Co přesně znamená, pokud jsou hodinky Swiss Made?

Co přesně znamená, pokud jsou hodinky Swiss Made? 1

Symbolem většiny luxusních značek je nápis Swiss made, umístěný na ciferníku. Toto označení bylo vytvořeno švýcarskou vládou s cílem jednoznačně rozpoznat hodinky, které byly vyrobeny ve Švýcarsku.

Jde o jedno z celosvětově nejuznávanějších označení, které může vděčit Švýcarům za jejich dlouholetou snahu vytvářet nádherné a spolehlivé hodinky. Rovněž to představuje výhody pro samotné společnosti – zákazníci jsou ochotni zaplatit o 20% více, než u běžných hodinek, které nemají toto označení.

Není však tak těžké ho získat, jak se na první pohled zdá. Mnoho švýcarských společností dováží součástky hodinek do Švýcarska z cizích zemí, kde jejich složí a i přesto se považují za Swiss made. Některé švýcarské společnosti jsou toho názoru, že takové praktiky toto označení diskreditují.

Pravidla o tom, které hodinky mohou být Swiss made, byly posíleny na začátku tohoto roku, stále však nejsou tak přísné, jako pravidla jiných zemí. Například v USA mohou být hodinky označeny jako Made in the USA, pouze pokud všechny nebo téměř všechny části, pocházejí z amerického zdroje.

Zde jsou tři pravidla, která je třeba dodržet pro to, aby hodinky dostaly označení Swiss made:

Alespoň 60% výrobních nákladů musí být spotřebovaných ve Švýcarsku.

Hodinový strojek musí obsahovat alespoň 50% v domácí zemi vyrobených komponent a alespoň 60% produkce hodinových strojků musí být vyrobených ve Švýcarsku.

Technický vývoj hodinek a hodinového strojku se musí uskutečnit ve Švýcarsku.

Pro poukázání na to, jak se dají tato pravidla snadno obejít, švýcarská společnost H. Moser & Cie vytvořila hodinky, jejichž plášť je vyroben z pryskyřice, smíchané se švýcarským sýrem. Technicky hodinky splňují podmínky pro to, aby se daly považovat za Swiss made, ale přitom jsou téměř zcela vyrobeny z pasterizovaného sýru Vacherin Mont d’Or!

Tyto hodinky jsou vyrobeny z 95% švýcarských součástek a poukazují na absurditu, jakou představují zmíněné požadavky.