stále více slaná a natolik znečištěná, že dochází k obrovským úhynům ryb. Ty znečišťují břehy, zatímco rybářům se nedoporučuje nekonzumovat své úlovky.

 

Jezero Karačaj, Rusko

K tomuto jezeru se nevydávejte – pouze čtěte: Karačaj leží na Uralu na západě evropského Ruska a bylo označeno za nejvíce znečištěné místo na zemi, plné radioaktivního odpadů a částic, se kterými je lepší se nesetkat. Je těžko představitelné, že před dobou moderního pokroku z něj prý bylo možné pít.

 

Další jezera:

Unikátní jezera světa 3

Jezero Matheson na Novém Zélandu

V každém ročním období od svítání do soumraku přestavuje novozélandské jezero Matheson nádhernou přehlídku barev dokonale odrážející okolní vysoké hory na své čisté hladině.

 

Jeskyně rákosových fléten (Reed Flute Cave), Čína

Jeskyně rákosových fléten je přírodní vápencová jeskyně v čínské prefektuře Kuej-lin v oblasti Kuangsi. Jeskyně je stará více jak 180 mil. let a pokrývají ji historické nápisy pocházející z doby říše Tchang (792 n.l.). Přestože přestavovala atrakci po celá tisíciletí, znovu objevena byla až skupinou uprchlíků ve 40. letech 20. století. Dnes je jeskyně s barevným jezerem známá o celém světě.

 

Jeskynní jezero (Yucatan Cave Lake) na Yucatánu

Jeskynní jezero na poloostrově Yucatán je přírodní poklad Mexika. Kromě mimořádné krásy, kterou skrytá vodní plocha vyzařuje, se jezero také těší úctě coby dar mayského boha. Pro návštěvníky to však (kromě špatné dostupnosti) znamená, že se v něm nesmí nikdo koupat.