Co dělat v New York City

Co dělat v New York City 1

New York pulzuje nezkrotnou energií: od mrakodrapů na Wall Street, přes neony na Times Square, až po stezky vedoucí zelení v Central Parku. V tomto globálním centru zábavy, módy, médií a financí se setkává historie a modernost.  Čekají zde na Vás přední světová muzea, jako je Muzeum moderního umění (MoMA), a ikonické stavby, jako je Socha svobody. Avšak stejně hodnotné je i poznávání jemnějších tónů New Yorku: k ruchu velkoměsta přispívají etnické enklávy s obchody, historické ulice s důstojnými městskými domy z hnědého kamene i módní bary a restaurace. Díky takovému množství lákavých možností může být obtížné si naplánovat cestu, ale místo abyste se pokoušeli stihnout všechno, můžete se zaměřit se na následujících 20 nevýznamnějších atrakcí, od slavných pamětihodností až po oblíbené cíle místních lidí.

 

Metropolitní muzeum umění (Met)

Labyrintem chodeb v obrovském Metropolitním muzeu umění byste se mohli toulat celé dny. Muzeum ukrývá více jak 2 mil. uměleckých děl reprezentujících 5000 let historie, takže je dobré plánovat předem: prohlídka všech sbírek by Vám zabrala asi týden.

 

Náměstí Times Square

Times Square je jednoznačně nejfrenetičtější částí New York City: kakofonie blikajících světel a davů lidí, kterému se mnoho obyvatel města pečlivě vyhýbá. Pokud však máte rádi intenzivní zážitky, chaotická směs obrovských billboardů na spodní prádlo, blikajících obrazovek, televizního vysílání na místě, nahých kovbojů a figurín Elmo, tady si přijdete na své.

 

Budova Empire State Building

Empire State Building se svojí typickou špičatou siluetou je známá po celém světě; je to secesní památník prosperity a symbol New York City, který se objevil také v romantických scénách ve filmech. Výhled na město z terasy v 86. patře je úžasný, ale výhled z terasy ve 102. patře ještě více – přesto se tam vypraví jen málo návštěvníků.

 

Muzeum moderního umění

Milovníci umění a nováčci často žasnou nad uměleckými díly, které naleznou v MoMA, jako jsou Picassovy Avignonské slečny a Van Goghova Hvězdná noc. Kromě umění je další významnou atrakcí muzea samotná jeho budova, kdy labyrint skleněných chodeb a průchodů umožňuje pozorovat díla z mnoha úhlů.

 

Brooklynský most  

Jedna z nejvznešenějších a nejtypičtějších staveb New Yorku, Brooklynský most, se klene nad řekou East River a spojuje Manhattan a Brooklyn. Procházka po jeho promenádě, dřevěném chodníku vyvýšeném nad silnicí, který sdílejí chodci s in-line bruslaři a cyklisty, zabere asi 40 minut a nabízí fantastické výhledy.

 

Socha svobody a ostrov Ellis Island

Pro miliony přistěhovalců bylo první, co v Americe spatřili, pohled na Sochu svobody, která se měnila z nejasné mlhavé postavy na obzoru v tyčící se majestátní kolos. Dnešní návštěvníci blížící se k ostrovu Liberty Island na trajektu z Battery Parku mohou cítit podobný úžas. Sousední Národní muzeum imigrace na Ellis Islandu vypráví historii nejen Ellis Islandu, ale amerického přistěhovalectví vůbec, od koloniální éry až do současnosti, a to prostřednictvím řady galerií obsahujících artefakty, fotografie a nahrané vyprávění svědků.

 

Americké muzeum přírodní historie

Největší přírodovědecké muzeum na světě také nabízí pohled patřící k nejpůsobivějším v New Yorku. Americké muzeum přírodní historie je tvořeno čtyřmi městskými bloky s 45 výstavními halami, které uchovávají více jak 30 mil. artefaktů ze země, moře i z vesmíru.

