10 nápadů na koberec do ložnice pro zútulnění prostoru

10 nápadů na koberec do ložnice pro zútulnění prostoru 1

Koberce do ložnice, ve skutečnosti do kterékoli místnosti, mají trochu špatnou pověst. U koberce od zdi ke zdi mnoho majitelů prošlo tím, že se jej rozhodli strhat a s radostí zjistili, že se pod ním ukrývají „rustikální“ dřevěné desky nebo původní dlaždice. A pokud pod koberci neobjevili nic zajímavého, položili tam luxusní vinyl nebo předpřipravené dřevo. Koberec v jednu dobu nepřipadal v úvahu. Dnes pochopíme, že koberec v koupelně je něco, co by se nikdy nemělo vrátit, ale koberce v útulnějších obytných prostorách, jako je obývací pokoj a ložnice, se vracejí. Abychom vzdali poctu tomu, jak se kdysi odmítaná podlahová volba znovu dostává do módy, shromáždili jsme naše oblíbené nápady do ložnice, které dokazují, že koberce jsou stylovým a útulným doplňkem Vašeho prostoru.

 

Jednoduchý a nenápadný

Koberce mohou být jemné a stylové, tak jako bíle natřené podlahové desky, a navíc dodají útulnost a měkkost pro nohy, které u tvrdých podlah nemáte. Pokud váháte s instalací koberce od zdi ke zdi, vyberte si neutrální barvu, jako jsou odstíny bílé, krémové a světlé šedé, které dodávají uklidňující pocit a mohou být pozadím pro jakékoli barevné schéma. Navíc světlé koberce působí luxusním dojmem: zaboření nohou do světlého měkkého koberce připomíná pobyt v hotelovém pokoji.

„V každém interiérovém schématu přináší neutrální barvy a uklidňující textura koberce pocit měkkosti a klidu,“ říká Jodie Hatton z Brintons. „Nejlépe hodí do místností, kde trávíte hodně času, například do ložnice, kde je relaxace klíčová. Struktura koberce je zásadní také při tom, aby celkové neutrální schéma nevypadalo nudně. Tam, kde by alternativní podlahy, jako je dřevo nebo dlažba, mohly v místnosti působit holým a strohým dojmem, bude měkký tkaný vlněný koberec, vrstvený s doplňky z kašmíru, mohéru a lnu, fungovat tak, že zjemní vzhled a vytvoří příjemný prostor.“‘

 

Kombinujte a slaďujte 

10 nápadů na koberec do ložnice pro zútulnění prostoru 2
maximalismus – ilustrační foto

Na opačném konci spektra jsou koberce ideální, pokud jste milovníkem maximalistických interiérů. Proč při vrstvení vzorů ignorovat podlahu? Může přidat vzor a texturu stejně tak jako tapeta a je ideálním místem pro použití výrazného až protikladného potisku.

Jenna Kane, produktová vývojářka společnosti Kersaint Cobb, říká, že „originální podlahové krytiny v ložnicích jsou čím dál více vidět, protože trend kombinování luxusních materiálů se zářivými odstíny je stále oblíbenější. Koberec ve výrazném bohatém barevném odstínu představuje dokonalý způsob, jak vnést něco charakteru.“‘

Tato ložnice je rozhodně plná charakteru. Je pokrytá doslova od podlahy ke stropu potisky od House of Hackney a nabízí dokonalý příklad koberců, které shodily svoji starou kůži a mohou místnosti dodat zajímavost a osobitost. 

 

Zvolte koberec z přírodního vlákna

Sisalové koberce jsou jediný kobercový materiál a styl, který je stále „in“. Módní podlahy z přírodních vláken vypadají téměř jako připevněné plošné koberce a dodávají místnosti správné množství textury a neutrálních tónů. Mívají jednoduchý design s krátkým vlasem, takže jsou ideální do minimalistické nebo rustikální ložnice. A jsou také praktickou volbou do míst s vysokým provozem, protože jsou trvanlivé a odolné vůči vzniku skvrn Chcete-li zvýšit pohodlí pod nohama, zkuste vrstvit menší měkčí koberce, které položíte po obou stranách postele.

