Cobalt CO50 Valkyrie: super elegantní osobní letadlo za 750 000 dolarů

Cobalt CO50 Valkyrie: super elegantní osobní letadlo za 750 000 dolarů 1

Pokud máte nazbyt 750.000 USD a chtěli byste vlastnit osobní letadlo, Cobalt Co50 Valkyrie je právě pro vás. Kromě toho, že vypadá opravdu velmi dobře, je i velmi výkonné. Soukromý výrobce letadel Cobalt uvedl svůj nový model Cobalt Co50 Valkyrie 12. listopadu 2015. Je to dosud nejrychleji soukromé letadlo ve své třídě poháněny jedním pístovým motorem. Dokáže vyvinout rychlost až 500 km / h a má dolet téměř 2000 km. Jiná letadla s jedním pístovým motorem dosahují max. rychlost sotva 450 km / h.

Letadlo je již pátým prototypem, a pokud byste si jej chtěli objednat, nečekejte, že ho i v dohledné době získáte. Letadla se stále podrobují letovým zkouškám. První kusy se k zákazníkům dostanou, až když letadla získají všechny certifikáty FAA. To by se mohlo podařit v létě 2017.

Je to letadlo – kachna, což znamená, že přední křídlo bylo zkonstruováno tak, aby se zabránilo zhasnutí hnacího motoru. Ten se nachází v zadní části letadla, díky čemuž je jízda klidná a pohodlná. Návrháři popustili uzdu své fantazii i v interiéru, na kterém si dali skutečně záležet. Letadlo nabízí mnoho prostoru a 320-stupňový výhled na oblohu. Návrháři v Kalifornii popustili uzdu své fantazii i v interiéru, na kterém si dali skutečně záležet. Potahy jsou ručně šité a vyrobené z kůže. K palubní desce lze připojit 5 iPadů. Samozřejmostí je dostatečný prostor na golfové hole, lyže či kufry.

Společnost Cobalt nabízí i Valkyrie-X, což je technicky stejný model. Jediným rozdíl je v tom že Valkyrie-X je experimentální verze, která nepotřebuje osvědčení FAA. Každé letadlo Valkyrie-X však musí absolvovat zkoušky pro experimentální letadla. Každý majitel a provozovatel tohoto modelu musí mít certifikát o zkouškách pro experimentální letadla. Valkyrie-X je o 100.000 USD levnější než Valkyrie Co50.

Ve světě soukromých letadel se Cobalt Co50 Valkyrie nachází někde uprostřed. Můžete si koupit soukromé letadlo Icon A5, které stojí necelých 200.000 USD nebo Cirrus Vision SF50 za téměř 2.000.0000 USD, do kterého se vejde až pět dospělých a dvě děti.