 

Central Park

Central Park, který je kombinací únikového východu a venkovní tělocvičny, je urbanizovaný ráj, který dává obyvatelům i návštěvníkům možnost relaxace v samém srdci velkoměsta. Rušná jižní sekce Central Parku mezi 59th a 72nd Street je místem, kde většina návštěvníků získává své první dojmy. Ale bez ohledu na to, kolik lidí se zde sejde, vždy tu najdete místo na piknik, na přemýšlení nebo prostě na pobyt v přírodě, a to především za slunečních dní.

 

Památník 9/11

Památník byl dokončen k 10. výročí událostí 11. září 2001 a jeho vodopády vysoké 9 m se nacházejí na místě, kde předtím stála „Dvojčata“. Každý z bazénů má rozlohu asi 4000 m² a údajně se jedná o největší umělé vodopády v Severní Americe. Na okraji bazénů památníku 9/11 Memorial na úrovni náměstí (plaza) se nacházejí bronzové panely se jmény 2 983 lidí, kteří zahynuli při teroristických útocích na WTC, při pádu Letu 93 v Pensylvánii, v Pentagonu, a dalších 6 lidí, kteří zahynuli ve WTC při bombovém útoku v roce 1993.

 

High Line

Vyvýšený prostor, který byl dříve tratí s kolejemi pro nákladní vlaky, se táhne od Gansevoort Street v okrsku Meatpacking District (s Whitney muzeem umění) po West 34th Street a byl proměněn v úžasné útočiště z vřavy velkoměsta. Díky dlouhému upravenému „procházkovému parku“ s rostlinami, klikatícími se chodníky, piknikovými stoly a lavičkami, uměleckými instalacemi, výhledy na řeku Hudson a na panorama Manhattanu je dnes High Line jedním z nejnavštěvovanějších parků v New York City.

Co dělat v New York City 2
High Line

 

Whitney muzeum amerického umění

Na počátku roku 2015 otevřelo Whitney muzeum dveře své úžasné budovy navržené architektem Renzo Pianem v okrsku Meatpacking District mezi High Line (oblíbeným vyvýšeným parkem) a řekou Hudson. Nové muzeum má 8 pater (z nichž 6 je přístupno veřejnosti) s více jak 4645 m² špičkového galerijního prostoru a s 1208 m² venkovního prostoru s výhledem na řeku Hudson, na Downtown a na Meatpacking District.

 

Muzeum Solomona R. Guggenheima  

Proslulá futuristická budova muzea od Franka Lloyda Wrighta je známá jak pro svoji architekturu, tak pro své přední sbírky umění a dobře organizované přehlídky. Otevřeno bylo v roce 1959 krátce po Wrightově smrti a „Guggenheimje dnes prohlašován za jednu z nejvýznamnějších budov 20. století.

 

Velký centrální terminál

Grand Central je nejen největší (76 akrů) a nejrušnější železniční nádraží v zemi, kterým denně projde téměř 700 000 dojíždějících osob a lidí cestujících metrem, ale také jedním z nejnádhernějších a nejmajestátnějších veřejných prostorů na světě. Za lesknoucími se lustry v čekárně se nachází úžasná hlavní hala dlouhá 61 m, široká 36,5 m a vysoká 36,5 m (což je asi 12 pater) vytvořená podle vzoru starořímských veřejných lázní. Nad hlavou pokrývá tyrkysově modrý strop lesknoucí se mapa souhvězdí z optických vláken. Abyste si budovu mohli v klidu prohlédnout, nechoďte sem v nejrušnější době dne.  

 

Ostrov Coney Island

Před více jak stoletím patřil Coney Island mezi přední přímořská letoviska v zemi, ale i přes nedávné ekonomické oživení s novými restauracemi, bary a zrenovovaným zábavním parkem zde přetrvává aura vybledlé karnevalové slávy. Dřevěný chodník tu lemuje obchody staré desetiletí a díky spoustě obrovských figurín působí Coney Island podivným dojmem, a to zejména při malém cirkusovém představení a každoroční přehlídce mořských panen (Mermaid Parade). Luna Park (kde se nachází horská dráha Cyclone), zábavní park Deno’s Wonder Wheel a Newyorské akvárium jsou největšími lákadly pro návštěvníky, zatímco restaurace Nathan’s Famous a Totonno’s Pizzeria Napolitana na Vás čekají, až dostanete hlad.