 

Proměňte podlahu v ložnici v umělecké dílo

Jistě jste už také viděli tzv. malířské koberce, které zdobí podlahy (a dokonce i stěny) stylových domů, a při správném okolním uspořádání může takový barevný design fungovat stejně dobře i u připevněných koberců. Pokud nechcete, aby Váš interiér zahltil odvážný koberec, klíčem je zařídit zbytek místnosti minimálně a monochromaticky. Zde je tmavá růžová koberce použita také na stěnách, na závěsech a na čalounění lenošky. Prostor působí klidně a příjemně, navzdory výstřednímu koberci.

 

Tlustý sametový koberec pro větší měkkost

Vysoké měkké koberce, ve kterých Vám zmizí prsty na nohou, jsou do ložnice ideální. Hustá smyčka nebo dlouhé vlákno připomínající samet dodá každému prostoru luxusní dojem a pocit, že jste v hotelu. Pokud jde o barvu, plné barvy jsou k silnějším kobercům nejlepší. Nemůžete nic pokazit ani stále oblíbenějšími neutrálními barvami, jako je šedá. Jak říká Jemma Dayman z Carpetright:

Vzhledem k tomu, že ložnice je Vaše svatyně, klidný prostor, kam se stáhnete za odpočinkem a spánkem, není překvapením, že doporučujeme uklidňující neutrální odstíny. Šedá nabízí sofistikovanost a všestrannost, dobře funguje jako neutrální základ a vytváří teplý nebo chladný vzhled v závislosti na podtónu zvoleného odstínu. Kvalitní šedý koberec vytváří v ložnici uklidňující pocit, a také je odolnou podlahovou volbou, která obstojí ve zkoušce času, pokud jde o styl a opotřebení.“

Navíc když se rozhodnete pro nadčasovou neutrální barvu podlahy Vaší ložnice, budete moct schéma aktualizovat s tím, jak se bude měnit Váš vkus nebo trendy.

 

Plošný koberec nahraďte velkým místním kobercem

Možná jste strhali plošný koberec v ložnici a teď se chcete k trendu vrátit; nebo chcete zakrýt nějakou zděděnou podlahu. Řešením jsou místní koberce. Opravdu velké místní koberce, které dáte pod veškerý nábytek a které se téměř dotýkají stěn místnosti, vytvoří vzhled (připevněného) koberce ode zdi ke zdi. K tomu přidejte vrstvení koberců na sebe, tak jako byste to dělali u plošného připevněného koberce.

„Pokud hledáte jednodušší alternativu k plošným kobercům, vrstvení několika koberců ve Vaší ložnici funguje jako další možnost. Stylově a tím, že ve výsledku dává útulný pocit, působí vrstvení koberců krásně a dává lidem příležitost integrovat různé barvy a vzory do schématu ložnice, přičemž vytváří něco nového a jedinečného,“ říká Noemie Deed, zakladatelka Cozy Coco. „Pokud jde o praktičnost, jsou stejně účinné v ložnici pro pohodlí a teplo pro nohy, protože koberečky můžete umístit kolem nohou a okrajů postele. Celkově je to jednoduchá a krásná náhrada za trvalé plošné vykobercování.“

 

Vyměňte tapetu za koberec se vzorem

Dívejte se na svou podlahu jako na pátou zeď, kde můžete přidat barvu, vzor a texturu méně zjevným, zato zajímavějším způsobem. Takže místo toho, abyste se rozhodli pro tapetu do ložnice, nechejte své stěny jednobarevné a přidejte „nástěnnou malbu“ na podlahu. Zní to výstředně, ale stačí se podívat na tento nápad na koberec v ložnici: minimální šedé stěny vytvářejí prostor pro vzorovanou podlahu a je zde patrná soudržnost, takže vzhled nepůsobí přehnaně odvážně.

