Co dělat v Senegalu

Co dělat v Senegalu 1

Senegal je jedna z nejkrásnějších zemí na pobřeží západní Afriky. Většina turistů sem přichází kvůli výjimečnému počasí (s více jak 3000 hodinami slunečního svitu ročně) a oslnivým řídce zalidněným plážím. Avšak Senegal také nabízí širokou škálu řemeslných výrobků a textilií, šest velkých přírodních parků a rezervací se zvířaty spolu se skvělými podmínkami pro lov, pozorování ptactva a ekoturistiku.

Metropole Dakar je známá svým nočním životem a země se může chlubit hudební scénou patřící k nejpestřejším v Africe: v zemi se daří francouzského jazzu, americkému funku a hip hopu a žánrům založeným na bicích nástrojích; k hudebním exportům Senegalu patří např. Youssou N’Dour, Daara J a Akon.

 

Dakar: přes všechno, co může Senegal nabídnout, byste celou dovolenou klidně mohli strávit v metropoli Dakaru s více jak 1,5 mil. obyvatel. Na venkovních tržištích se prodávají umělecké předměty, potraviny, šperky a mnoho dalších věcí, jejichž ceny lze často usmlouvat na velmi rozumnou úroveň. Zdejší muzea, především Musée Théodore Monod (africké umění) a Institut Français Léopold Sédar Senghor (africké umění s francouzským vlivem), jsou srovnatelné s nejlepšími muzei v evropských a amerických městech.

 

Jezero Lac Rose: mělké slané jezero je známé také jako Růžové jezero/moře a patří k nejoblíbenějším turistickým cílům v zemi. Když svítí slunce, voda vypadá světle růžová, což je způsobeno vysokým obsahem soli. Turisté mohou plavat v teplé vodě nebo pozorovat místní obchodníky, kteří ručně škrábou sůl ze dna. Některé hospody nabízejí výlety na koních do okolní oblasti.

 

Ostrov Île de Gorée: tichý ostrov vzdálený 3 km od Dakaru je památkou chráněnou UNESCO přístupnou lodí. Byl jedním ze stanovišť při obchodu s otroky v době od 16. do 19. století a nachází se zde řad historických pevností, domů a muzeí včetně La Maison des Esclaves („Domu otroků“), kde mohou návštěvníci spatřit, jak žili otroci a obchodníci s nimi, když čekali na transport do Nového světa. I přes děsivou historii je ostrov znám také svojí krásnou středozemní architekturou a mnoho cestovatelů zde nachází vítané útočiště z hluku a shonu Dakaru.

 

Pláže: pláže v Senegalu patří k nejfotografovanějším na světě a neměli byste je vynechat. Vynikající a oblíbené pláže nedaleko Dakaru se táhnou na Île N’Gor a u města Toubab Diallo (známého úžasnými červenými skalami). Pláže dále na jih od Dakaru jsou všeobecně větší a méně zalidněné, pobřeží Petite Côte má délku více jak 151 km. Také oblast Casamance je známá svými plážemi a vstřícností k turistům. Letoviska Saly nedaleko města M’bouru nabízí řadu vodních sportů, jako jsou projížďky na vodním skútru (jet skiing) a hloubkové potápění.  

 

Rezervace Fathala: jeden z nejpřístupnějších způsobů, jak poznat přírodní krásy Senegalu, je návštěva rezervaci Fathala, která je součástí národního parku Saloum Delta. Park je znám svým lesem a mokřinami, kde žijí stovky živočišných druhů. Výpravy ve člunech pirogue, rybářské výpravy a pěší túry je možné si zařídit ve vesnici Missirah.

 

Saint Louis: stejnojmenné město jako v USA si uchovává mnoho ze své koloniální architektury. Nabízí vynikající podmínky pro nakupování a pěší prohlídky, ale také nenáročné jednodenný výlety do národních parků Djoudj a Langue de la Barbarie.

 

Kamenné kruhy: kamenné kruhy se nachází v celém centrálním Senegalu a Gambii, tvoří největší skupinu metalických komplexů na světě a patří k památkám chráněným UNESCO. Jednotlivé kameny váží až 10 tun, jsou menší než ve Stonehenge, ale rytiny na nich jsou poměrně důmyslné. Přestože se nacházejí v blízkosti pohřebišť, jejich přesný účel zůstává neznámý. Dvě hlavní megalitické lokality v Senegalu jsou Sine Ngayène Kaolack a Wanar Kaolack a mají k dispozici návštěvnická centra, která nabízejí komentované prohlídky.  

 

Keur Moussa: velký klášterní komplex stojí v kopcích nedaleko Dakaru. Turisté jsou vítání, aby shlédli mši, kde jsou do liturgie zapojeny domorodé hudbení nástroje. Místní lidé i návštěvníci si chválí kozí sýr, který mniši prodávají po bohoslužbách.

 

Sine Saloum Delta: přestože Delta skýtá snadný přístup na pobřeží Petite Côte, jejími hlavními atrakcemi jsou úžasné řeky a lesy, které nabízejí příležitosti k pěším túrám, pozorování ptactva a výletům na lodi.

 

Oblast národa Bassari: odlehlou oblast ve východním Senegalu stojí za to navštívit. Nabízí dobré ubytování, především ve městě Kédougou, a také vzácnou příležitost pozorovat život v malých vesničkách, které lidé žijí tradičním způsobem života. Oblast nejlépe poznáte při pěších túrách, průvodce seženete ve většině hotelů v Kédougou.  

 

Kdy se vydat na cestu

Doporučujeme navštívit Senegal v období sucha od prosince do dubna. Silný déšť v ostatních obdobích může způsobit uzavření některých národních parků a cestování po pevnině může být obtížné. Při plánování cesty byste měli vzít v úvahu také muslimský měsíc ramadán. Přestože pro návštěvníky patří večerní slavnosti v ramadánu k nejzajímavějším a nejlepších zážitkům, ve dne je většina restaurací zavřená a noční život po celý měsíc nefunguje. Termíny ramadánu závisí na lunárním cyklu a liší se každý rok.