 

Trajekt na Staten Island

Každý den se asi 70 000 lidí sveze zdarma trajektem na ostrov Staten Island, který je jedním z vnějších městských obvodů. Aniž byste zaplatili jediný cent, budete z něj mít fantastické výhledy na panorama Dolního Manhattanu, Sochu svobody a Ellis Island při 25 minutové plavbě přes Newyorský přístav (New York Harbor).

 

Představení na Broadwayi

I když se většina nacházejí v oblasti kolem Times Square, více jak tři desítky broadwayských divadel jsou místy konání nejvýznamnějších představení ve městě. Od velkorozpočtových muzikálů, přes velkorysé hry, až po jevištní debuty s hollywoodskými hvězdami, na zdejších prknech si každý najde to své. Na oblíbená představení byste si měli koupit vstupenky dostatečně s předstihem, ale pokud je Vám jedno, na co se půjdete podívat, a přitom chcete ušetřit, zastavte se v prodejně TKTS na Times Square, kde se se slevou dostanete vstupenky na představení toho dne.

 

Pizza

Zapomeňte na hot dogy a bagle – nejoblíbenějším a nejtypičtějším jídlem v New Yorku je pizza. Dobrou pizzu seženete ve většině okrsků, ale především ve vyhlášených pizzeriích, jako je Di Fara Pizza, Totonno’s a Lombardi’s Pizza. V posledních letech se objevili také nováčci na scéně, a to Roberta’s, Paulie Gee’s, Motorino a Emily, kteří si už také získali své oddané zákazníky.

 

Brooklyn

Za méně než generaci se Brooklyn proměnil v globální metropoli kultury a kreativity. Dění v newyorském obvodu ležícím za řekou East River (od Manhattanu) je plné energie, vzrušení a neodmyslitelného napětí spojeného s přetvářením, avšak stále s ohledem na autenticitu. Ať už půjde o jídlo, pití, fantastické akce či zábavu pro děti, tento obvod byste si určitě neměli nechat ujít.

 

Lincolnovo centrum umění

Mohutný komplex obložený bílým travertinem a podobající se pevnosti obsahuje 23 divadel, ale také uměleckou školu Juilliard School, Newyorský balet, Filmové centrum a pobočku Newyorské veřejné knihovny, takže je Lincolnovo centrum jedním z nejkoncentrovanějších míst múzického umění v celých Spojených státech. Největší prostor zabírá Metropolitní opera, na které je pozoruhodný její nápadný klenutý vchod a vstupní hala s obrovskými lustry s křišťály Swarovski a s obrazy od Marca Chagalla, což obojí si večer můžete prohlédnout zvenku.

 

Washington Square a West Village

Pokud budete mít čas pouze na prohlídku jednoho okrsku, vyberte si tento. Začněte ve Washington Square Parku, který je fyzickým i duchovním srdcem čtvrti Greenwich Village. Na počátku 19. století byl park místem konání vojenských přehlídek a veřejných poprav, dnes je však děsivá minulost zapomenuta a dětská hřiště přitahují rodiče s malými dětmi v závěsu, psi mohou pobíhat bez vodítka v oblíbeném psím výběhu a snad všechny přitahuje velká centrální fontána. Poté se projděte přes West Village s kouzelnými kavárnami, nenápadnými neupravenými celebritami, které si vyšly ven, a s dobře oblečenými dětmi hrajícími si v parcích. Návštěvníci se zde mohou na chvíli cítit jako místní a snít o životě v New Yorku. Na rozdíl od 5th Avenue nebo SoHo je zde mírnější tempo, které nakupujícím umožňuje se těšit z poklidných ulic a prodejen menších rozměrů. 

Akční nabídka ubytování zde