Co je to postel boxspring

Co je to postel boxspring 1

U většiny matrací platí, že je dobré mít něco mezi samotnou matrací a podlahou. Zda by to měl být boxspring, základový rám nebo plošina, to závisí na několika faktorech.

Všem matracím prospívá, když mají pevný základ, na kterém budou spočívat. Boxspring, což je systém pružinové kostry, byl vytvořen, aby pomohl absorbovat nárazy a snížil opotřebení matrace. Přitom ale boxspring převládl, protože matrace měly celkově mnohem tenčí profily a byly primárně navrženy s vnitřními pružinami. Dnes většina moderních matrací nutně boxspring nepotřebuje. Rozhodnutí, zda je lepší spát na boxspringu nebo bez něj, závisí na několika faktorech. Boxspring by měli používat především ti, kdo

 • mají tradiční kovový rám lůžka, který je navržen pro boxspring
 • mají starší pružinovou matraci navrženou pro použití s ​​boxspringem
 • mají matraci, jejíž výrobce výslovně doporučuje boxspring
 • chtějí postel zvednout, aby se z ní snáze vstávalo a lehalo (i když ke stejnému účelu mohou sloužit i jiné alternativy).

Existuje několik případů, kdy byste neměli používat boxspring. Ty zahrnují:

 • novější matrace s paměťovou pěnou, latexem nebo hybridní matrace
 • lidi, kdo preferují styl nebo funkčnost postele na platformě, dřevěném základu nebo jiném druhu roštu
 • lidi, kteří dávají přednost spánku s matrací přímo na podlaze

Před více než 10 lety byl při nákupu nové matrace boxspring v podstatě nezbytný. Dnes tomu tak nutně není. Většina moderních matrací, včetně matrací v boxu, boxspring nevyžaduje. Ve skutečnosti tradiční boxspring neposkytuje pevnou a tuhou podporu potřebnou pro mnoho novějších pěnových a latexových matrací. Boxspring je primárně určen pro použití s ​​spirálovými matracemi. To znamená, že vnitřní pružiny a hybridy jsou nejlepší typy matrací pro použití s ​​boxspringem. Boxspring je navržen pro použití s ​​lůžky s vnitřními pružinami a některé modely neposkytují stejný typ pevné podpory jako pro pěnové lůžko. I ty nejlepší modely matrací, které se dnes vyrábějí, využívají podpůrný základ, ale některé typy boxspring nevyžadují – a u některých může použití boxspringu dokonce způsobit trvalé strukturální poškození. Pokud tedy hledáte jiné možnosti použití místo boxspringu, zvažte plošinové postele nebo postele s dřevěnou lamelovou základnou. Chcete-li zjistit, zda potřebujete boxspring nebo ne, je užitečné přečíst si doporučení výrobce Vaší postele. Tyto informace najdete na webových stránkách výrobce nebo prodejce a často také na štítku připevněném k samotné matraci. Různým stylům matrací mohou prospívat různé typy základů, takže je užitečné jít přímo ke zdroji a zjistit, co výrobce doporučuje. Kromě toho také někdy záruky na matrace stanovují, že když nepoužijete doporučený typ podkladu/roštu, záruka bude neplatná.

 

Co je to postel boxspring?

Boxspring je podpora pro Vaši matraci, která je vyrobena tak, aby měla stejnou velikost jako postel. Skládá se z dřevěného rámu vyplněného pružinami (nebo kovovou mřížkou) a pokrytého látkou. Leží přímo pod matrací a poskytuje jí oporu. Boxspring  je určen k několika účelům:

 • k zajištění podkladové podpory pro matraci
 • ke zvednutí matrace do pohodlnější výšky
 • k ochraně matrace tlumením nárazů
 • ke zlepšení proudění vzduchu, což pomáhá udržet matraci chladnější (a prospívá alergikům).   

Boxspring poskytuje podporu, ale je také schopen absorbovat nárazy z matrace samotné. To je dobrá vlastnost pro postele s vnitřními pružinami, ale může být škodlivá u pěnových matrací. Pěnové lůžko, které postrádá tuhou strukturu pružinové matrace, by mělo mít velmi pevný opěrný základ, jako je plošina. Termín „boxspring“ odkazuje na tradiční design, který využívá skutečné pružiny (nebo u levnějších modelů kovové mřížky) v dřevěném či kovovém rámu. Boxspring budete muset vyměnit, když začne vykazovat známky opotřebení, jako jsou praskliny, deformace nebo slyšitelné zvuky, když je boxspring stlačen. Průměrně boxspring vydrží 10 let, než je potřeba jej vyměnit. Kromě toho byste měli přemýšlet o výměně boxspringu, pokud si koupíte novou matraci. Existují i ​​​​jiné typy podpory, které můžete použít pod matraci, včetně plošinových postelí a těch na základovém rámu. Určení toho, co lze použít místo boxspringu, závisí do značné míry na typu matrace, kterou máte.

 

Boxspring, postel na základovém rámu a plošinová postel s nohama

Většina matrací vyžaduje mít něco mezi matrací a podlahou. Zatímco mnoho postelí funguje dobře, když jsou umístěny přímo na podlaze, omezuje se tím proudění vzduchu a může vést k nehygienickým podmínkám. Většina lidí tedy bude potřebovat nějaký druh základu: ať už to bude boxspring, základový rám nebo plošina, to záleží na typu matrace, kterou si vyberete, a také na osobních preferencích. Boxspring je jednoduchá podpora sestávající z dřevěného/kovového rámu, vyplněného kovovými spirálami/pružinami (nebo kovovou mřížkou) a obaleného látkou. Používá se především pro pružinové matrace. Boxspring je obvykle navržen tak, aby ležel na rámu postele.

Postel na základovém rámu je další typ nosného systému, který se obvykle skládá z dřevěných lamel nebo plochých pevných rámů. Funguje podobně jako boxspring, ale neobsahuje kovové pružiny. Tento typ nabízí velmi pevný povrch pro matrace, a je proto dobrou volbou pro pěnové postele. Většina základů je navržena pro použití s ​​rámem postele, i když některé společnosti nabízejí volně stojící verze.

Plošinová postel s nohama kombinuje základnu pro Vaši postel a rám, který ji drží nad zemí. Většina má dřevěné nohy zvedající rám, některé navíc obsahují úložné zásuvky dosahující až k podlaze. Plošinové postele nabízejí řešení „vše v jednom“, ale mohou být dražší než jiné možnosti.

Polohovatelné lůžko je postel na základně, kterou lze nastavit do různých poloh podobně jako nemocniční lůžko. Je skvělou volbou pro ty, kteří si rádi čtou nebo sledují televizi v posteli, a pro starší osoby, které mají problém ráno vstát z postele. Polohovací postele jsou výrazně dražší než jiné možnosti a lze je použít pouze s určitými typy matrací.