 

Použijte odvážné barevné vlnovky

Připadá Vám koberec se vzorem cik-cak zajímavý? Když jde o koberec do ložnice, sáhnutí po něčem neočekávaném někdy může poskytnout zajímavý prvek v jinak klasickém schématu. Tento prostor působí klasicky a tradičně díky šedým stěnám, jednoduchému čelu postele a vrstvám krásného ložního prádla, a pak je tu výrazná linie cik-cak, který působí nepatřičně, ale přesto se sem dobře hodí. Vyzkoušet to můžete v malé ložnici, kde není vidět příliš velká podlahová plocha, takže budete v prostoru mít menší úseky odvážného vzoru. Udržujte přitom soudržnost a vyberte barevný odstín, který se odráží ve zbytku dekoru.

 

Dodejte teplo do chladného barevného schématu

Černobílé barevné schéma do ložnice je klasika, ale tato kombinace v chladných tónech nese riziko, že bude ložnice působit chladně a stroze. Snadný způsob, jak tomu zabránit, aniž byste příliš zasahovali do minimální palety, je přidat koberec od zdi ke zdi v měkčím neutrálním tónu. Krémový nebo béžový koberec dodá nádech růžového tónu, který do místnosti vnese teplo, a vždy ho můžete vylepšit několika polštáři nebo měkkým nábytkem v podobném odstínu.

 

Slaďte koberec se stěnami

Když je řeč o béžových kobercích, kdysi se jich noví majitelé domů i nájemci děsili. Byla to barevná volba všech pronajímatelů bytů a každé renovace v 70. letech, a přesto se béžová vrátila, takže říkáme, že je načase přijmout také béžové koberce. Velmi elegantní způsob, jak použít béžovou, je použít ji všude: na stěnách, stropech a podlahách, takže si vyberte koberec do ložnice, který hladce splyne se stěnami. Jak ukazuje tento nápad na ložnicový koberec, efekt vytvářejí velmi útulný „kokonový“ prostor, který je ideální jako spací prostor. Béžovou barvu od od zdi ke zdi přitom vždy můžete „rozbít“ přidáním jasnějších barev vytvářejících kontrast.

Jaká barva koberce je do ložnice nejlepší?

Nejlepší barva koberce do ložnice bude záviset na celkovém vzhledu, kterého chcete dosáhnout, a také na Vašem životním stylu. Pokud ložnici dobře využíváte Vy, děti i domácí mazlíčci, doporučíme, abyste se vyhnuli světlejším odstínům a raději se rozhodli pro tmavé tóny, jako je šedá a modrá, protože zakryjí mnoho hříchů. Ale pokud je Vaše ložnice „svatostánek“ používaný pouze ke spaní, nic se nevyrovná plyšovému bílému nebo krémovému koberci, který dodává dojem luxusu. A pokud máte obavy z opotřebení, můžete vždy přidat malé koberečky na obě strany postele nebo do míst, kde se nejvíce chodí.

Nebojte se bílého koberce

Jaký materiál koberce je nejlepší?

Opět platí, že nejlepší materiál závisí na Vašem životním stylu, kdo místnost používá a jak často. Jenna Kane doporučuje do ložnice vlněné koberce, protože „jsou ideální  v tom, že jsou odolné a měkké pod nohama. Vlna jako přírodní vlákno je také prodyšná, v zimě teplá, ale v létě zůstane chladná. Nejlepší podlahová krytina do ložnice je něco, co nabízí pohodlí, klid, je měkké a uklidňující.“

Koberce s nízkým vlasem, např. ze sisalu či juty, mohou fungovat dobře i v ložnici a skýtají efektivnější, minimalistický vzhled. Nejsou však nejpohodlnější pod nohama, takže nezapomeňte přidat pár místních koberečků.

O kobercích obecně